Online vzdelávanie v prostredí znečistenom informačným smogom alebo ako byť eko online

Laura Ménová
EDTECH KISK
Published in
4 min readMar 22, 2020
Zdroj: Pexels, Alena Koval

Informačný smog, skrátenie kolektívnej dĺžky udržania pozornosti (collective attention span) a vzdelávanie sa v online prostredí. Ako to všetko spolu súvisí?

Čo to vlastne je informačný smog pekne vysvetľuje citát, ktorý uvádza David Shenk vo svojej knihe s názvom Data Smog — Surviving the Information Glut:

Informácie, kedysi vzácne a uctievané ako kaviár, sú teraz tak početné a brané za samozrejmosť ako zemiaky.

Zdroj: Unsplash, Kolar.io

Príchod počítačov a internetu, televízií, satelitov…všetko toto spôsobilo hyperprodukciu a hyperdistribúciu prevyšujúcu schopnosť ľudí spracovať všetky informácie a zanechalo ich to v permanentnom deficite. Michael Dertouzos preto prirovnáva emaily k otvoreným potrubiam vedúcim priamo do nášho centrálneho nervového systému, ktoré okupujú naše mozgy a redukujú tak našu produktivitu.

Shenk ďalej popisuje, ako sa nám informačný smog dostáva do cesty a bráni potrebnej kontemplácii. Kazí konverzácie, literatúru, zábavu, stresuje nás. Tiež spôsobuje, že prázdne miesta a tiché momenty v našich životoch sa rýchlo vytrácajú.

Skrátenie kolektívnej dĺžky udržania pozornosti, v angličtine collective attention span, sa zase dá vysvetliť ako to, že v našej spoločnosti je rozličným trendom venovaná čím ďalej tým kratšia pozornosť. Ľudia sa veľmi rýchlo ako celok posúvajú od jedného trendu k druhému, čo tiež úzko súvisí s informačným zahltením a s tým, že vždy majú kam presmerovať svoju pozornosť. Richard Davidson, neurológ na univerzite vo Wisconsin-Madison, sa k tejto téme vyjadril, že

…sme ako námorník bez kormidla v oceáne — ovládaný digitiálnymi stimulmi, ktorým sme vystavený, namiesto účelného riadenia našej vlastnej mysle.

Sune Lehmann, fyzik a matematik na Technickej univerzite v Dánsku, zase povedal, že sa veľa ľudí cíti vyčerpaných z množstva vecí, s ktorými musia držať krok. To všetko už nesúvisí len so skrátením dĺžky udržania pozornosti z kolektívneho pohľadu, ale ovplyvňuje nás aj ako individuá a spolu s informačným preťažením môže spôsobovať problémy ako sú zníženie kognitívnej fukcie, ktorá ovplyvňuje schopnosť rozhodovať sa, neschopnosť koncentrácie a zníženie produktivity.

Zdroj: Pexels, Pixabay

Online vzdelávanie sa celé odohráva v online prostredí, práve tam, kde sa všetky informácie kumulujú, kde na nás útočia z každej strany, kde sa len na jedno kliknutie od nás nachádzajú naši priatelia, zaujímavé hry či videá. Ako v tomto prostredí zachovať minimalistickú myseľ a vytesniť všetok smog, ako tam zabrániť znečisteniu mysle a byť eko?

To všetko je sčasti na nás, ale sčasti aj na edudizajnéroch online kurzov. Zapájanie URL odkazov do textu môže byť veľkou výhodou, ale tie isté odkazy môžu odvádzať neustále čitateľovu pozornosť a brániť mu v súvislom prechode učebným textom, pokiaľ sa snaží odkazmi poctivo preklikať. Pri dizajnovaní online kurzov musíme brať do úvahy aj to, že sa užívateľ správa inak, ako keby sedel v učebni fyzicky, je často u seba doma, v posteli, má otvorených mnoho ďalších líšt, práve večeria… To všetko sú veci, ktoré je dobré mať na pamäti ako edudizajnér. Ľudia, ktorí si online vzdelávaním prechádzajú ako užívatelia, by si zase mali dokázať prispôsobiť tomuto spôsobu výuky svoj režim a držať sa určitých pravidiel.

Jednou zo zaujímavých možností prispôsobenia online výuky dnešnej dobe je využitie mikrovzdelávania, ktoré využíva tie návyky, čo ľudia nadobudli pri práci s online médiami a ponúka pravidelné učenie v malých dávkach, ktoré síce pomaly, no vďaka pravidelnosti aj isto vedie k postupnému prehlbovaniu vedomostí. Ako vysvetľuje Juraj Gabrhel, CEO spoločnosti e-learnmedia, „..sociálnym médiám, či online správam [ľudia] tiež venujú krátke úseky svojej pozornosti viackrát denne”. Kratšie úseky tak majú väčšiu šancu vyhrať boj o pozornosť než siahodlhé moduly. Možnosťou pri obsiahlejších moduloch je tiež poskytnutie možnosti kedykoľvek sa vrátiť presne na to miesto, kde užívateľ naposledy prestal.

Zdroj: Pexels, Andrea Piacquadio

Ako užívatelia sa proti nadýchaniu informačného smogu môžete chrániť tiež rozvíjaním vašej informačnej gramotnosti a naučiť sa tak fungovať v znečistenom online prostredí bez ujmy na zdraví.

--

--