Nové vzdelávacie platformy na Slovensku

Jana Baluchová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 18, 2020
Zdroj: Pixabay.com

V tomto príspevku sa pozrieme na tri platformy podporujúce vzdelávanie. Tieto platformy sú buď priamo slovenské projekty alebo vznikli v spolupráci so Slovenskom. Prvá platforma je určená skôr ako metodická podpora pre učiteľov, zvyšné dve sa zameriavajú na výučbu jazykov.

EduSkills+

Jedná sa o platformu, ktorá ponúka učiteľom stratégie k „vzdelávaniu kritického myslenia, inkluzívnych spoločností a dynamického zapojenia.“[1] Orientuje sa na témy a problémy vyplývajúce z globálnej spoločnosti ako sú ľudské práva, klimatické zmeny, demokracia, diskriminácia a xenofóbia, ale tiež trvalo udržateľná spotreba.

Platforma ponúka moduly k jednotlivým témam, videá s úvodom do problematiky a stručným vysvetlením významu témy a knižnicu s multimediálnymi odkazmi na rozširujúcu literatúru k jednotlivým modulom.

Moduly sú rozdelené do štyroch hlavných kategórií: Vzájomne prepojený svet, Ľudia v pohybe, Spolunažívanie a Myslíme spoločne. Každý modul má vopred určenú vekovú kategóriu detí, s ktorými je vhodné o danej téme diskutovať, tiež odporučenú časovú dotáciu a potrebné pomôcky. Jedná sa vlastne o „úplné učebné osnovy s cieľom realizácie metódy filozofického pátrania v školských triedach.“[2] Pre každú lekciu v rámci modulu je stanovený postup, ako by mala daná hodina prebiehať a osnovy sú doplnené aj o vhodné materiály.

Vortoj

Táto platforma pomáha študentom zdokonaľovať ich slovnú zásobu cudzieho jazyka prostredníctvom pohybu. Jedná sa o počítačovú hru, napojenú na tanečnú podložku, ktorej princípom je pohybom rozhodnúť či sa jedná o gramaticky správne napísané slovo, chybný tvar slova alebo v danom jazyku neexistujúce slovo. Týmto spôsobom je možné učiť sa všetky významné európske jazyky a navyše slovenčinu alebo esperento.

Video 1: Vortoj

Hlavnou myšlienkou je urobiť z precvičovania slovnej zásoby zábavu a zároveň, vďaka možnosti súťaženia viacerých študentov, motivovať k podávaniu čoraz lepších výsledkov. Balíčky slovíčok je možné prispôsobovať na základe potreby, napríklad tak aby korešpondovali s aktuálne preberanou lekciou. Hra by mala vďaka svojím vlastnostiam a netradičnému zážitku pomôcť študentom v rýchlejšom napredovaní pri učení jazyka.

Slovake

Ide o e-learningovu platformu celoživotného vzdelávania, ktorej cieľom je učiť slovenský jazyk online. Platforma je určená primárne pre cudzincov, ktorý majú z rôznych dôvodov záujem naučiť sa po slovensky z pohodlia domova. „Online vzdelávanie umožňuje ľuďom naučiť sa jazyk rýchlejšie, flexibilnejšie (vo svojom voľnom čase) a zábavnou formou (hry, testy, súťaže).“[3]

Platforma ponúka jazykové kurzy na úrovni A1 až B2 zamerané nie len na gramatiku a slovnú zásobu, ale aj na praktické konverzácie s ostatnými užívateľmi. Taktiež je tu možné nájsť mnoho faktov o Slovensku, využiť mediatéku pre praktické ukážky slovenčiny alebo si nájsť priateľov, ktorý sa tiež venujú štúdiu slovenčiny. Portál je dostupný takmer vo všetkých európskych jazykoch a kórejčine.

Existuje taktiež varianta v českom jazyku. Preto vrelo odporúčam kolegom z Česka, ktorí by mali záujem o štúdium slovenčiny.

[1] Reflections. In: EduSkills.plus [online]. © 2018–2020 [cit. 18.3.2020]. Dostupné z: https://eduskills.plus/sk

[2] BALÁŽ, Peter. Eduskills.plus — nová viacjazyčná platforma zameraná na rozvoj kritického, tvorivého a humánneho zmýšľania je už k dispozícii! In: Epale.ec.europa.eu [online]. 26.11.2019 [cit. 18.3.2020]. Dostupné z: https://epale.ec.europa.eu/sk/blog/eduskillsplus-nova-viacjazycna-platforma-zamerana-na-rozvoj-kritickeho-tvoriveho-humanneho

[3] O stránke. In: Slovake.eu [online]. © 2020 [cit. 18.3.2020]. Dostupné z: https://slovake.eu/sk/about

Video 1: Vortoj

Vortoj [2019] PC educational game (Windows/Mac/Linux) — dance through words. In: YouTube.com [online]. 24.4.2019 [cit. 18.3.2020]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=1Rc0iEgXiY0&feature=emb_logo. Kanál používateľa E@I.

--

--

Jana Baluchová
EDTECH KISK

Študent Informačných štúdií a knihovníctva.