Ohlédnutí za podzimním semestrem 2019

Hanka Tulinská
EDTECH KISK
Published in
6 min readFeb 16, 2020
Kurz práce s informacemi

Aplikovaný výzkum TA ČR

V podzimním semestru jsem s Michal Černý pokračovala na projektu aplikovaného výzkumu podpořeném TA ČR s cílem vytvořit platformu pro rychlý transfer znalostí z univerzity na střední školy v oblasti informační gramotnosti. Po jarní analýze následoval první návrh, to znamená tvorba digitálních učebních objektů pro web. S tím nám pomáhá brněnské NEON studio naší absolventky Lucie Horakova. Aktuálně tedy máme prototyp webu, který jsme pojmenovali ONLIFE podle Luciana Floridiho, jehož filosofie informace je nám velkou inspirací. Onlife znamená život ani online, ani offline, ale obojí dohromady neoddělitelně. Skvělý je tým našich studentů Veronika Smerdova, Anna Puchovská, Jana Uchočová, Marta Zonková, Klára Dvořákova, Alena Bulvova, Tereza Kořínková, Kryštof Davidek, kterým patří obdiv za odvedenou práci.

ONLIFE pro středoškoláky by NEON studio

Bakalářská studijní profilace EDTECH KISK

Od podzimního semestru jsem garantkou bakalářské studijní profilace Technologie ve vzdělávání (EDTECH KISK), magisterské profilace Michal Černý. První semestr byl tedy zejména o hledání této role — od komunikace a práce se studenty po plánování kurikula.

Po tomto testování budou v bakalářské i magisterské profilaci všechny větve KISKu — Technologie ve vzdělávání, Design informačních služeb Ladka Zbiejczuk Sucha, Informační a datový management Tomáš Marek, Knihovnictví a literatura v kulturním kontextu Pavlíny Mazáčové.

Celkově máme nyní v profilaci přes 25 edtechových předmětů.

Týden humanitních věd — 40 hodin informační gramotnosti a edtechu

V listopadu jsem si střihla po čase větší akci — program za KISK v rámci celorepublikového Týdne humanitních věd. Díky skvělým studentům z toho byl úspěšný program o 40 hodinách a 150 návštěvnících. Proběhly workshopy pro středoškoláky na témata umělá inteligence ve vzdělávání, chatboti či VR. Večer jsme v rámci diskusního panelu mluvili o filozofické fakultě jednadvacátého století, ke které (vzdělávací) technologie neodmyslitelně patří. Jako skvělí spoluorganizátoři a lektoři se ukázali Dalibor Černocký, Veronika Smerdova, Vojtěch Hamerský, Kryštof Davidek, Adam Melničák, Natálie Káčová, Jana Folková, Anna Puchovská, Daniela Uřičářová.

Týden humanitních věd 2019 na KISKu

MjUNI — informační gramotnost pro děti

Týden humanitních věd se nám povedl zřejmě natolik, že jsme dostali potěšující pozvánku do MjUNI — tedy juniorské univerzity pro děti od 10 do 17 let, ve které jsme se studenty program téměr zopakovali.

CERPEK — rozvoj pedagogických kompetencí akademiků na téma zpětná vazba a technologie

Po druhé jsem vedla jednodenní výuku v rámci CERPEKu pro akademiky, letos na téma interakce zpětné vazby. Dialogická zpětná vazba či využití digitálních portfolií vzbudilo bouřlivou diskusi i značný zájem, z obojího mám skutečně radost. CERPEK mi letos přinesl také novou roli — mentorování kolegy z ESF, v inovaci kurzu Ekonomika a řízení IS/ICT, který bude fungovat jako převrácená třída.

Open Space

Potěšením mi bylo vystoupení na konferenci OpenSpace, kde jsem mohla mluvit o možnostech využití technologií pro zlepšení (formativní)zpětné vazby v univerzitní výuce.

Anotace příspěvku OpenSpace 2020

Informační vzdělávání v knihovně FF MUNI

Se studenty jiných oborů jsem se setkala v rámci lekce Informačního vzdělávání v knihovně, která byla věnována digitálním portfoliím. S portfolii mi vypomáhala Klára Dvořákova.

