Otvorená veda, jej piliere a súvislosť s otvoreným vzdelávaním: čo to je a prečo by sme sa oň mali zaujímať?

Simona Karásková
EDTECH KISK
Published in
4 min readMar 19, 2022

S pojmom otvorená veda sa možno veľa z nás už stretlo a možno aj nie. S myšlienkou otvorenej vedy sa pohrávali viacerí sociológia, jeden z nich Robert Merton už v roku 1942. Poukazovalo sa práve na to, aby sa z tzv. uzatvorenej vedy stala otvorená charakteristická svojou otvorenosťou, budovaním komunity či originálnosťou. [1] [2].

Otvorená veda je „otvorená skúmaniu, výzvam a vedomostným potrebám a záujmom širšej verejnosti…bezplatne sprístupňuje záznamy vedy, vytvára zásoby vedomostí, myšlienok a možností všetkým, bez ohľadu na geografiu, pohlavie, etnickú príslušnosť alebo finančné pomery. Vďaka tomu sú údaje a vedecké dôkazy prístupné a opätovne použiteľné pre všetkých, s výhradou obmedzení bezpečnosti, ochrany a súkromia. Je otvorená zapájaniu sa s inými spoločenskými aktérmi do spoločného úsilia o nové poznatky a na podporu ľudstva pri dosahovaní trvalo udržateľného a spravodlivého života na planéte Zem“ [3].

Víziou a zároveň potenciálom je transparentnosť, inklúzia a demokracia vo všetkých fázach výskumu [4]. Môžeme zhodnotiť aj niekoľko viditeľných výhod otvorenej vedy: bezplatné a opätovné využívanie zdrojov, ich zdieľanie, zvýšenie dôvery vedy v spoločnosti či vznik interdisciplinárnej komunikácie medzi vedcami či komunitami — vznik akademických sociálnych sietí (napr. Researchgate). Otvorená veda sa rozvíja predovšetkým vďaka rýchlo rozvíjajúcim sa technológiám , ako aj narastajúcemu množstvu údajov i dát. [5].

V kontexte otvorenej vedy sa nám formuje jej šesť základných pilierov:

1. open data = otvorené dáta,

2. open access = otvorený prístup,

3. open methodology = otvorená metodológia,

4. open source = otvorený zdroj,

5. open pier review = otvorené vzájomné hodnotenie/recenzie a

6. open education = otvorené vzdelávanie [6].

Vlastný obrázok vyhotovený na základe 6 pilierov formujúcich otvorenú vedu [6]

Otvorené dáta sú také, ktoré sú voľne dostupné na internete, je možné ich sťahovať, kopírovať, zdieľať, spracovávať ďalšími softvérmi a pod., sú bezplatné a bez právnych či technických prekážok (pochopiteľne, okrem zariadenia a prístupu na internet).

Otvorený prístup zabezpečuje, že dokumenty sú prístupné pre kohokoľvek a kdekoľvek bez poplatkov.

Pomocou otvorenej metodológie máme prístup k metódam výskumu.

Otvorený zdroj vo všeobecnosti poukazuje na softvér s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý ktokoľvek môže otvoriť, vidieť, sťahovať, upravovať či zdieľať.

Za pomoci otvoreného vzájomného hodnotenia/ recenzovania medzi sebou spolupracujú výskumníci, ktorí si navzájom posudzujú práce. Na základe týchto recenzií, tak získavajú konštruktívnu kritiku k ich prácam. [6] [7] [8].

My sa viac pozrieme práva na Otvorené vzdelávanie. V jednoduchosti, ide o bezplatnú a otvorenú dostupnosť vzdelávacích zdrojov — často nájdeme pod názvom otvorené vzdelávacie zdroje (skratka OER). V nich nájdeme rôznorodé kurzy, moduly, študijné materiály, učebnice, simulácie, experimenty, videá, testy, apod. Otvorenosť vo vzdelávaní je mimoriadne dôležitá najmä na stredoškolskom a vysokoškolskom stupni, ako má význam aj pre celoživotné vzdelávanie. [6] [3].

