Přinese e-learning zkázu prezenční výuce?
Dnešní dobu bychom mohli poměrně výstižně charakterizovat jedním slovem: rychlá. Nacházíme se v časech, kdy na nás ze všech stran proudí obrovské množství informací, neustále se vyvíjející společnost každou chvíli přináší pokroky v oblasti digitálních technologií, které se již staly nedílnou součástí každodenního života většiny obyvatel hospodářsky vyspělého světa, a naše znalosti získané během školních let ztrácejí na hodnotě, neboť aktuálnost informací hraje obrovskou roli. Abychom v takovém světě mohli nejen profesně uspět, ale také v podstatě přežívat, stalo se naprostou nezbytností celoživotní vzdělávání, tedy i v dospělém produktivním věku.
Pro ty, kteří nemají čas, finanční prostředky či jednoduše možnost zasedat pravidelně do školních lavic, ale lační po nových znalostech a dovednostech, existuje celá řada cest, jak se vzdělávat jiným způsobem. Dnes a denně na internetu vznikají nejrůznější online vzdělávací platformy, jež se dají jednoduše dohledat. Mezi ty v současné době nejznámější, které zná patrně většina z nás, se řadí Coursera, Khan Academy, edX, Udemy či Openlearning a další.
Online vzdělávání skýtá řadu výhod, které klasická výuka postrádá. Mezi nejčastějšími výhodami se uvádí možnost studovat odkudkoli (i z druhé strany světa), určení si vlastního tempa výuky či ušetření financí a času. Naopak nevýhodou se může zdát třeba to, že k využívání mnoha z těchto platforem je nutností ovládat angličtinu. Ve skutečnosti ale člověk nemusí mít perfektní znalosti, protože spousta z výukových videí nabízí titulky nebo alespoň jinou textovou podporu obsahu. Lektoři si navíc uvědomují, že kurzy nenavštěvují pouze rodilí mluvčí angličtiny, a tak mnohdy používají jednoduchá slovní spojení a udržují rozumnou rychlost mluvy.
Potřebujeme tedy vůbec prezenční výuku?
Ačkoli nám po výčtu výhod online výuky může připadat klasická kontaktní výuka naprosto nepotřebná, musíme uznat, že i ona má svá pozitiva. Mezi ně se řadí například osobní kontakt s učitelem a spolužáky (přes e-learning opravdu nenahraditelný), možnost přizpůsobit výuku momentálním schopnostem, znalostem či rozpoložení studentů nebo jednodušší namotivování k práci. Také nesmíme zapomínat na to, že skrze online výuku je téměř nemožné se učit praktické části (např. obor kuchař či kadeřnice by za e-learningovou výuku nejspíš nepoděkovali).
Z výše uvedeného lze v závěru vyvodit, že ať už má e-learning své nepochybné výhody, od prezenční výuky bychom neměli jen tak jednoduše upouštět. Patrně nejlepším způsobem, jak vzdělávat, je využívat prezenční výuky a adekvátně ji kombinovat s e-learningovým prostředím pro doplnění toho, na co během prezenční výuky nezbyl čas, či opakování již probrané látky.