Fond rozvoje MUNI a stipendijní podpora ELF MUNI

Do jarního semestru jsem získala podporu z Fondu rozvoje Masarykovy univerzity a podruhé také stipendijní podporu ELF MUNI. Díky tomu se dostanou naše online kurzy k lidem mimo univerzitu a studenti získají tutorskou praxi. Z podpory ELF MUNI s Dalibor Černocký vznikne nová online podpora nového podzimního kurzu.

Konference NASIV — Knihovna jako vzdělávací prostředí

Stala jsem se součástí organizačního týmu Národního semináře informačního vzdělávání, který připravujeme s Pavlínou Mazáčovou, Pavlou Kovářovou a Michal Černý. Poprvé si kromě vlastního vystoupení vyzkouším také roli moderátora sekce. Podívaná tedy bude 10. 3., jste zváni. ;)

NASIV 2020

Křest knihy

V prosinci jsem křtila knihu Michal Černý Fenomenologicko-pragmatistická interpretace hyperkonektivistického světa.

Křest knihy

Výuka

  • Online vzdělávání: od designu k praxi — v rámci jednoho dopoledne jsem se zapojila do výuky propedeutického kurzu Michal Černý.
  • Vzdělávací technologie — tandemový kurz s Michal Černý, v tomto roce jedinečný obzvláště skvělým fungováním sebehodnocení studentů a rozvojových portfolií.
Jáňa, Ivana
Digitální portfolia na KISK
  • Kurz práce s informacemi — na podzim opět běželo KPI11. Po několika letech opět se zcela novým obsahem, který jsme vytvořili s Michal Černý. Vizuální zpracování článků měla na starosti Anna Puchovská. Kurz byl podpořen ze Stipendijního programu e-learningového centra FF MUNI.
  • Online tutoring — druhý běh kurzu, který připravuje studenty na podporu a poskytování zpětné vazby v online vzdělávání.
  • Online vzdělávání: MOOC — převzala jsem moc zajímavý kurz po Františku Daleckém a Michalovi Černém, ve kterém jsem si vyzkoušela skutečně facilitační roli — podpora studentů, kteří studují MOOC kurz a provádí jeho didaktickou analýzu.
  • Knihovny 2030 — v rámci jednoho webináře kurzu Tomáš Marek pro studenty KISK (MUNI) a ÚISK (UK) jsem se snažila představit možnost proměny referenčních služeb v knihovně k facilitaci učení a podpoře informační gramotnosti.
Knihovny 2030
  • Seminář k bakalářské práci — radost mi dělají tři nový diplomanti, kteří se věnují technologiím pro podporu informační gramotnosti na prvním stupni, prevenci kyberšikany či osobnímu vzdělávacímu prostředí.

Studium

Pokračuji v doktorském studiu na Institutu výzkumu školního vzdělávání u profesora Janíka, ve kterém jsem ve fázi teoretického a empirického výzkumu. Inspirací a podporou v úvahách jsou mi také profesor Švec a docent Šíp. Všem patří velký dík za trpělivost, podněty a otevřenou diskusi.

Poslední knihy Janíka, Švece, Šípa

Stěžejní četba

Paul Ricoeur, Le Point; O sobě samém jako o jiném, Kosmas
  • Andrade, Heidi L. Using formative assessment to enhance learning, achievement, and academic self-regulation
  • Boud, D. Molloy, E. Feedback in higher and professional education
  • Buber, M. Řeči o výchově
  • Fink, E. Oáza štěstí
  • Floridi, L. The Philosophy of Information Quality
  • Heidegger, M. Bytí a čas
  • Lakoff, G. Ženy, oheň a nebezpečné věci
  • Levinas, E. Být pro druhého
  • Ricœur, P. O sobě samém jako o jiném
  • Reitmayerová, E. Cílená zpětná vazba
  • Starý, K. Formativní hodnocení ve výuce
  • Taylor, K. Marineau, C. Facilitating Learning with the Adult Brain in Mind
  • Thompson, E. Mind in Life: Biology, Phenomenology, and the Sciences of Mind

Má kniha:

Jaro je tu!

--

--