(Ne)viditelná Wikipedie

Zdeněk Bláha
EDTECH KISK
Published in
4 min readMar 29, 2023
Wikipedie na Googlu

To, že se většina z nás obrací na stránky Wikipedie při zjišťování nových informací, to není nic nového. Každý si čas od času vyhledá pojem nebo téma, ve kterém má mezery, které nechápe a kterému nerozumí. Dnes už se takřka přirozeně obracíme k tomuto zdroji informací a často ho bereme jako důvěryhodný zdroj (byť v omezené míře).

Ale málokdo už možná tuší, že na tuto internetovou encyklopedii narážíme při brouzdání internetem častěji, než na cokoliv jiného.

Obousměrná závislost encyklopedie a vyhledávače

Podstatnou skutečností dnešního internetu je, že vyhledávače (zřejmě nejběžnější způsob procházení internetu) jsou závislé na tvůrcích obsahu. Bez webových stránek s relevantními informacemi by webové vyhledávače, třeba Google, jednoduše nefungovaly – roboti by neprolezli stránky, nezjistili by, co na nich je, a nemohli tak dát uživatelům příliš dobré informace.

A jedním z důvodů, proč Google tak dobře funguje, je kvůli Wikipedii. Americká společnost si bere informace z internetové encyklopedie, které následně zprostředkovává ve svých výsledcích vyhledávání (anglicky SERP). Na druhou stranu ten vztah není vyloženě jednostranný – Google zase umožňuje mít Wikipedii takovou návštěvnost, jakou má.

O tom, jaký důsledek má absence Wikipedie v SERPu, se přesvědčili McMahon et al. ve svém pokusu. V něm odebrali ze SERPu veškeré výsledky Wikipedie a zjistili, že se v takovém případě zhoršila relevance výsledků, proklikovost a zároveň spokojenost uživatelů při naplnění jejich informačních potřeb [1].

Umístění odkazů na Wikipedii ve výsledcích vyhledávání Googlu

Google všechno tohle ví a uvědomuje, jak důležitý je vliv Wikipedie pro spokojenost jeho uživatelů. I proto jí vyhrazuje prominentní umístění – jednak se objevuje v SERPu výrazně víc, než kterýkoliv jiný web, jednak Google poskytuje Wikipedii jedny z nejlepších pozic ve výsledcích vyhledávání. Jaká to jsou místa?

  • Přední pozice v klasických výsledcích vyhledávání (modré linky seřazené podle relevance, první tři odkazy jsou nejproklikovější).
Wikipedie na první pozici v SERPu
  • Featured snippets (fragmenty odpovědí, které se objevují typicky při zadání otázky, zobrazují se na pozici 0 ještě před samotnými výsledky).
Featured snippet s úryvkem z Wikipedie
  • Knowledge panel (informační blok napravo od výsledků vyhledávání)
Knowledge panel s Wikipedií

Wikipedie se tak zobrazuje na místech, které mají buď největší proklikovost (přední pozice), nebo výrazně strhávají pozornost uživatelů (featured snippet, knowledge panel).

Jak často se zobrazuje Wikipedie v SERPu?

Poznatky z předešlých studií si vzali Vincent & Hecht a zkusili simulovat několik stovek vyhledávacích dotazů, přičemž sledovali, jak často a kde se zobrazují odkazy na Wikipedii.

Vyhledávací dotazy rozdělili do tří kategorií:

  1. Běžné dotazy, které jsou frekventované a hodně hledané (google, facebook, youtube).
  2. Trendové dotazy, které reagovaly na nějaké aktuální události nebo novinky (válka na ukrajině, nebezpečnost tiktoku, mistrovství světa v baseballu).
  3. Lékařské dotazy, které byly zaměřeny na lidské zdraví (jak poznat chřipku, co na zarostlý nehet, problémy se spánkem).

Při prezentování výsledků vzali v potaz právě tyto druhy dotazů i zařízení, ze kterého k vyhledávání docházelo.

Vincent & Hecht zjistili, že při běžných a trendových dotazech se Wikipedie zobrazovala přímo ve výsledcích vyhledávání nebo ve featured snippetu či knowledge panelu ve více než dvou třetinách případů (67–84 %). U lékařských dotazů to bylo výrazně méně (16–54 %). Obecně se také dá říct, že byla Wikipedie v SERPu úspěšnější na desktopu, zatímco na mobilních zařízeních si vedla o něco hůře [2].

Co to všechno znamená?

Že Wikipedie má důležitou a momentálně nenahraditelnou roli na dnešním internetu, stejně jako Google. Nejpoužívanější vyhledávač z velké části funguje tak dobře díky dobrovolné činnosti tisíců lidí na světě, kteří plní největší internetovou encyklopedii informacemi každý den. Zároveň však Wikipedie funguje tak dobře i díky tomu, že Google jí dává prominentní místo při téměř jakémkoliv vyhledávání, čímž jí zprostředkovává návštěvnost.

[1] McMahon, C., Johnson, I., & Hecht, B. (2017). The Substantial Interdependence of Wikipedia and Google: A Case Study on the Relationship Between Peer Production Communities and Information Technologies. Proceedings Of The International Aaai Conference On Web And Social Media, 11 (1), 142–151. https://doi.org/10.1609/icwsm.v11i1.14883

[2] Vincent, N., & Hecht, B. (2021). A Deeper Investigation of the Importance of Wikipedia Links to Search Engine Results. Proceedings Of The Acm On Human-Computer Interaction, 5 (CSCW1), 1–15. https://doi.org/10.1145/3449078

--

--