Nejlepší cesta za vzděláním je ta, která je svobodná

Christopher
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 14, 2019

Představení dvou společností prosazujících myšlenku sebeřízeného učení dětí a mladistvých.

„Vědomosti získané na základě donucení se neudrží na mysli.” Platón

Koncept autonomního vzdělávání reprezentovaného sebeřízeným a sebeurčeným učením se v dnešní době velice rozrůstá a vliv volného stylu učení je diskutován napříč stále širším spektrem zainteresovaných stran. Z tohoto důvodu vznikají různé organizace či skupiny, jež se snaží prosazovat myšlenku svobodného vzdělávání, přičemž svobodné vzdělávání považují za základ k dosažení spokojeného, plnohodnotného a smysluplného života. V nadcházející části článku proto budou představeny dvě společnosti, které jsou zaměřené na šíření vize sebeřízeného učení u dětí a mladistvých.

Aliance pro Sebeřízené vzdělávání

Aliance pro Sebeřízené vzdělávání je americká nezisková organizace zabývající se normalizací a legitimizací sebeřízeného vzdělávání. Vize a mise organizace je zpřístupnit sebeřízené vzdělávání těm, kteří tento druh vzdělávání hledají a chtějí. Členové se snaží informovat veřejnost o výhodách a metodách umožňujících dětem a mladistvým řídit vlastní vzdělávání. Konečným cílem organizace je dosáhnout světa, kde sebeřízené učení je přijímáno jako kulturní norma, která je dostupná všem dětem, a to kdekoliv.

Základním předpokladem Aliance je důraz na lidská práva a předpoklad, že vynucené povinné vzdělávání není nezbytné pro blaho lidstva. Organizace se snaží vytvořit prostor pro spolupráci různých sdružení a samostatných jedinců, kteří se již věnují sebeřízenému vzdělávání.

Na webových stránkách Aliance je možné zjistit mnoho informací o sebeřízeném vzdělávání a rovněž si přečíst zajímavé příběhy rodičů o jejich zkušenostech se sebeřízeným vzděláváním jejich dětí. Rovněž organizace pomáhá s právními záležitostmi, jako je řešení různých problémů při střetech povinného vzdělávání a sebeřízeného vzdělávání.

Generální ředitelem společnosti je profesor Peter Gray, který publikuje články o svobodném vzdělávání v časopise Psychology Today a je rovněž autorem zajímavé publikace s názvem Free to Learn.

Projekt SvobodaUčení.cz

Český projekt Svoboda učení prosazuje myšlenku sebeřízeného vzdělávání a svobodných škol. Členové iniciativy chtějí, aby se stalo autonomní vzdělávání běžnou součástí života a nikoliv pouze okrajovou záležitostí pro pár nadšených rodičů a jejich děti.

V programovém prohlášení iniciativy Svobody učení je akcent na prosazování práv dětí na svobodný rozvoj a na sebeurčení založeného na vnitřní motivaci. Děti tak dostanou možnost vyrůstat a rozvíjet se ve svobodném, přirozeném a respektujícím prostředím, které jim umožňuje využít vnitřní potenciál každého z nich.

Projekt staví na základních pilířích svobody, respektu, důvěry a komunikace. Rovněž je nutné zmínit zajímavou myšlenku, že rodiče mají právo zvolit si pro své děti druh vzdělání související s jejich vnitřním přesvědčením a hodnotami, včetně těch náboženských, pedagogických či filozofických.

Mezi činnosti organizace patří překládání a publikování různých článků z oblasti autonomního vzdělávání a snaha o prosazení svobodného vzdělávání v legislativní oblasti. Rovněž členové projektu poskytují podporu, poradenství a spolupráci s neziskovými, vládními i nevládními institucemi.

Zdroje:

Alliance for Self-Directed Education [online]. Cambridge: Alliance for Self-Directed Education, 2019 [cit. 2019–03–13]. Dostupné z: https://www.self-directed.org

SvobodaUčení.cz: Posouváme hranice vzdělávání [online]. Žitenice: SvobodaUčení.cz, 2019 [cit. 2019–03–13]. Dostupné z: www.svobodauceni.cz

--

--