Patří knihy stále do knihovny?

Martina Peškeová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 22, 2017

Když se řekne slovo knihovna, první asociací většiny z nás bývá budova s dlouhými řadami regálů a polic, které jsou od podlahy ke stropu zaplněny knihami různých velikostí a žánrů. Jak ukládá český výkladový slovník, původem řecké slovo bibliotéka je označením buď pro soukromou sbírku knih jednotlivce či instituce, nebo je tak nazýváno veřejné zařízení, které knihy shromažďuje a půjčuje svým uživatelům.

Je ale budování knihovní sbírky stále hlavním cílem knihoven? Velice zajímavý pohled na tuto problematiku přináší ve svém článku Charlie Bennett, pracovník Georchia Tech Library, který si při plánování a realizaci projektu Library Renewal musel poradit s otázkou, proč není nutné, aby byl knihovní fond umístěn v hlavní budově knihovny.

Ačkoliv jsou dle něj knihy výborným médiem pro uchování a zpřístupnění vědění, je třeba si uvědomit, že informace lze uchovávat také mnoha jinými způsoby. Bennett také upozorňuje na příliš “knihocentrické” nahlížení na knihovny, které je v mínění široké veřejnosti ve velké míře zakotveno. Dle průzkumu Bennetta, který vykonal rozhovory s deseti knihovníky, je zřejmé, že pro některé zaměstnance nemusí být tištěné knihy tím nejdůležitějším elementem pro výkon jejich práce.

Projekt Library Renewal je zaměřen na celkovou inovaci Georgiach Tech Library, která by měla klást větší důraz na využívání elektronických zdrojů a stát se tak ideální knihovnou pro 21. století. Ve snaze modernizovat se tato instituce rozhodla nabourat tradiční “knihocentrický koncept” a tištěné dokumenty přestěhovat do skladu šest mil vzdáleného od hlavní budovy.

Jak se dalo očekávat, na tento počin se strhla bouřlivá diskuze, ve které se objevilo také velké množství negativních příspěvků. Instituce musela v mnohých případech čelit otázce, zda se vůbec stále jedná o knihovnu, a ne jen např. o internetovou kavárnu.

Jak ale Bennett argumentuje, knihovna neupustila od provozování žádných ze svých služeb, pouze je nabízí v nové podobě. Tištěné dokumenty je stále možno vyhledávat, půjčovat a využívat pro vlastní výzkum a studium. Jedním z cílů projektů je právě snaha upozornit, že veřejná knihovna není pouhým skladem a půjčovnou, a jejím hlavním a nejdůležitějším zájmem nejsou knihy, ale lidé, kteří instituci navštěvují.

--

--