Pasivní digitální stopa a kritika zabezpečení Facebooku

Jiří Horák
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 7, 2018
Photo by Thought Catalog on Unsplash

Se zapojením do internetové sítě je spojeno mnoho výhod a často velká usnadnění při vyhledávání informací nebo komunikaci na dálku. Nicméně je potřeba také vědět o digitální stopě, kterou člověk vytváří často bez přímého záměru. Stačí vytvořit a zveřejnit jakýkoliv obsah, který o osobě něco vypovídá a indexovací roboti jej často ihned zpracují a zobrazí ve vyhledávačích. Pohyb na webových stránkách je také často monitorován službou Cookies. Někdy ani nevíme, jaké údaje o našem pohybu na stránce jsou zachovávány a dále zpracovávány. Taktéž nevíme, jak moc je sociální síť, kterou používáme, zabezpečena proti hackerům. Na Facebooku máme často povoleno sdílení mezi přáteli přátel, tedy mezi těmi, které vůbec neznáme a kteří také vidí naše příspěvky a mohou je sdílet a komentovat. Když si zase omezíme dosah pouze na přátele, tak můžeme mít méně tzv. liků. Otázkami tedy jsou, je současné nastavení soukromí a jeho ovládání uživatelem na Facebooku dostatečné a vhodné? Jak moc mu můžeme důvěřovat?

V Dublinu proběhl výzkum, kterého se účastnilo 300 uživatelů Facebooku. Z výsledků plyne, že se většina z nich snaží nastavením soukromí chránit, nicméně míra nejistoty je evidentní. Je možné, že plyne z neznalosti systému a míry zabezpečení Facebooku. Belgická komise pro ochranu soukromí doporučuje používat software pro ochranu soukromí, protože nepovažuje Facebook za bezpečný. Jabee Roshan píše o Facebooku v podobném duchu. Jeho studie vyzdvihuje potřebu lepšího nastavení soukromí z toho důvodu, že systém zabezpečení nebyl nastaven pro tak velkou skupinu lidí. Někteří se dokonce k Facebooku vyjadřují jako k nástroji pro sledování druchých lidí.

Velkým tématem posledních let je také prodej dat o uživatelích Facebookem třetím stranám. Sám zakladatel Facebooku Marc Zuckerberg sice tuto informaci zavrhnul, nicméně samotné třetí strany, jako je třeba Cambridge Analytica, si mohou pomocí Facebooku vytvářet seznamy z veřejných informací o uživatelích či ze smazaných odpovědí. Taková činnost se pochopitelně Facebooku nelíbila. Nejde o prodej dat samotných, nicméně jde o nepřímý prodej jejich užití.

--

--