Občanský vědec: Kdo a proč?

Zuzana J.
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 7, 2017

Zejména díky rozvoji nových technologií a komunikačních platforem dostupných i běžným smrtelníkům se nám dnes nabízí dříve naprosto absurdní možnost — stát se laickým vědcem. Proč bychom ale vůbec měli této příležitosti využít? Jaké jsou její pozitivní přínosy pro nás samotné a kde se můžeme zapojit?

Občanský vědec — badatel, amatér i nadšenec

Podle slovníkové definice je občanským vědcem příslušník široké veřejnosti, který realizuje vědeckou práci a to často pod vedením nebo ve spolupráci s profesionálními vědci či vědeckými institucemi. Všimněte si ale, že návaznost na profesionály nemusí být podmínkou pro vykonávání občanské vědy. Přesto, že se však na občanskou vědu nahlíží jako na pružný a ne jasně vymezený koncept, existují všeobecně přijímané principy, které na základě dobré praxe formulovala European Citizen Science Association. Občanský vědec je tedy v prvé řadě ten, kdo se s těmito principy ztotožňuje a na jejichž základe postupuje.

Druhou charakteristikou občanského vědce je právě jeho neodbornost. Neodbornost v tomto kontextu však nemusí vůbec znamenat, že o zkoumané oblasti nemá žádné znalosti, poukazuje však spíš na skutečnost, že nedisponuje akreditovaným osvědčením o jeho kompetencích pro danou oblast.

Jelikož však občanský vědec nedostává za svou práci finanční odměnu, je zde ještě další rozměr, který je pro jeho charakteristiku naprosto nepostradatelný. Laický vědec musí svou práci dělat rád, vnímat, že je pro něj osobně zajímavá, přínosná a smysluplná.

Proč se do občanské vědy zapojit?

Častokrát se nahlíží na výhody i negativa občanské vědy pro společnost, (základní myšlenky například dobře shrnují v rozhovoru Českého rozhlasu zástupci ornitologické společnosti). My si teď ale představíme příklady přínosů, které může zapojení do občanské vědy nabízet samotnému vědci-amatérovi.

1. Vlastní sebevzdělávání v určité oblasti i ve fungování vědy jako takové.

2. Příležitost učit se a nechat se vést opravdovými odborníky.

3. Pomoc pro rozvoj vědy, která by jinak neměla ke zkoumání určitých problémů finanční možnosti.

4. Možnost zapojení se do rozvoje a řešení problémů lokality, kde přímo žiji. (Častokrát se právě občanská věda k tomu může stát prostředkem.)

5. Propojení s komunitou lidí, které spojuje stejná oblast zájmu. Sdílení znalostí.

6. Získání praxe s novými technologiemi.

7. Smysluplné trávení volného času. Specifická forma dobročinnosti.

Kde se lze participovat?

Možností k podílení se v občanské vědě je spousta, zde je uvedeno pouze pár tipů převážně z českého prostředí.

Projektu nářečí českých strnadů pomáháte mapovat odlišnosti ve zpěvu strnada obecného.

Díky projektu Mapové dědictví našich předků dostupné pro všechny obohacujete záznam o mapách pro další výzkumy týkajících se proměn prostoru v čase.

Prostřednictvím zapojení se do projektu Kanárci.cz můžete bojovat proti znečišťování ovzduší.

Webové vědecké projekty můžete nalézt na stránkách Zooniverse.

Přehled o občanských vědeckých projektech získáte také díky mobilní aplikaci Občanská věda.

Napříč zeměmi můžete možnosti k zapojení se do občanské vědy naleznout ve vyhledávači Projekt finder.

--

--