Online za muzeem

Denisa Walterová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 19, 2020

Mnohá muzea v současnosti nabízejí svůj obsah online formou, ať už se jedná jen o digitalizované dokumenty, či virtuální prohlídky institucí jako celku. Jedná se o dobrou možnost ve chvílích, kdy nemáme k institucím přístup, či nám ve fyzické návštěvě brání jiná bariéra.

V následujícím textu si představíme několik vybraných institucí z celého světa, jejichž webová prezentace pro nás může být zajímavá.

Britské muzeum

K bohatým sbírkám muzea je možné dostat se díky Google Arts & Culture.

Přístupno je nám několik celků, prvním z nich jsou tzv. online výstavy, což jsou dá se říct krátké prezentace daného tématu, které střídají kurátorsky upravený text a fotografie, v některých případech jsou dostupná i krátká videa. Takovýchto celků je na stránkách momentálně přístupných 45 a zahrnují témata z celého světa.

Další částí jsou fotografie sbírek muzea, které jsou tematicky rozdělené na celky jako kovy, textilie, Velká Británie, Egypt, dřevořez a mnohé další. Obrázky je možné v galerii procházet jednotlivě a fotografii si přiblížit. Každý obrázek je opatřen důkladným popisem, který zahrnuje například dataci předmětu, jeho rozměry či původ.

V neposlední řadě je možné na stránkách procházet prostory muzea pomocí aplikace Google View. Nabízen nám je interiér a exteriér muzea v Londýně, tak náhled na ruiny starověkého mayského města Tikal v Guatemale, které Britské muzeum zkoumá.

Metropolitní muzeum umění

Další z institucí nabízejících obsah online je i MET, i ono nám umožňuje vyhnout se davům a prohlédnout si mnohá jejich díla z domova.

Za zmínku stojí například projekt Viewpoints: body language který nabízí pohled odborníků na sochařská umělecká díla ze sbírek. Pomocí krátkých videí se dozvídáme více o symbolice, které známe skulptury skrývají.

Samozřejmě se můžeme vydat i na online procházku muzeem, tentokrát ale prostřednictvím videa na stránce MET 360° Project.

V neposlední řade může být zajímavým projekt Connections, který ukazuje jednotlivé pracovníky muzea a představuje jejich osobní vztah ke sbírkám a to prostřednictvím kombinace komentářů daných osob spojených s prezentací fotografií sbírek MET.

Projektů je ale na stránkách mnohem větší množství a určitě stojí za prohlédnutí.

NASA

Možnosti online prohlídek ale nabízí i technicky zaměřená muzea institucí. Patří mezi ně například i NASA.

Online je možné projít si Langley Research Center ve Virginií stejně jako Glenn Research Center ve státě Ohaio. V obou případech je možné vybrat z mapy konkrétní místo, ze kterého si pak můžeme prohlédnout několik fotografií a přečíst základní informace. Osobně se mi stránky zdály poněkud komplikované na orientaci, pokud se do nich ponoříme, získáme mnoho zajímavých informací.

Mimo to nabízí NASA rozsáhlé galerie fotografií například z misí či astronomických obrázků.

Vesmírné centrum v Houstonu má dokonce vlastní aplikaci.

Ta je určena především návštěvníkům na místě, obsahuje například mapy či přístup k augmentované realitě přímo v prostorách muzea, ale mnoho zajímavých informací se dozvíme i při jejím využití z domu, například si můžeme pustit zvukové nahrávky k jednotlivým prostorům či pročíst detailní popisky.

Zaujala Vás některá z těchto muzeí? Čeho byste využili a myslíte, že by si mohly online sbírky muzeí najít své místo ve vzdělávání?

--

--