Otevřená věda: jak sdílet poznání a zlepšit výzkum pro všechny

Jessica Nováková
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 28, 2023
Photo by Moritz Kindler on Unsplash

Pojem otevřená věda (z angl. Open science) se v poslední době dostává stále více do povědomí. Je však poněkud obtížné jednoduše definovat, co to otevřená věda je, jelikož se definice a výklady tohoto fenoménu poměrně dost liší. Některé definice otevřenou vědu vykreslují pouze jako způsob zajištění otevřenějšího přístupu k vědě jako souboru znalostí (University of Cambridge, 2020). Jiné definice pojem “otevřená věda” vykládají v poněkud širším smyslu — věda zde figuruje jako soubor znalostí i jako systematická metoda myšlení (Bartling & Friesike, 2014).

Obecně by se však dal pojem otevřená věda shrnout jako hnutí, jehož hlavním cílem je možnost sdílení všech kroků výzkumného cyklu pomocí technologií, které umožňují otevřené sdílení dat, informací a znalostí a to zdarma a pro širokou veřejnost. To je velice důležité, neboť proces otevřené vědy je ze své podstaty založen na spolupráci a funguje nejlépe, když se do něj zapojí různá prostředí, perspektivy a odborné znalosti (Ramachandran et. al., 2021).

Hlavními pilíři, na kterých otevřená věda stojí, jsou otevřený přístup (Open acces), otevřená data (Open data), otevřené metodiky (Open Methods), otevřené zdrojové kódy (Open Source), otevřené recenzní řízení (Open Peer Review), otevřené vzdělávací materiály (Open Education) a mnoho dalších.

Photo by Open Science Taxonomy

K čemu je otevřená věda dobrá?

Největšími přínosy otevřené vědy jsou:

  1. Dostupnost vědeckých prací a výsledků
  2. Transparentnost
  3. Reprodukovatelnost a tím pádem i více vědeckých výsledků
  4. Spolupráce
  5. Šíření výsledků, které je rychlejší a efektivnější — zvyšuje se tak viditelnost vědců a institucí

Celkově má větší dostupnost vědeckých poznatků potenciál zvýšit společenský a ekonomický dopad a umožňuje zavádění inovací (Hnátková, 2020).

V roce 2015 bylo Organizací spojených národů přijato 17 cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals, SDGs). Tyto cíle jsou výzvou k akci pro všechny země— chudé, středně bohaté a bohaté. Cílem je podpora prosperity a ochrana planety. Uznávají, že “ukončení chudoby musí jít ruku v ruce se strategiemi, které budují hospodářský růst, přitom řeší řadu sociálních potřeb, včetně vzdělávání, zdraví, sociální ochrany a pracovních příležitostí, a zároveň se zabývají změnou klimatu a ochranou životního prostředí. Abychom jich byli schopni dosáhnout, je důležité mít přístup k nejnovějším informacím a poznatkům“ (Hnátková, 2020).

Photo by OSN

Open Science je také prioritou Evropské komise. Program Evropské Unie pro výzkum a inovace na období 2021–2027, Horizon Europe, podporuje otevřenou vědu a zavádí mandatorní politiku pro otevřený přístup k publikacím a vědeckým datům. Snadnější využívání a šíření vědeckých poznatků je jedním ze způsobů, jak dosáhnout cíleného aktivního zapojení společnosti (Hnátková, 2020).

Otevřená věda jako projekt Akademie věd ČR

S pojmem otevřená věda se v českém prostředí můžeme také setkat v souvislosti se stejnojmenným projektem Akademie věd České republiky, který běží od roku 2005. Cílem tohoto projektu je otevřít cestu k vědě a výzkumu studenům, pedagogům i široké veřejnosti. Každý rok se na jednotlivých pracovištích AV ČR otevírají stáže, na které se mohou hlásit studenti středních škol. Studenti pak pracují po dobu jednoho roku ve skupinách na konkrétním projektu pod vedením vědeckých pracovníků AV ČR.

Zdroje:

Bartling, S., & Friesike, S. (2014). Towards another scientific revolution. In S. Bartling, & S. Friesike (Eds.), Opening science (pp. 3–15). Springer International Publishing. Dostupné z: https://doi.org/10.1007/978-3-319-00026-8_1

Historický ústav AV ČR (2023). Otevřená věda. Historický ústav AV ČR. Dostupné z: https://www.hiu.cas.cz/otevrena-veda

Hnátková E. (2020). Open science — zbožné přání nebo reálná budoucnost vědy?. Vědavýzkum.cz. Dostupné z: https://vedavyzkum.cz

Ramachandran, R., Bugbee, K., & Murphy, K. (2021). From Open Data to Open Science. Earth and Space Science, 8(5), e2020EA001562. Dostupné z: https://doi.org/10.1029/2020EA001562

University of Cambridge. (2020). Open research. Scholarly communication. Dostupné z: osc.cam.ac.uk

--

--