Občanská věda

Jan Vokral
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 28, 2020
Fotka od Gordon Johnson z Pixabay

Myšlenka občanské vědy zdá se mi neobvykle sympatická. Dnešní doba je často nazývána dobou postmoderní. Postmoderní přístup k životu vede k životu v nejistotě, neschopnosti uchopovat svět a rozpadu záchytných bodů, kterým je například vědecké poznání. Ačkoli samozřejmě není věda dokonalým nástrojem poznání, je přece jenom tím nejlepší, co máme, abychom svět kolem nás poznávali. Vedle vědy ještě můžeme umístit umění jako prostředek poznávání, pokud zastáváme estetický kognitivismus podobně jako Graham Gordon ve své knize Filosofie umění. (GRAHAM, 2000)

Sympatická se mi jeví občanská věda především ze dvou důvodů.

  1. Umožňuje obyčejným lidem vyzkoušet si vědecké metody.
  2. Přibližuje laické veřejnosti vědu jako nástroj poznání, a proto již věda nemusí být vnímána jako nudná záležitost. ale naopak jako zábavná činnost.

Bourá se obraz vědce jako postaršího pána v bílém obleku…

Fotka od Mostafa Elturkey z Pixabay

Protože vědec či vědkyně může vypadat i takto…

Fotka od Free-Photos z Pixabay

Existují názory, že občanský vědec a vědec jako takový se v mnohém liší, tomu se budu věnovat později. Pojďme si teď říci, co je to vlastně občanská věda.

Občanská věda jako koncept spadá pod pojem Otevřené vědy, ta lze shrnout v několika slovech jako transformace vědy pomocí digitálních nástrojů a sítí, aby byl výzkum otevřenější, globální, spolupracující, kreativní a bližší společnosti. (European Commission, 2020)

Občanská věda zahrnuje celou řadu úrovní zapojení: od lepší informovanosti o vědě až po účast na samotném vědeckém procesu sledováním, shromažďováním nebo zpracováním údajů. (European Commission, 2020)

Doporučuji shlédnout následující video, kde je občanská věda vysvětlena na příkladu sběru vědeckých informací o druzích zvířat a rostlin vyskytujících se v přírodě.

Eco Sapien. What is Citizen Science. Youtube.com [online]. 30. 3. 2015. [cit. 2020–03–21]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=UDR6YKjkh-0

Je třeba odlišit občanskou vědu a vědu profesionální, protože samozřejmě několik let trénovaný vědec se značně liší ve svých schopnostech, zkušenostech a intelektuálním zázemí. Potřebou občanskou vědu podchytit určitými kritérii je článek Opinion: Toward an international definition of citizen science. Autoři článku nabádají k zvážení následujících oblastí kritérií: co není občanská věda; vědecké standardy; kolaborace; otevřená věda; komunikace; etika a datový management. (HEIGL, KIESLINGER, PAUL, UHLIK, DÖRLER, 2019)

Evropská organizace pro občanskou vědu European Citizen Science Association vydala Deset principů občanské vědy. (European Citizen Science Association, 2016)

Rozšiřující zdroje:

S občanskou vědou v ČR se můžete setkat třeba v České společnosti ornitologické nebo v Botanickém ústavu AV ČR. Spoustu zahraničních projektů naleznete na stránkách Scientific American. Téměř hodinový podcast o občanské vědě nabízí Český rozhlas.

Použité zdroje:

European Citizen Science Association. Deset principů občasnké vědy. Přeložil Zdeněk VERMOUZEK [online]. 2016 [cit. 2020–03–21]. Dostupné z: https://ecsa.citizen-science.net/sites/default/files/ecsa_ten_principles_of_cs_czech.pdf

European Commission. Open Science. Shaping Europe’s digital future [online]. 2020 [cit. 2020–03–21]. Dostupné z: https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/open-science

European Commission. Citizen science. Shaping Europe’s digital future [online]. 2020 [cit. 2020–03–21]. Dostupné z: https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/citizen-science

Eco Sapien. What is Citizen Science. Youtube.com [online]. 30. 3. 2015. [cit. 2020–03–21]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=UDR6YKjkh-0

GRAHAM, Gordon. Filosofie umění. Brno: Barrister & Principal, 2000. Studium. ISBN 80–85947–53–6.

HEIGL, Florian, KIESLINGER, Barbara, PAUL, Katharina T., UHLIK, Julia a Daniel DÖRLER. Opinion: Toward an international definition of citizen science. Proceedings of the National Academy of Sciences [online]. 2019, 116 (17) 8089–8092 [cit. 2020–03–21]. ISSN 1091–6490. Dostupné z: https://doi.org/10.1073/pnas.1903393116

--

--