Nové RVP a výuka dějepisu 21. století

Zuzana Kopáčová
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 4, 2024

Reforma rámcových vzdělávacích programů (RVP) v České republice nejen přináší změny pro pedagogy a žáky, ale otevírá také dveře pro aktivní účast rodičů. Národní pedagogický institut předložil výsledky práce odborných pracovních skupin k veřejné konzultaci, do níž se může zapojit každý. Tato konzultace je dostupná od 2. dubna do 31. května.

Jedním z předmětů, jehož se reforma dotkne ve větším měřítku, je dějepis. V současné době se ve výuce tohoto předmětu stále operuje s velkým množstvím dat a faktů, které by si žáci měli pouze mechanicky pamatovat. Tento přístup je však v době, kdy si všechna data můžete vyhledat několik kliknutími v zařízení, které nosíte v kapse, trochu navíc. Návrh nového kurikula se tak soustředí spíše na rozvoj historického myšlení žáků, než na memorování se.

Podle návrhu by byla výuka dělena do dvou podoblastí (tvoříme dějiny a poznáváme minulost), z nichž musí školy vycházet. Mohou si však zvolit svou vlastní cestu výuky, jak o daných tématech budou v hodinách vyučovat. Žáci by se tak mohli učit rozlišovat příčiny a důsledky lidských konfliktů a lidské spolupráce v dějinách a jejich komparaci mezi jednotlivými časovými epochami.

Další z součástí nového kurikula výuky dějepisu by měl být i genderový řád — žáci by se měli učit poznat, jak se mění a jak naopak zůstávají stejné role žen a mužů v dějinách. Výuka v této oblasti by měla zahrnovat oblast ženské emancipace či zrovnoprávnění LGBTQ+, které jsou stále v některých případech blokovány za použití “historických argumentů” (můj velmi oblíbený je argument “bylo to tak už od pravěku…”).

Vedle genderového řádu by měly být do výukových osnov dějepisu zařazeny i další témata, např. regionální a kulturní dějiny, dějiny menšin, mentalit apod. Všechny tato a výše uvedená témata úzce souvisí i s dnešní realitou, se kterou se (nejen) žáci setkávají. Příkladem může být manželství pro všechny. V médiích se mohou studenti setkat s různými politickými názory na toto téma, které se snaží určitá individua podložit historickými argumenty a tvrzeními o různých tradicích. Mohdy jsou tyto argumenty zkreslené či dokonce úplně zcestné a žáci by tak prostřednictvím nové upravené výuky mohli lépe reagovat na tyto politická tvrzení a celkově se vyznat v debatách na tato témata.

Dle mého názoru jsou nově navrhované změny ve výuce vhodným krokem k výuce dějepisu, která odpovídá 21. století a která možná umožní, aby byl dějepis mezi studenti více oblíbený (nebo aspoň snesitelnější). Protože znalost historie je důležitá, nejen abychom se mohli poučit z minulých chyb.

Zdroje:

Deník N. Dějepis budoucnosti: méně chronologické výuky, děti se budou učit i o historii genderu [online]. [cit. 2024–04–04], Dostupné z: https://denikn.cz/1391816/dejepis-budoucnosti-mene-chronologicke-vyuky-deti-se-budou-ucit-i-o-historii-genderu/

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. NPI ČR spouští veřejnou konzultaci k revizi RVP. Zapojit se může každý [online].[cit. 2024–04–04]. Dostupné z: https://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/npi-cr-spousti-verejnou-konzultaci-k-revizi-rvp-zapojit-se

Národní pedagogický institut České republiky. Zahájili jsme veřejnou konzultaci rámcových vzdělávacích programů [online]. [cit. 2024–04–04]. Dostupné z: https://www.npi.cz/aktuality/80148-verejna-konzultace-ramcovych-vzdelavacich-programu

--

--