Iva Zdráhalová
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 19, 2017

--

Ovlivňuje naši tvořivost síla mentálních modelů?

“Obraz světa okolo nás, který nosíme v hlavě, je pouhým modelem. Nikdo nemá v hlavě obraz celého světa, vlády či země. Má pouze vybrané pojmy a vztahy mezi nimi a ty používá k reprezentaci reálného systému.”

Prof. Jay W. Forrester

Každý člověk se dívá na svět jiným pohledem. Je to dáno tím, že každý máme svou vlastní individualitu, která se neopakovatelně rozvíjela v čase a prostředí a čerpala jedinečné složení zážitků a zkušeností, kterými je právě teď ovlivňována. Naše mentální modely zasahují do všech činností a myšlenkových pochodů.

Tvořivost je potom soubor schopností člověka, které mu umožňují myslet jinak, než ostatní lidé a inovovat tak nejrůznější oblasti vědy, umění … a nebo třeba spotřebního zboží, které všichni držíme v ruce každý den.

Nabízí se otázka, nakolik je kreativita ovlivňována mentálními modely, které získáváme v průběhu našeho života.

Podle Honzy Martínka ve článku Kreativita. Co to je? Můžeme kreativitu rozdělit na dva typy:

· „věci, které před námi leží jako na dlani, ale nikoho nenapadlo je spojit („že mě to dávno nenapadlo!“)

· či naopak věci, které nám všem ostatním připadaly nespojitelné („jak ho to vůbec mohlo napadnout?“)

Zjednodušeně by se dalo říci, že kreativita vzniká originální kombinací poznatků, uložených v podvědomí. “

Podle tohoto předpokladu by starší člověk s větším množstvím zkušeností měl být výrazně tvořivější, než třeba dítě na základní škole. Na otázku, jestli to tak skutečně u lidí v našem okolí je, si můžeme zkusit odpovědět každý sám. Každý se také může zamyslet sám nad sebou, jaké to u něj bylo s kreativitou dříve a jestli se jeho schopnost kreativního myšlení vyvíjí tím směrem, jak by si přál. Kreativita a obecně schopnost myšlenkou měnit svoje okolí je totiž k nezaplacení.

„Vše, co si dokážete představit je skutečné.“

Pablo Picasso

--

--