Pedagogické minimum jako cesta k učitelské profesi?

Michaela Velebová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 4, 2022

Pedagogické minimum je jednou z forem celoživotního vzdělávání. Absolvovat ho lze kdykoliv a v jakémkoliv věku. Slouží k získání pedagogického vzdělání, konkrétně z oblasti psychologie, sociologie, rétoriky nebo etiky. Obsahem studia jsou ovšem i praktické předměty, které se zaměřují především na tvorbu osnov, práci s multimediálními technologiemi či metodiku vedení výuky.

Abychom mohli osvědčení o pedagogické způsobilosti získat, je potřeba mít ukončené vysokoškolské vzdělání, případně alespoň studium ukončené maturitní zkouškou.

Získané schopnosti lze uplatnit nejen ve školství, ale i na manažerských pozicích, kde je třeba řídit a motivovat zaměstnance. Kvalifikaci lze uplatnit také k zaškolování kolegů v oboru, v němž působíme.

Jak získat pedagogické minimum?

Pedagogické minimum lze získat buď v soukromé vzdělávací instituci, nebo na vysoké škole. Nemusíme se ovšem omezovat pouze na pedagogické fakulty, celoživotní vzdělávání nabízí i ostatní fakulty. Studium trvá přibližně dva semestry, délka se také odvíjí od zvolené formy studia. Na konci získáme osvědčení o pedagogické způsobilosti.

Pedagogické minimum lze rozdělit do následujících kategorií:

  • učitelství pro základní školy
  • učitelství pro střední školy
  • vychovatelství
  • pedagog volného času
  • učitel odborného výcviku a učitel odborného vyučování

I cena pedagogického minima se různí. Jelikož se jedná o rekvalifikační kurz, hradí si jej každý uchazeč sám. Celková suma se pohybuje většinou od 5 do 30 tisíc. [1]

Lze učit i bez kvalifikace?

V praxi se běžně setkáváme s tím, že ve školách pracují lidé, kteří si kvalifikaci teprve dodělávají. Ředitelé škol mohou totiž přijmout i člověka bez pedagogického vzdělání, pokud nemají kvalifikovaného zájemce.

Čím je to dáno? V České republice je nedostatek učitelů. Nejčastěji se setkáváme s nedostatečným počtem pedagogických pracovníků v těchto oblastech:

  • učitelé 1. stupně základních škol a mateřských škol
  • učitelé 2. stupně základních a středních škol se zaměřením na fyziku, matematiku a informatiku
  • středoškolští učitelé pro výuku praktických oborů
  • stavebnictví, geodézie a kartografie
  • elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika
  • učitelé češtiny a angličtiny pro 2. stupeň základní školy
  • asistenti pedagoga, psychologové a další pedagogické profese [2]

Otázka, zda mohou ve školách učit lidé bez příslušného pedagogického vzdělání, je aktuálně hojně diskutovaná. Dobrou zkušenost s uchazeči bez pedagogického vzdělání uvádějí mnozí ředitelé. “Na naše výběrová řízení přicházejí takoví zájemci velmi často. Mnoho z nich má zkušenosti s prací s dětmi například z vedení různých dětských kolektivů, působili předtím třeba jako lektoři kroužků nebo vedoucí skautských oddílů. Někteří z nich přitom prokazují lepší didaktické dovednosti a znalosti výukových metod než absolventi pedagogických fakult. V době, kdy je na trhu práce učitelů málo, by měl stát školám usnadnit zaměstnávání uchazečů, kteří mají k výkonu učitelské profese předpoklady, byť nemají diplom z pedagogické fakulty. Ostatně za kvalitu pedagogického sboru, jeho vedení a rozvoj odpovídá vedení školy,“ popisuje svou zkušenost Jiří Hokeš, ředitel ScioŠkoly v Praze 11.

Názory na tuto problematiku se ovšem různí. Zatímco na jedné straně je vítáno vpustit vysokoškoláky do pedagogického procesu, na druhou stranu, ani u vystudovaných pedagogů nemáme jistotu, že budou dobrými učiteli. [3]

Použité zdroje

[1] Pedagogické minimum: K čemu je a jak ho získat. Vysoké školy [online]. 2019 [cit. 2022–05–04]. Dostupné z: https://www.vysokeskoly.cz/clanek/pedagogicke-minimum-k-cemu-je-a-jak-ho-ziskat

[2] Můžu učit? Začni učit! [online]. [cit. 2022–05–04]. Dostupné z: https://zacniucit.cz/muzu-ucit

[3] Učitelé: Otevření učitelství vysokoškolákům bez pedagogického vzdělání profesi neublíží. Učitelská platforma [online]. 2021 [cit. 2022–05–04]. Dostupné z: https://www.ucitelskaplatforma.cz/2021/01/25/ucitele-otevreni-ucitelstvi-vysokoskolakum-bez-pedagogickeho-vzdelani-profesi-neublizi/

--

--