Online vzdělávání v době pandemie

Jana Matyasova
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 17, 2020
Photo by Arisa Chattasa on Unsplash

Na nějaké lepší výukové prostředí teď není čas, šíří se virová epidemie a děti ze základních a středních škol, spolu se studenty vysokých škol sedí doma a dalo by se říci, že nemají co na práci. (Samozřejmě vyjma těch, kteří se zapojili do různých výzev a pomáhají seniorům, hlídají děti nebo pracují v call centrech na improvizovaných linkách pro pomoc starším. Díky moc všem!)

Prioritou číslo jedna v rámci vzdělávání je jakkoli jim zprostředkovat online výuku, ačkoliv na to reálně nikdo nebyl moc připraven. Vysoké školy jsou na tom pravděpodobně nejlépe, tam aspoň někde určitá forma distanční a kombinované výuky probíhá už delší dobu. Přesto se ještě minulý týden na některých fakultách na poslední chvíli řešilo, jak vlastně používat ten e-learning, který jsme doposud brali jako nutné zlo, přežitek z doby, kdy nás technologie poprvé začaly oslovovat a něco, co dávno nahradily sociální sítě, emaily či sdílené disky. Bylo to něco, kam přece nikdy žádný učitel nic nenahraje.

Mnoho platforem a aplikací začalo na situaci reagovat a také některá již fungující online výuková prostředí či platformy teprve nyní získaly na významu. Například Khan Academy, která má i českou verzi, je vzdělávací portál pro rodiče i děti. Je to neziskovka a založil ji mladý vědec Khan v roce 2008 a jedná se o výuková videa s tématy přírodních věd, dějepisu, ekonomie, informatiky a kunsthistorie (v české verzi). Všechno lze také procvičovat a je to celé zdarma. Další možností je TrainBrain, který cílí na rozvoj kritického myšlení, používání správné argumentace a umění rozpoznat hoax nebo vymyšlenou zprávu. Mimo to se zabývá otázkou, jak sami z pohodlnosti obelháváme vlastní mozek a úsudek. A má také velmi přitažlivé prostředí.

Výuková videa z matematiky, chemie a fyziky nabízí isibalo.com, což je portál, který připravují mladí lektoři a je částečně zdarma. Na naučení se základů programování zase může posloužit codecademy, která nabízí základní kurz programování v angličtině zdarma. Před ním si ještě uživatel vyplní dotazník, který mu poradí, jaký programovací jazyk pro něj bude nejvhodnější. A AV ČR připravuje na každý den tipy na domácí pokusy a různé studijní komiksy. Je možné, že stoupne i počet uživatelů aplikace Duolingo.

Fraus poskytl všechny svoje učebnice online zdarma, Microsoft zase nabídl zdarma svůj balík Office 365 na šest měsíců (k využití Microsoft Teams je užitečný článek zde), Google poskytl Hangouts Meets, reagovala dokonce i Česká televize s programy nejen pro školáky, kteří se učí na přijímací zkoušky.

Svět se zbláznil, my jsme zavření doma a technologie ve vzdělávání zažívají snad největší boom v moderní historii. Do jaké míry jsou tyto kroky pomoc v době nouze a do jaké míry jde o business? Podaří se tento vzestup EdTechu následně využít a navázat na něj reálným využíváním online vzdělávacích prostředích i v běžné výuce? Co kdyby se třeba chodilo do školy jen některé dny a zbytek by byly online úkoly a kvízy? Co dělají děti, které například nemají doma přístup k počítači? Zjistíme, že děti vlastně o nic nepřišly a naopak se naučily jiné další užitečné kompetence, které jsou v dnešní době tolik potřebné? Naučíme se na fakultě architektury pracovat s e-learningem? Nechme se (každý za svou rouškou) překvapit!

Zdroje:

Co dělat, když dětem dojdou domácí úkoly (a i rodiče se trochu nudí), 2020. RESPEKT. Praha: Economia, XXXI(12), 38–39. ISSN 0862–6545.

MCNETT, Michael, 2020. Are you trying to figure out how to run your business virtually in response to the novel coronavirus?: Learn the benefits of using Microsoft Teams. [online]. 10.3.2020 [cit. 2020–03–17]. Dostupné z: https://centricconsulting.com/blog/coronavirus-remote-work-how-microsoft-teams-can-keep-your-business-running/

--

--