Open Educational Resources

Martina Růžičková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 7, 2018

Od doby, kdy Tim Berners-Lee vytvořil první webovou stránku se internet široce rozvinul a lze jej využívat ve všech oblastech lidské činnosti. A do doby, kdy Marie Terezie ustanovila povinnou školní docházku pro české země, se toho změnilo ještě více. Když se spojilo internetové připojení a možnost přístupu všech ke všemu se vzděláváním, vznikl v roce 2002 na MIT pojem Open Education Resources — Otevřené vzdělávací zdroje.

V roce 2002 se americká vysoká škola Massachusetts Institute of Technology rozhodla veřejně zpřístupnit všechny své kurzy na internetu. To podnítilo nový trend v otevřeném a distančním vzdělávání a brzo se k této myšlence připojily i organizace Commonwealth of Learning (COL, mezivládní organizace zaměřená na otevřené a distanční vzdělávání) a UNESCO, a na konferenci na téma Open Education Resources, jej oficiálně přijali. UNESCO definuje OER jako:

„jakékoli vzdělávací materiály, které jsou volně dostupné ke vzdělávacím účelům bez nutnosti placení licenčních poplatků“

Příkladem využití OER v praxi je iniciativa zdravotníků v Africe, kteří otevřeně sdílejí své poznatky z lékařství a zdravotní výchovy. Tyto shromážděné materiály používají zdravotníci v Africe při své praxi i pedagogové v místních školách. Dalším příkladem jsou kurzy o technologiích pro čistou vodu, které vytvořila univerzita v Nizozemsku ve spolupráci s univerzitami z Jihoafrické republiky, Singapuru a Indonésie. Kurzy jsou zpracovány tak, aby co nejvíce odpovídaly těmto regionům a jejich možnostem úpravy vody a v online podobě jsou dostupné všem a kdykoliv.

Výhodou OER je, že všichni, kdo chtějí tyto zdroje studovat, mají k materiálům volný (bezplatný) a opakovaný přístup. Díky elektronické verzi materiálů, může být do výukových materiálů přidávány průběžně jakékoliv druhy obsahu pro udržení aktuálnosti kurzu. Jednou z největších nevýhod OER je fakt, že do úložišť mohou přispívat všichni uživatelé, což ohrožuje relevantnost a kvalitu některých kurzů. Mezi další bariéry lze zařadit zpracování některých kurzů pouze v anglickém jazyce nebo úředních jazycích menších států, či pomalé nebo nepravidelné připojení k internetu.

Otevřené vzdělávací zdroje mají jako každá oblast vzdělávání své výhody a nevýhody. A i když není OER způsob, jak spasit svět a poskytnout kvalitní vzdělání všem lidem na světě, je to způsob, jak s nízkými náklady vytvářet vzdělávací materiály pro určité komunity a malé obory, a které jsou přístupné všem uživatelům internetu.

--

--