Otevřená věda aneb Když vědci otevřou dveře dokořán

Tereza Karlová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 28, 2023

Otevřená věda je projektem Akademie věd České republiky, zaměřeným zejména na studenty středních škol. Talentovaným středoškolákům, kteří se zajímají o vědu, je umožněno zapojit se do studentských stáží a po celý rok sbírat cenné zkušenosti z praxe. Jde o jedinečnou příležitost, jak se dostat do špičkových laboratoří, a pod vedením vědců a vědkyň získat mnoho nových vědomostí a praktických poznatků a třeba si tím i ujasnit svůj budoucí studijní směr. Studenti se zapojují do reálného vědeckého výzkumu, což může být velmi motivační — vzdělávání zde již nefiguruje jako soubor teoretických vědomostí, které je nutno si zapamatovat. Vzdělávání je zde prostředkem pro skutečné výzkumné cíle.

Každoročně se v nabídce objevuje přes 100 stáží z nejrůznějších vědeckých oborů od fyziky, chemie, biologie, před techniku, geologii, IT až k historii, sociologii, filozofii a mnoha dalším. Vybírat stáž je ale možno nejen podle tematického zaměření, ale i podle místa bydliště, případně se už předem zaměřit na konkrétní ústav Akademie Věd. (1)

Jak to probíhá?

Stáže jsou koncipovány tak, aby nenarušovaly primární studium. Minimálně by měl student stáži věnovat 8 hodin měsíčně. V průběhu celého roku je povinné vyplňovat měsíční deníky (podle předem dané struktury). Součástí stáže je i možnost zúčastnit se letního vědeckého kempu. Na závěr svého působení ve stáži mají studenti povinnost zpracovat anotaci, která jejich roční účast shrne, a prezentaci, s níž vystoupí na závěrečné Studentské vědecké konferenci. Dosažené výsledky jsou na konferenci prezentovány ve třech oborově rozlišených kategoriích. Studenti prezentují v týmech podle své příslušnosti ke kategorii.

Této svůj projekt prezentuje Akademie věd mimo jiné i na facebookové stránce Otevřená Věda, kde je možné nahlédnout pod pokličku už proběhlých stáží nebo se dozvědět o aktuálně probíhajících. (2) Stránka však přináší i další aktuality z Akademie věd, které nesouvisí přímo s projektem Otevřené vědy, ale přesto se nějakým způsobem zaměřují na rozvoj studentů. Nezřídka jsou zde sdílena i edukační videa vysoké kvality, která mohou posloužit jako doplňkový materiál pro výuku různých předmětů. (3)

Nejen pro studenty! I pedagogové jsou vítáni

Možnosti rozvoje však tento projekt nenabízí jen studentům, protože součástí Otevřené vědy jsou i Kurzy pro pedagogy. Kurzy jsou zaměřené jak přírodovědně, tak humanitně. Mají-li být žáci ve svém studiu dostatečně motivováni, stále se profesně rozvíjející učitel je víc než žádoucí. Kurzy jsou koncipovány tak, aby učitelům pomohly dosáhnout posunu ve výuce daného předmětu, a snaží se je motivovat zejména k tomu, aby kladli důraz na experiment a praktickou využitelnost předávaných informací. Učitelé se v kurzech seznámí s nejnovějšími trendy ve svém vědním oboru, a mohou se tak následně zasadit o výrazně zatraktivnění předmětu. Zároveň mohou působit jako výrazná podpůrná síla pro studenty, kteří se sami rozhodnou s Akademií věd spolupracovat. (1)

Zdroje:

  1. Otevřená věda [online]. [cit. 2023–03–28]. Dostupné z: https://www.otevrenaveda.cz/cs/index.html
  2. Otevřená Věda [online]. [cit. 2023–03–28]. Dostupné z: https://www.facebook.com/otevrenaveda
  3. NEZkreslená věda: Politické systémy [online]. In: . [cit. 2023–03–28]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=pHnONHpna6s

--

--