OpenUniversity

Dominika Vodáková
EDTECH KISK
2 min readMar 22, 2018

--

Open University (dále OU) vznikla 23. dubna roku 1969 v Londýně na zakázku britské vlády jako cílená služba, jejímž prostřednictvím je zpřístupnit špičkové vysokoškolské vzdělání i těm lidem, kterým jejich pracovní, životní, či jiná situace neumožňuje pravidelně plnit svou školní docházku, a to ani jako kombinovaným studentům. Jedná se o systém výuky, kde v hlavní roli vystupují zejména online materiály, které jsou psané takovým stylem, aby byly pro tento specifický druh vzdělání použitelné. Stejně jako v některých MOOC kurzech, i v OU se setkáváme s jistým druhem spolupráce studentů kurzů. Následně se v OU vyskytuje osoba tutora. Tutor působí v kurzech zejména jako osobní kouč, který je každému studentovi přidělen a pomáhá mu s průchodem studia.

Jak vypadaly začátky OU?

V prvním vyučovacím roce, kterým byl rok 1970, obdržela OU přibližně 42 000 žádostí o 25 000 míst. Bylo poměrně překvapivé, že tyto přihlášky odporovaly spekulacím, které byly negativní v tom směru, že OU přiláká ke studiu zejména znuděné ženy v domácnostech. Ženy však v tomto roce tvořily pouze čtvrtinu všech žadatelů. Mezi prvními studenty, kteří na OU začali studovat v lednu 1971, se vyskytovalo také 22 vězňů, ovšem vysokou poptávku po kurzech vykazovali učitelé. Prvním létům fungování OU se nevyhnuly ani potíže. Ty byly v tomto případě způsobeny poštovní stávkou, která způsobila nemožnost doručení studijních materiálů žákům univerzity.

V roce 1972 se počet studentů OU zvýšil na 36 000, přičemž se snížil počet studujících učitelů a výrazně se zvýšil počet studujících žen. Počet interních doktorandů dosáhl 50. Absolventi získávali OU potřebnou publicitu, za kterou ovšem byla i kritizována (zejména pro ono studium žen v domácnostech, kterým by za jiných okolností nebylo dostupné).

Co se na OU učí nyní?

V současnosti najdeme na OU nejrůznější druhy kurzů snad pro všechny obory. Jediným nezastoupeným je medicína. Většina vysokoškolských kurzů na OU nemá formální vstupní požadavky — jsou bez přijímacích zkoušek, protože v organizaci panuje víra, že ve skutečnosti záleží na výstupních znalostech studenta, nikoli na těch, se kterými do kurzů přichází.

Flexibilitu studia, kterou OU přináší, využívají i zdravotně postižení studenti, jichž se ke studiu každoročně zapíše více, než 23 000. OU se snaží prosazovat zejména komunitní přístup. Prohlašuje, že není pouhým místem učení, ale že je komunitou, za jejíž členy stanovuje zodpovědnost Charta OU studentů.

Kde si můžu OU vyzkoušet?

V České republice existuje několik organizací, které vznikly za spolupráce s Open University v Londýně. Z těchto může být zmíněna například organizace Open Management Institute, která nabízí profesionální vzdělání pro manažery.

--

--