Není toho už MOOC?

Jan Harnušek
EDTECH KISK
Published in
4 min readMar 6, 2019

Vážený čtenáři, letos to bude již 12 let od doby, kdy Stephen Downes společně s Georgem Siemensem navrhli a ozkoušeli způsob dálkové výuky v onlinovém prostředí, což je dnes považováno za první MOOC vůbec. Co se masivních otevřených online kurzů týče, dovolil bych si poznamenat, že se v dnešním turbulentním prostředí již nejedná o trend, nýbrž o jednu z běžných “alternativ” vzdělávání (MOOC kurzy nemusejí vyloženě nahrazovat tradiční výuku ve škole, mohou být i doplňkem tohoto modelu vzdělávání). Dalšími druhy kurzů jsou pak např. SOOC, SPOC nebo COOC. Níže se pokusím o každém tomto druhu kurzu něco krátce napsat a osvětlit tak rozdíly, které mezi nimi jsou.

MOOC (Massive Open Online Course) jsou kurzy určené pro blíže nespecifikovanou množinu lidí (uvádí se i pro neomezený počet lidí), u které se ale předpokládá že bude natolik velká, že je prakticky nemožné se každému účastníku kurzu věnovat maximálně individuálně. Kurzy můžeme dělit dle různých hledisek, např.:

  • možnost kolaborace
  • nutnost lektora
  • certifikace
  • otevřenost

Hlediska mezi sebou úzce souvisejí — například kurz může být bezplatný, ale pokud by někdo chtěl získat certifikaci, musí si kurz zaplatit. Nebo také existují kurzy, které jsou bezplatné a zároveň za ně lze získat certifikaci bez jakéhokoliv placení. Co se týče nutnosti lektora, certifikace a otevřenosti dohromady, můžeme si jako příklad uvést Digitální garáž od Google — kurz je zdarma, účastník si ho prochází sám. Znalosti jsou prověřovány postupně při procházení modulů. Na závěr je však účastník ozkoušen testem, po jehož úspěšném splnění je možnost získat certifikát. Smyslem MOOC je tedy nabídnout kurzy široké veřejnosti. Tím se odlišuje další skupina kurzů, a sice SOOC.

SOOC (Small Open Online Course) je spíše než čímkoliv jiným miniaturní verzí MOOC. Myšlenka a princip fungování je stejný, až na jeden podstatný detail: písmenko “S” označuje “small”, čímž vymezuje, že SOOC jsou určeny menšímu uskupení lidí, kteří mohou vzájemně intenzivně spolupracovat se svým lektorem, který má díky velikosti skupiny možnost pracovat s každým účastníkem individuálně. V jistém ohledu se dá za SOOC považovat i KISKový kurz KPI — jedná se o kurz pro až stovky studentů, ale dostatek tutorů a rozdělení studentů do skupin zajišťuje vznik několika menších uskupení, kde je možnost individuálního přístupu. Zároveň je kurz otevřen široké veřejnosti — dá se jím prostoupit více způsoby: buď jako předmět se všemi úkoly a tutorským vedením, anebo v rámci sebevzdělávání = bez úkolů a tutorů). Podobným avšak nestejným způsobem jsou koncipovány i SPOC.

SPOC (Small Private Online Course) je podobně jako přechozí druh kurzu určen pro menší publikum, které je však nějak konkrétněji vymezeno. SOOC se zabývá stále kurzem otevřeným (nabízeným takřka všem), který má však omezenou kapacitu pro to, aby stále mohl být nazýván SOOCem. SPOC na druhou stranu míří na konkrétní menší publikum, například e-learningový předmět pro jednu třídu ZŠ. Důležitým prvkem je taktéž možnost úzké interakce mezi učitelem a žákem, pokusit se o co největší míru individualizace. Posledním druhem kurzů, který se od MOOC, SOOC a SPOC odlišuje, jsou takzvané COOC.

COOC (Corporate Open Online Course) slouží jako kurz pro konkrétní podnik nebo firmu. Toto označení již dále nedělí, jak velké publikum tento korporátní kurz zahrnuje, může se jednat jak o jednotky či desítky, stejně tak dobře i o stovky uživatelů.

Tyto výše uvedené zkratky kurzů jsou již zavedeny v praxi (možná kromě SOOC, který je vyjádřen spíše jako myšlenka) a označují vždy něco trošku jiného. Přestože jsme mezi nimi hledali rozdíly, nemůžeme je všechny postavit do jedné roviny. SOOC a SPOC jsou si velmi podobné, ale rozdíl mezi nimi lze dobře ilustrovat na příkladu COOC, ačkoliv zde možná narazíme na problém s terminologií. Podnik je uzavřeným místem — už se bavíme o konkrétním podniku, ne o široké veřejnosti. COOC mohou být určeny velkému počtu lidí, zároveň tak menší skupince. V tom případě lze říci, že pod COOC spadá i SPOC, ale ne SOOC či MOOC → tyto kurzy naznačují otevřenost široké veřejnosti v různých počtech. SPOC vymezuje situování kurzu pod větší celek, tedy COOC. Co se týče problému s terminologií, obsahem COOC je také slovíčko “Open”, které tu však působí vzhledem k dříve uvedenému významově spíše nadbytečně. Jinde se však uvádí, že COOC jsou druhem MOOC. Podobným uvažováním bychom mohli vytvářet další OOC podle toho, komu by měly sloužit (např. LOOC pro knihovní OOC atp.).

Pokud Vám ještě rozdíly nejsou úplně jasné, nebo pokud Vám jasné byly, ale udělal jsem Vám z toho v hlavě guláš, doporučuji toto krátké video, které Vám snad vše výše zmínené ujasní:

Přeji Vám hezký den :)

--

--