Občianska veda v Českej republike
V článku sa najskôr zoznámite s občianskou vedou na všeobecnej úrovni. Následne sa dozviete bližšie informácie o vybraných aktívnych projektoch na území ČR, do ktorých sa môžete zapojiť.
Občianska veda a jej formy
Presná definícia pojmu občianska veda (angl. citizen science) podľa Európskej asociácie pre občiansku vedu (ECSA) neexistuje, keďže daný termín zastrešuje rozsiahlu škálu aktivít. V odborných publikáciách sa však často vyskytuje odkaz na definíciu (Silvertown, 2009) popisujúcu občiansku vedu ako súbor činností, ktorými sa laickí participanti podieľajú na vedeckom výskume. Dané činnosti zahŕňajú napríklad zber dát, v niektorých prípadoch dokonca aj ich analýzu.
Miera účasti verejnosti vo výskume sa líši v závislosti od jeho povahy a žiaducich výstupov (ECSA, 2020). V kontexte občianskej vedy existujú mnohé výskumné prístupy, ktoré stavajú do pozície vedúceho buď vedca samotného, alebo v rámci kolaborácie umožňujú podieľať sa na vedení projektu spolu s odborníkmi aj verejnosti. Asociácia však pripomína, že výskumné projekty spadajúce do oblasti občianskej vedy nemusia byť vždy kolaboratívne, no môžu jestvovať aj zásluhou individuála.
Situácia na území Českej republiky
V súčasnosti na českom území prebieha množstvo výskumných projektov, ktoré pozývajú verejnosť k aktívnej participácii. Najčastejšie ide o výskumy z oblasti prírodných vied, spoločenskovedné projekty sú naopak zriedkavejšie. Projekty pochádzajú nielen z prostredia akademických inštitúcií, ale venujú sa im tiež občianske združenia či neziskové organizácie. Napriek tomu, že mnohí odborníci pozývajú k účasti školy a ich žiakov, podľa štúdie z roku 2020 v Českej republike častejšie participovali na občianskovednom projekte pracujúci ľudia vo vekovom rozmedzí 31–50 rokov.
Príklady projektov
Fenofáze
Projekt, ktorý vznikol v spolupráci AV ČR a Mendelovej univerzity v Brne, slúži ako sprievodca vegetačnou sezónou voľne rastúcich rastlín na území ČR. Jednotliví prispievatelia zadávajú do databázy vlastné pozorovania, ktoré sa následne zobrazujú na interaktívnej mape nachádzajúcej sa na webovej stránke projektu. Údaje sa zbierajú v textovej podobe, ale aj formou fotografií sledovaných rastlín. Zozbierané dáta nemajú význam len v poľnohospodárstve či vinárstve, no dajú sa takisto aplikovať do medicínskej sféry, konkrétne alergológie. Všetky dôležité informácie pre potenciálnych pozorovateľov sú dostupné na webových stránkach projektu.
SeisLok
Aplikácia z prostredia Geofyzikálneho ústavu AV ČR sprostredkúva možnosť zadávania dát o seizmickej činnosti na území Západných Čiech. Užívatelia aplikácie zbierajú dáta o makroseizmickej činnosti, ktorú v danej oblasti pozorujú. Keďže ide o činnosť zachytiteľnú voľným okom, na pozorovanie nie je potrebný seizmograf. Užívatelia svojou participáciou poskytujú výstup nielen vedcom, ale i poisťovniam, ktoré identifikujú rozsah škôd spôsobených seizmickou činnosťou na danom území. Aplikácia je voľne dostupná pre majiteľov smartfónov s operačným systémom Android alebo iOS.
Netopýři na výletě
Výskumný projekt, ktorý vedie Prírodovedecká fakulta MU, sa venuje pozorovaniu výskytu netopierov. Laickí participanti môžu prostredníctvom webovej stránky projektu vyplniť Protokol o aktivite netopierov, do ktorého popíšu čas, miesto a iné detaily pozorovania. Projekt sa sústreďuje na mapovanie výskytu rôznych druhov netopierov, ako aj ich predátorov. Dáta získané od pozorovateľov slúžia na zlepšenie ochrany zvierat tohto druhu.
StaréMapy.cz
Digitalizačný projekt zastrešený viacerými českými vzdelávacími i pamäťovými inštitúciami sa usiluje o zlepšenie úrovne digitalizácie mapových zbierok skrze prácu dobrovoľníkov. Hlavnou pracovnou metódou účastníkov na projekte je tzv. georeferencing, teda previazanie bodov v historickej mape s ich umiestnením v súčasných mapových súradniciach. Zapojenie do projektu je veľmi jednoduché a prebieha prostredníctvom kliknutia na odkaz na stránke projektu, ktorý užívateľa presmeruje priamo do aplikácie Georeferencer.
Spomenuté projekty spolu s mnohými ďalšími agreguje databáza umiestnená na portáli Citizen Science Česká republika. Všetkým záujemcom o občiansku vedu na českom území možno odporúčať návštevu tohto portálu.
Použité zdroje
Caltová, P., Tymr, F., Kulhavá, Z., & Tláskal, V. (2020). Občanská věda: její význam a motivace účastníků v návaznosti na projekt City Nature Challenge [Online]. Journal Of The National Museum (Prague), Natural History Series, 189(1), 49–64. https://doi.org/10.37520/jnmpnhs.2020.006
ECSA’s characteriscs of cizen science [Online]. (2020). Retrieved from https://ecsa.citizen-science.net/wp-content/uploads/2020/05/ecsa_characteristics_of_citizen_science_-_v1_final.pdf
Občanská věda [Online]. Retrieved from https://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/obcanska-veda/
Silvertown, J. (2009). A new dawn for citizen science [Online], 24(9), 467–471. https://doi.org/10.1016/j.tree.2009.03.017
Odkazy na projekty sú prepojené s nadpisom daného projektu.