Ozobot realitou českých škol

Zuzana Chlupová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 3, 2018

Nedávno jsem potkala známého, který je učitelem na základní škole na malém městě, kde mj. působí jako koordinátor ICT a vyučuje na druhém stupni také informatiku. S nadšením povídal také o tom, že dětem objednal pár Ozobotů, dle jeho slov malých, lehce programovatelných robůtků. V tomto článku bych tak ráda krátce zmínila to, co to Ozobot je a jestli se dá využít ve výuce.

Co je to Ozobot?

Ozobot sám o sobě překvapivě není zcela úplně novou věcí, začal se volně v USA prodávat v roce 2014 a téhož roku se o něm psalo už i u nás. Jde o skutečně malou blikající a zvuky vydávající robotickou interaktivní hračku určenou dětem od osmi let s edukačním potenciálem v oblasti rozvoje základů programování, logického či informatického myšlení a úvodu do robotiky. Jak ve světě, tak i u nás se v e-shopech aktuálně prodávají ve dvou variantách.

Za základní princip či činnost lze označit pohyb a blikání, resp. světelné efekty Ozobota. Ten se v nejednoduší variantě programuje, resp. pohybuje dráze v podobě nakreslené dráhy tedy čáry, kdy barevné úseky o určité délce Ozobot snímá pomocí senzorů a čte je jako kód. Základní kódy jsou mj. dnes již dostupné a přeložené i v češtině. Je možné si vytisknout již připravené dráhy, či si fixy na obyčejný papír nakreslit vlastní. Ozobot je však také schopný pohybovat se na čarách na konkrétním zařízení, např. tabletu.

Samotné programování chování tzn. např. předurčení pohybu robota či blikání diod tak probíhá prostřednictvím barevných čar, lze ho však také naprogramovat prostřednictvím webového editoru OzoBlockly nabízejícího několik obtížností a majícího základ v Google Blockly.

Lze využít Ozobota ve výuce?

Ozobot není jen hračkou pro ukrácení dlouhé chvíle, lze začlenit do výuky. Činí tak již učitelé jak na základních, tak také na středních či soukromých vysokých školách. Ostatně samotní tvůrci na školy a učitele cílí. V oblasti mají velké ambice, o čemž svědčí mnoho různých tipů, pořádání webinářů či působivá knihovna s širokou paletou možného využití ve výuce. Aktivní v tomto směru nejsou jen na svých stránkách a blogu, ale také na Facebooku.

V českém prostředí se využití Ozobotů ve výuce věnují zajímavé stránky http://ozobot.sandofky.cz. Jedna z autorek webu potom společně s českým vývojářem Ondřejem Staňkem představuje ozobota v tomto videu, věnovala se mu také ve svém příspěvku na konferenci Počítač ve škole 2016. V kontextu využití ve školství je ve svém článku také přibližuje Miluše Hájková. Svou přímou osobní zkušenost s Ozoboty ve výuce pak zprostředkovává v článku na svém webu vyučující ze základní školy v Nýřanech, která je využívá také v hodinách matematiky.

Programování na základních školách

Ozobot dnes rozhodně není jedinou hračkou, která se snaží o to vyvolat v dětech zájem o programování. Programování je dnes beze sporu užitečnou dovedností, opravdu šikovní programátoři tzn. odborníci jsou dnes na trhu práce velice žádaní. Vyvstává tak otázka, kdy a zda by se měli skutečně všichni žáci v čím dál tím více proměnlivém a digitálním světě učit programovat.

Asi dnes už málokdo pochybuje o tom, že vzdělaní v této oblasti budou mít v budoucnosti navrch. Základní znalost či povědomí o fungování technologii (ať už tím myslíme obecnou znalost či cokoliv dalšího), které zásadním způsobem ovlivňují životy lidí, by měl mít asi každý jejich uživatel. Co se týká samotného programování, pravděpodobně tu zde proti sobě budou stát dva tábory s protichůdnými názory. Nicméně u obou táborů lze najít pádné a obhajitelné argumenty, nad kterými bychom se měli minimálně zamyslet.

Zdroj obrázku

--

--