Nové kompetence

Sára Hrabalová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 11, 2020
pixabay.com

V současné moderní době, kdy se využívání informačních technologií stalo samozřejmostí je nutné, aby každý jedinec fungující ve společnosti měl dostatečné vědomosti, dovednosti, schopnosti a postoje na úrovni takové, aby byl schopen aktivně fungovat nejen v osobním, ale i pracovním či občanském životě. Potřeba nových kompetencí v nadcházející moderní společnosti je nepopiratelná vzhledem k rozvíjející se informační společnosti a nastávajícímu digitálnímu věku.

Kompetence 21. století

V knize The Global Achievement Gap: Why Even Our Best Schools Don’t Teach the New Survival Skills Our Children Need-And What We Can do About It je T. Wagnerem rozpracováno 7 kompetencí, které jsou nutné pro přežití v 21. století. [1]

1.kritické myšlení a schopnost řešit problémy;

2.spolupráce v rámci sítě a její cílevědomé využití k vlastnímu poznávání;

3.svižnost a adaptabilita;

4.iniciativa a podnikavost;

5.efektivní mluvená i psaná komunikace;

6.schopnost nalézat a analyzovat informace;

7.zvídavost a představivost.

7 Skills students need for their future In: Youtube [online] [2]

Myslím, že není pochyb o tom, že do budoucna je zapotřebí inovativního a kreativního myšlení, tvořivosti, vůdčích a iniciativních tendencí, sociálního slučování, schopnost spolupracovat a mnoha dalších schopností, které povedou k nejen rozkvétající globální ekonomice ale i k prosperující společnosti, která dokáže řešit složité společenské problémy třeba i globálních rozměrů.

Digitální kompetence

Kromě toho 21. století je obdobím digitalizace a potřeba technologií komunikačních i informačních roste napříč organizacemi i jedinci. Abychom v takovémto společenství mohli aktivně a úspěšně žít, je zapotřebí osvojovat si i digitální kompetence.

V poslední výzkumné zprávě z roku 2018 je viditelné, že celkem 43 % obyvatel Evropské Unie nedosahuje ani základní úrovně v oblasti digitálních dovedností. [3] Tento fakt poukazuje na to, že je třeba nastavit vzdělávací systémy tak, aby digitální kompetence občanů byly adekvátně posíleny. Existuje několik evropských rámců, které na digitální kompetence cílí (např.: Digital Competence Framework 2.1, European Certification of Digital Literacy). Ve velké části evropských zemí v současné době dochází právě k úpravě oficiálních kurikulárních dokumentů s cílem podpořit rozvoj digitálních kompetencí u studentů.

pixabay.com

Citace:

[1] BRDIČKA, Bořivoj. 7 základních kompetencí pro 21. století podle Wagnera. Metodický portál: Články [online]. 14. 06. 2010, [cit. 2020–03–08]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/11221/7-ZAKLADNICH-KOMPETENCI-PRO-21-STOLETI-PODLE-WAGNERA.html>. ISSN 1802–4785.

[2] 7 Skills students need for their future In: Youtube [online].[cit. 2020–03–11]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=NS2PqTTxFFc Kanál uživatele Asia Society.

[3] Digital Economy and Society Index 2018 Report: Human capital [online]. 14. May 2018 [cit. 2020–03–11]. Dostupné z: https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/digital-economy-and-society-index-2018-report

--

--