Předpojatost k pohlaví v citacích na Wikipedii

Magdalena Teturová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 31, 2023

Je to již přes 20 let, co vznikla světová internetová encyklopedie Wikipedie. Dříve byla pro odborníky, nyní je to otevřený zdroj informací pro všechny. Může do ní přispívat převážně každý. Většina z nás ji alespoň jednou využila ke svému vyhledávání informací. Wikipedie by měla být nestranná a citovat odborné publikace založené na kvalitě, a ne na základě pohlaví či země. Zde se nám nabízí otázka: „Je tomu tak?“

Photo by Markus Winkler on Unsplash

V současné době Wikipedie přináší velké množství informací. Od roku 2019 do 2021 měla anglická Wikipedie 40 000 aktivních editorů a přes 9,5 miliardy zobrazení webových stránek. Uživatelé ji považují za důvěryhodný zdroj, a to jak v různých oblastech, tak v oborech. Využívá ji zejména široká veřejnost, studenti, pedagogové, ale i odborníci.

Odhaduje se, že 8,3 % citovaných odkazů tvoří odborné publikace. Těmi se zároveň prezentují a šíří výzkumné objevy s vysokou důvěryhodností. A právě částečný základ obsahu Wikipedie tvoří citace odborných publikací. A editoři jsou ti, kteří vybírají, jaké odborné publikace budou citovat na Wikipedii. Zde vzniká hlavní problém, vybírají odborné publikace bez předpojatosti?

V roce 2022 vznikl výzkum v USA, který se zabýval problematikou, zdali Wikipedie cituje odborné publikace založené na kvalitě a relevanci bez zaujatosti založené na pohlaví a původu. Data, která byla využita, pocházela z Web of Science a citačního datasetu Wikipedie. Odborné publikace byly rozděleny podle různých klasifikací, které se následně dělily na další kategorie. Např. publikace s jedním autorem, dále s více autory a také na anglojazyčné a ne-anglojazyčné. Z výsledků vyplynulo, že publikace žen ve většině oborech jsou méně citovány než ty mužů. Taktéž jsou více citovány zdroje anglojazyčných zemí.

Je zřejmé, že Wikipedie je v citacích předpojatá vůči pohlaví a původu, což vede k nerovnostem ve vědě. Aby se zajistila spravedlnost v akademickém prostředí, měly by všichni odborníci mít stejná práva a příležitosti šířit své znalosti bez ohledu na pohlaví či zemi, ve které žijí.

Příspěvek vznikl jako reflexe na článek Gender and country biases in Wikipedia citations to scholarly publications [1]

[1] ZHENG, Xiang, Jiajing CHEN, Erjia YAN a Chaoqun NI, 2023. Gender and country biases in Wikipedia citations to scholarly publications. Journal of the Association for Information Science and Technology [online]. 74(2), 219–233 [cit. 2023–03–29]. ISSN 2330–1635. Dostupné z: doi:10.1002/asi.24723

--

--

Magdalena Teturová
EDTECH KISK

Kavárenský povaleč, knihomol, korejština a MUNI KISK