Menšia odbočka na pojem MOOC (massive open online course), ktorý sa objavuje v súvislosti otvoreného vzdelávania, predstavuje označenie vzdelávacích kurzov. Tieto kurzy sú založené na otvorenosti, zdieľaní a dostupnosti (z času na čas sú platené) [9]. Veľmi populárnymi kurzami sú Coursea, z českého prostredia je to napríklad Khanova škola a zo slovenského eAktovka.

Prečo sa zaujímať o otvorené vzdelávanie?

„Otvorené vzdelávanie zahŕňa zdroje, nástroje a postupy, ktoré sú bez právnych, finančných a technických prekážok a dajú sa plne využívať, zdieľať a prispôsobovať v digitálnom prostredí“ [3].

Otvorenosť v kontexte vzdelávania zväčša predstavuje, že študenti si môžu vzdelávacie materiály nechať, opätovne využiť, upravovať, skombinovať a zdieľať (v angličtine známe pod 5R — retain, reuse, revise, remix and redistribute) [10].

Medzi ďalšie dôvody môžeme radiť problémy financovania učebníc či študijných materiálov či absencia kvalitných materiálov. Vďaka otvorenému vzdelávaniu máme prístup k najrôznejším študijným materiálom, prístup k materiálom bezprostredne po začatí kurzu, semestra či školského roka. Ďalej taktiež technológie prispievajú k zlepšeniu výučby, a dokonca aj k samotnému učeniu sa. [11].

Použitá literatúra

[1] CHUBIN, D. E., 1985. Open Science and Closed Science: Tradeoffs in a Democracy. In: Science, Technology, & Human Values [online]. 10(2), 73–80 [cit. 2022–03–12]. Dostupné na: https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/016224398501000211

[2] STEINEROVÁ, J., ONDRIŠOVÁ M. a K. BUZOVÁ, 2015. Otvorená veda a funkcie informačnej vedy. In: ITlib: Informačné technológie a knižnice [online]. [cit. 2022–03–12]. Dostupné na: https://itlib.cvtisr.sk/wp-content/uploads/docs/16_Steinerova.pdf

[3] BOULTON, G. et al., 2020. Open Science for the 21st Century. In: Draft International Science Council Working Paper [online]. 1–9 [cit. 2022–03–12]. Dostupné na: https://en.unesco.org/sites/default/files/isc_paper_for_unesco_open_science_consultation_2020.pdf

[4] Open Science. UNESCO [online]. [cit. 2022–03–12]. Dostupné na: https://www.unesco.org/en/natural-sciences/open-science

[5] RADA EURÓPSKEJ ÚNIE, 2015. Smerom k otvorenej a excelentnej európskej vede — nadviazanie na verejnú konzultáciu Veda 2.0 [online]. [cit. 2022–03–12]. Dostupné na: https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-8784-2015-INIT/sk/pdf

[6] WATSON, M., 2015. When will „open science“ become simply „science“? In: Genome biology [online]. 16(1) [cit. 2022–03–12]. Dostupné na: https://www.researchgate.net/publication/277028277_When_will_%27open_science%27_become_simply_%27science%27

[7] SPARC, © 2007–2021. Open Data [online]. [cit. 2022–03–12]. Dostupné na: https://sparcopen.org/open-data

[8] OANA — Open Science Network Austria. About Open Science [online]. [cit. 2022–03–12]. Dostupné na: https://www.oana.at/en/about-open-science/

[9] BRDIČKA, B., 2011. Masivní otevřené online kurzy. In: Spomocník: Konektivismus v praxi [online]. [cit. 2022–03–12].Dostupné na: https://spomocnik.rvp.cz/clanek/10725/MASIVNI-OTEVRENE-ONLINE-KURZY.html?nahled=)

[10] SPARC, © 2007–2021. Open Education [online]. [cit. 2022–03–12]. Dostupné na: https://sparcopen.org/open-education/

[11] SPARC, © 2007–2021. Why Open Matters [online]. [cit. 2022–03–12]. Dostupné ne: https://sparcopen.org/why-open-matters/

--

--