Od hliněné tabulky po Virtuální realitu

Mikki
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 16, 2019

Kdysi dávno mělo učení zcela jinou podobu než dnes. A dává to smysl. S vývojem civilizace se zákonně musí měnit i styl učení. Radši ani nechci pomyslet na to, že bychom museli stále rýt do hliněné tabulky, a počítat matematické úlohy na dřevěném počítadle…

Zajímavost — dřevěné počítadlo, neboli soroban či abakus se stále používá v Japonsku a ti co se s ním naučí, tak dokáží počítat dokonce rychleji jak na kalkulačce. Bohužel to video, na kterém byl duel skvěle a názorně ukázán, už na youtube není. Tak tady je trochu jiná náhrada:

Mojí nejoblíbenější knížkou je už dlouhou dobu Ready Player One. Kdo ji četl, tak ví o čem to je (nebo to tuší, pokud viděl filmovou variantu), pro toho, kdo ji nečetl tak jen velmi stručně. V roce 2045 se svět utápí v energetické a ekonomické krizi. Naštěstí je tu OASIS — uměle vytvořený videoherní systém, do kterého se mohou před tou krutou skutečností schovat. To ale není vše. Tím že se jedná o virtuální realitu, zde mohou nejen prožít své vysněné já, ale i pracovat, nebo studovat. Co je důležité zmínit, tak vytvoření postavy i studium je zde zadarmo. Pak tvůrce OASISu zemře, ale zanechá vodítka vedoucí k jeho bohatství a vládě na OASIS. Pak je tam klasický boj mezi hrdiny a záporáky, to už ale není důležité.

Proč o tom mluvím? Virtuální realita (dále jen VR) nám poskytuje velkou spoustu možností učení. Sám Wade to zmínil na příkladu archeologie, kdy je učitel vzal přímo k rozvalinám. Stačí udělat jeden dva kliky a najednou můžeme sedět vedle Jindřicha VIII, sledovat Leonarda da Vinciho, jak kreslí Monu Lisu, krmit dinosaury, nebo proplouvat srdcem velryby. Není to krásná představa? Za mě rozhodně ano. A není to tak vzdálená budoucnost, jak by se mohlo zdát. Virtuální realita je na dost dobré cestě a rozšířená realita se dokonce už i v některých školách při výuce používá. Navíc během výuky ve VR nemohli žáci o hodině vyrušovat, mluvit s jinými spolužáky, ani si prohlížet internet. Učitelům odpadla nutnost každou chvíli někoho okřikovat a učení je tak mnohem více bavilo. I pro ty možnosti které VR nabízí.

Bohužel je VR pořád dost drahá záležitost a tak ve skutečných školách funguje spíše výjimečně, když se tam s dojde jako na exkurzi. To už více funguje rozšířená realita, která je oproti VR levnější. Pokud by nějaká škola měla o ni zájem, může kontaktovat společnost corinth, která se vzděláváním pomocí rozšířené reality zabývá.

Studium se pomocí rozšířené reality stává zábavnější a je lépe uchopitelné. Já jsem studovala na začátku 21. století a nic takového jsme neměli. V deváté třídě jsme tuším dostali interaktivní tabuli a to bylo úplně něco jiného než doposud. I když se moc nevyužívala, poskytovala nový způsob učení, už jen protože se to dalo využít jako promítací plátno, které jsme my neměli. Po několika dalších letech tu máme rozšířenou realitu a za pár let nás tu nejspíš čeká VR.

Zdroje:

https://www.corinth3d.com/cs

https://www.technickytydenik.cz/rubriky/denni-zpravodajstvi/studentum-zdravotnickych-skol-pomuze-s-vyukou-lidske-anatomie-virtualni-realita_45188.html

https://spomocnik.rvp.cz/clanek/17151/ROZSIRENA-REALITA-VE-SKOLSTVI.html

--

--