Přispívání na Wikipedii (v akademické sféře)
Wikipedie sama sebe definuje jako “projekt otevřené spolupráce se svobodným obsahem, na jejíž tvorbě spolupracují dobrovolní přispěvatelé z celého světa” [1] Každý kdo chce, může tedy do Wikipedie přispět a rozšířit tak množství informací, které uživatelům nabízí. Na wiki-How (tedy Wikipedii zaměřené na vytváření uživatelských příruček) existují i podrobné návody, jak na Wikipedii přispívat — stačí si vytvořit účet, seznámit se se zásadami (jako udržovat jistou neutrálnost či dohledatelná ověřitelnost zdrojů) a mohou začít nahrávat obrázky, přidávat nové články či upravovat již vytvořené a snažit se zajistit, aby Wikipedie neobsahovala spam či stopy vědomého šíření nepravdivých informací. [2]
A podrobné návody, jak na Wikipedii přispívat obsahují webové stránky množství světových univerzit, jako je Harvard [3], Rochester [4], Cornell [5] či Virginia Tech [6]. Proč je vlastně nějakým způsobem důležité, aby na Wikipedii přispívali studenti a akademičtí pracovníci? Wikipedie udává, že má 38 668 731 uživatelů, z čehož 134 583 jich bylo aktivních během posledních 30 dní [10] (což je o jen o něco více, než má španělský klub Atlético de Madrid oficiálně členů[11]). A to mluvíme pouze o anglické verzi této stránky.
Wikimedia Foundation poukazuje na fakt, že ač Wikipedii každý měsíc “upraví” více než 130 000 uživatelů, většina z nich nejsou akademici, a apeluje na to, aby se akademici snažili Wikipedii rozšiřovat (a to různými způsoby): [7]
- Přidávali na Wikipedii články ze svého oboru (týkající se nejen důležitých lidí z oboru, ale i témat, které se ho dotýkají)
- Povzbuzovali své studenty, aby na Wikipedii přispívali (například formou úkolů)
- Poskytovali kritiku již existujícím článkům ze svých oborů
- Dokumentovali na Wikipedii důležité osobnosti a jejich příspěvky danému oboru, ať již formou článků či fotografií
Zejména mě zaujal bod dva, tedy zadání studentům jako úkol pracovat s Wikipedií a upravovat či vytvářet na ní články. Podle wikiedu.org v období 2010–2017 přidali na Wikipedii studenti vysokých škol v USA a Kanadě více než 30 000 slov, čímž rozšířili množství akademických témat, která na Wikipedii buď vůbec nebyla nebo byla nepříliš obsáhlá.[8] Co ovšem přispívání na Wikipedii přinese studentům vysokých škol? Podle wikiedu jsou to:
- Digitální gramotnost a schopnost kritického výzkumu: Možnost upravovat digitální obsah studentům pomáhá s digitální gramotností a upravování chybných textů pak podněcuje k dohledávání pravdivosti informací.
- Zlepšení ve tvorbě textu: Studenti se touto formou učí, jak tvořit text pro širokou veřejnost, která si jej může kdykoliv přečíst — samozřejmě, většina absolventů nejspíš nebude psát pro statisíce čtenářů, je ovšem zásadní, aby text, který vytvoří, dával smysl jejich kolegům, podřízeným či investorům.
- Kolaborace: Jelikož Wikipedie funguje na vzájemné kritice a upravování textů ostatních, studenti se v ideálním případě setkají s odezvou či případnou kritikou a určité témata mohou řešit i v rámci týmové spolupráce.
- Motivace: Motivace je zde zejména v již zmíněné jistotě, že článek bude dostupný široké veřejnosti — obyčejná esej může být pouze přečtena vyučujícím a nikdy více nepoužitá, kdežto článek vytvořený na Wikipedii může být kritizován, upravován či citován v mnohem větším měřítku.
Přispívání na Wikipedii je, dle mého, pro studenty skvělý způsob, jak například napravit chyby na již existující Wiki stránce (či načít téma, které zatím neobsahuje). Jelikož ale výše zmíněný “výzkum” byl provedený opět stránkou spadající pod Wiki, přijde mi přitažený za vlasy ve své přílišné pozitivitě. Je důležité, aby se Wikipedie neustále rozrůstala a hlavně, aby její obsah nebyl plný zavádějících a chybných informací, k čemuž přispívání z akademické sféry může napomoci. Zároveň je však nutné počítat s faktem, že si někdo přečte na Wikipedii lživý článek a informace z něj bude šířit. Nepravdivé informace se prostě šíří tak nějak rychleji a lépe.
[1 ]https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie
[2] https://www.wikihow.com/Contribute-to-Wikipedia
[3] https://guides.library.harvard.edu/wikipedia
[4] https://libguides.lib.rochester.edu/artandfeminism
[5] https://guides.library.cornell.edu/wikipedia
[6] https://guides.lib.vt.edu/wikipedia
[7] https://wikimediafoundation.org/news/2018/11/13/five-ways-academics-can-contribute-to-wikipedia/
[8] https://wikiedu.org/blog/2017/06/19/what-students-learn-from-contributing-to-wikipedia/
[9] https://meta.wikimedia.org/wiki/Editor_Survey_2011/Editing_Activities
[10] https://en.wikipedia.org/wiki/Special:Statistics
[11] https://sportsfinding.com/atletico-de-madrid-reaches-a-record-130000-members/12358/