Otevřené online kurzy a příležitosti dalšího vývoje

Diana Kašparová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 30, 2023

Otevřené online kurzy nabízí možnost rozšíření přístupu ke vzdělávání. Tento typ kurzů totiž umožňuje studentům, aby získali přístup ke kvalitnímu vzdělání, které by pro mnohé z nich jinak nebylo z finančních důvodu či z důvodu geografického omezení dostupné.

Photo by Sergey Zolkin on Unsplash

Tyto kurzy jsou dostupné pro širokou veřejnost. Lidé se mohou učit nové dovednosti a získávat vzdělání bez toho aniž by za to museli platit. To může být zejména pro lidi v rozvojových zemích velkým přínosem.

Jednou z hlavních výhod těchto kurzů je, že jsou obvykle k dispozici kdykoli a kdekoli. Účastníci tak nejsou vázáni na konkrétní místo a čas, aby mohli získat vzdělání — tím se zvyšuje flexibilita a dostupnost pro velké množství lidí.

MOOCs a SOOCs

V tomto článku se krátce zaměříme na dva typy otevřených online kurzů, které trh nabízí. Liší se v počtu studentů a množství interakce mezi studenty a lektory.

Massive Open Online Courses

Jde o masivní kurzy, které mohou navštěvovat až tisíce studentů z celého světa. Zpravidla jsou nabízeny univerzitami a dalšími vzdělávacími institucemi. Poskytují množství kurzů z různých oblastí. Obyčejně jsou děleny do video lekcí, obsahují online úkoly a diskuzní fóra. Většinou jsou poskytovány zdarma, přičemž v některých kurzech mají studenti možnost získat placený certifikát o úspěšném dokončení.

Small Open Online Course

SOOCs jsou menší kurzy, které jsou určeny menším skupinám studentů (100–150). Mohou být buď omezené na studenty z konkrétní univerzity nebo organizace, nebo mohou být otevřené pro širokou veřejnost. SOOCs jsou více zaměřeny na interakci mezi studenty a lektory a jsou více personalizovatelné. V nabídce jsou jak placené tak i zdarma.

Jaké jsou limity?

Jako každý model vzdělávání i tento má své limity. V tomto případě je hlavním limitem míra dokončení kurzu, která je propastně nízká (Newton, 2020).

Ztrácí kurzy svůj potenciál?

Ne.

Kurzy neustále slouží jako úspěšný a efektivní způsob vzdělávání, zejména když jsou podporovány také jinými formami vzdělávání. A i když čelí problémům, jsou nadále skvělým nástrojem sebevzdělávání.

Je potřeba aby se MOOCs a SOOCs přizpůsobily co možná nejvíce potřebám studentů a vývoji technologií. Nezbytnou součástí jsou interaktivní prvky, jako diskuze a spolupráce nebo podpora studentů, která může zlepšit míru dokončení.

Je potřeba…

  1. Poskytnou kvalitní podporu studentům a efektivně je motivovat k dokončení kurzu.
  2. Zkvalitnit výuku — nedostatečná kvalita výuky často vede ke ztrátě zájmu studentů a nízké míře dokončení. Je důležité, aby tvůrci kurzů zajistili vysokou kvalitu obsahu.
  3. Zajistit, aby tyto kurzy byly dostupné pro všechny, včetně těch, kteří mají omezený přístup k internetu nebo nemohou platit za kurz či certifikaci.
  4. Aby certifikace byly relevantní a uznávané v průmyslu.
  5. Výuku více personalizovat. Mohou být třeba nabídnuty různé verze kurzu s různou úrovní obtížnosti nebo různým zaměřením.

Všechny tyto oblasti by mohly být vylepšeny a umožnit tak MOOCs a SOOCs poskytnout ještě větší přínosy do sektoru vzdělávání.

Newton, D. (2020) The “depressing” and “disheartening” news about moocs, Forbes. Forbes Magazine. Available at: https://www.forbes.com/sites/dereknewton/2020/06/21/the-depressing-and-disheartening-news-about-moocs/?sh=864d33d76ed8 (Accessed: March 29, 2023).

Reich, Justin & Ruipérez-Valiente, José A. (2019). The MOOC pivot. Available at: Science. 363. 130–131.DOI: 10.1126/science.aav7958

Newton, D. (2020) The “depressing” and “disheartening” news about moocs, Forbes. Forbes Magazine. Available at: https://www.forbes.com/sites/dereknewton/2020/06/21/the-depressing-and-disheartening-news-about-moocs/?sh=864d33d76ed8 (Accessed: March 29, 2023).

--

--