Otvorené vzdelávacie zdroje

Rebeka Uhrinová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 14, 2024

--

Technologické zmeny, ktoré sú viditeľné vo svete okolo nás, sa nevyhli ani školskému prostrediu a vzdelávaniu. Nástup týchto zmien je síce v školstve pomalší, avšak o to dôležitejší.

Otvorené vzdelávacie zdroje či OVZ (anglicky OER — Open Educational Resources) sú voľne prístupné dokumenty či médiá, ktoré môžu byť využité ako k vzdelávaniu, tak aj k výskumu či hodnoteniu. Princípom je sprístupnenie online zdrojov a ich prevod na otvorenú licenciu, vďaka čomu sú opakovane použiteľné či prispôsobiteľné. Nadácia Hewlett definuje OVZ nasledovne:

„Otvorenými výukovými zdrojmi sú výukové, učebné a výskumné materiály rôznych foriem, ktoré sú umiestnené na verejnej doméne alebo ktoré boli vydané pod otvorenou licenciou, ktorá umožňuje ich bezplatné používanie a využitie ďalšími subjektmi.”

Obsah OVZ

Ako otvorené vzdelávacie zdroje môžu byť definované celé kurzy alebo ich časti, materiály, výukové plány a učebnice, videozáznamy, hry a rôzne iné materiály či techniky podporujúce prístup k znalostiam. Nevyhnutnosťou je prístup k internetu, ktorého využitie v tomto prípade zlepšuje výuku a učenie či prístup k vzdelávaniu.

Rámec 4RS

Tento rámec je podmienkou, ktorú splňujú všetky otvorené vzdelávacie zdroje a znamená to, že užívatelia majú voľný prístup a všetky práva, aby mohli obsah opakovane používať (v nezmenenej forme), revidovať, remixovať (pôvodný alebo revidovaný obsah kombinovať s iným obsahom za účelom vytvorenia nového obsahu) a redistribuovať (kópie obsahu zdieľať s ostatnými).

Výhody otvoreného vzdelávania

Zdroj: https://otevrenevzdelavani.cz/wp-content/uploads/2015/11/OTEVRENE_VZDELAVANI_publikace.pdf

Licencia Creative Commons

Ide o jednu z medzinárodne najrozšírenejších verejných licencií. Autor si stanovuje podmienky, za akých bude jeho dielo verejne sprístupnené. Tým je neurčitému počtu užívateľov poskytnutá zmluva s niektorými právami autorovej práce a niektoré sú, naopak, vyhradené. Creative Commons sú k dispozícii od roku 2002 a momentálne sú v súlade s českým autorským zákonom. Balíčky Creative Commons sú kombináciou tzv. licenčných prvkov, štyroch pravidiel pre užívanie diela (viac na https://otevrenevzdelavani.cz/wp-content/uploads/2015/11/OTEVRENE_VZDELAVANI_publikace.pdf ).

Príklady zdrojov OVZ

Zdroje:

Creative Commons Česká republika — Oficiální stránky veřejných licencí Creative Commons pro Českou republiku. (2021, apríl 15). https://www.creativecommons.cz/

Otevřené vzdělávací zdroje. (n.d.). Otevřené vzdělávání. Cit 13. marec 2024, z https://otevrenevzdelavani.cz/prirucka/otevrene-vzdelavaci-zdroje/

--

--