Od nás pre nás — OER tvorené študentmi

Michaela Hulmanová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 29, 2023
Photo by Jason Goodman on Unsplash

Open educational resources (OER), teda otvorené vzdelávacie zdroje, sú voľne dostupné dokumenty a médiá využívané pre výku, ale aj pre výskum. Podpora OER je jeden zo základných pilierov otvoreného vzdelávania, ako snaha o obmedzenie komodifikácie znalostí [1].

V článku By Students, for Student: Student-Created Open Educational Resources [2] autori, pedagógovia na Missouri Western State University, v rámci svojho predmetu Organization and Administration zadali svojim študentom vytvoriť učebnicu so zámerom zlepšiť ich pochopenie problematiky. Oakleaf a Dodd vo svojom článku popisujú proces a implementáciu projektu a reakcie študentov v rôznych štádiách vytvárania OER. Autori taktiež prízvukujú, že vytváranie OER nie je záležitosťou jedného semestra, pokiaľ je cieľom vytvoriť zrozumiteľný a celistvý produkt v podobe online učebnice.

Čo sa študenti naučia vytváraním OER?

Okrem informácií, ktoré majú priamy súvis s predmetom štúdia sa študenti podľa skúsenosti autorov priučia aj širokej škále iných zručností lebo znalostí, ktoré sú potrebné pri tvorbe učebného materiálu. Medzi tieto schopnosti a znalosti patria:

  • Copywriting
  • Creative commons licensing
  • Práca s odborným textom
  • Tvorba odborného textu

Výhody OER (nielen tvoreného študentmi)

Ako jednu z hlavných výhod OER autori uvádzajú ľahkú aktualizáciu obsahu učebnice. OER je jednoduché prispôsobiť individuálnym potrebám študentov alebo aktualizovať jej obsah na základe nových poznatkov. V neposlednom rade môže byť OER tvorené študentmi plodným podnetom pre kritické debaty ohľadom problematiky, čo môže viesť k ďalšiemu prehĺbeniu znalostí týkajúcich sa problematiky spracovanej v OER. V americkom prostredí je ďalšou vyzdvihovanou výhodou OER bezplatný prístup k učebnici, čo je v silnom kontraste s klasickými učebnicami, ktorých cena sa bežne pohybuje v stovkách dolárov.

Zdroje:

[1] DLOUHÁ, Jana, Eduard PETIŠKA, Jiří DLOUHÝ a Dana KAPITULČINOVÁ. Možnosti a rizika využití otevřených vzdělávacích zdrojů v environmentálních oborech na vysokoškolské úrovni v ČR: kritéria pro posouzení kvality. Envigogika [online]. 2015, 10(4) [cit. 2023–03–28]. ISSN 1802–3061. Dostupné z: doi:10.14712/18023061.503.

[2] OAKLEAF, Linda a Regan DODD. By Students, for Students: Student-Created Open Educational Resources. SCHOLE: A Journal of Leisure Studies and Recreation Education [online]. 2022, 37(1–2), 97–99 [cit. 2023–03–28]. ISSN 1937–156X. Dostupné z: doi:10.1080/1937156X.2020.1850190.

--

--