Přístupné vzdělávání za pomocí AI
O umělé inteligenci slyšíme často v kontextu její regulace a škodlivého vlivu ve vzdělávání — žáci píšou seminární práce za pomocí ChatGPT nebo podvádí u testů a domácích úkolů. Ačkoliv je tuto oblast regulace AI potřeba adresovat, nelze zapomenout na to, že průlom v generativních AI technologiích má ohromný vliv v dosažení přístupného a rovnocenného vzdělání.
Amanda Heidt (2024) píše o příkladech využití AI u lidí s různými druhy a stupni znevýhodnění. Umělá inteligence dokáže přizpůsobit vzdělávací obsah tak, aby vyhovoval různým vzdělávacím prostředím, včetně těch s omezeným internetovým připojením. AI má tudíž zásadní vliv v personalizaci vzdělávání.
- Umožňuje žákům a studentům učit se jejich tempem, zpomalit či zrychlit, tam kde je potřeba, a dovysvětlit témata, která nebyla v hodinách zcela jasná.
- Využití chatbotů může pomoci lidem, kteří potřebují číst v režimu snadného čtení. Chatboti mohou pomoci složité koncepty vysvětlit jednoduše a na příkladech z reálného světa.
- Řadě lidí s poruchou pozornosti v podobě ADHD mohou AI nástroje pomoci strukturovat jejich úkoly a lépe organizovat jejich čas, tak aby se jim podařilo stíhat věci, jako neurotypické společnosti.
- Dalším příkladem může být využití různých formátů učení, jako jsou audio texty či vizualizace pomocí AI. Lidé se zrakovým postižením mohou chatboti pomoci vysvětlit či popsat obrázky a schémata, která by pro ně v jiném případě byla velmi náročná k pochopení.
- V akademickém světě především, ale i mimo něj, dominuje angličtina, jako hlavní pracovní jazyk. Pro lidi, pro které se nejedná o jejich mateřský jazyk, může AI pomoci s překladem či psaním textu. Tím pádem se stane velká část populace součástí vědeckého poznání, které může na základě jazyku diskriminovat řadu vědeckých poznatků.
- V budoucnu se tedy budeme setkávat s dostupnějším a přístupnějším vzděláním pro všechny, které je inkluzivní a nediskriminující. Důležité je však poznamenat, že s tím souvisí i vývoj etických technologií, které nejsou zkreslené, a ze kterých mohou těžit všichni lidé.
Následující příklady aplikací mohou být prospěšné pro lidi se znevýhodněním:
- Voiceitt — Rozopznávání řeči pro lidi s vadou řeči, stárnoucími lidmi či lidmi s přízvukem.
- GoblinTools — Jednoduchý to-do list, který jednotlivé úkoly rozdělí do několika dílčích úloh, které nejsou tolik zahlcující.
- Khanmigo — AI tutor, který pomáhá dovysvětlit řadu konceptů.
Citované zdroje:
Heidt, A. (2024, April 8). ‘Without these tools, i’d be lost’: how generative ai aids in accessibility. Nature, pp. 462–463. https://www.nature.com/articles/d41586-024-01003-w