Personal Learning Environment (osobní vzdělávací prostředí)

Dominika Vodáková
EDTECH KISK
2 min readMar 15, 2018

--

Aktivní využívání osobního vzdělávacího prostředí (dále PLE) odpovídá na aktuální potřeby, které jsou kladeny na současné studenty a žáky. Od nich se očekává, že se v dnešní informační společnosti dovedou orientovat v neustále rostoucím množství informací a zdrojů, a také to, že tyto zdroje umí i kvalitně využívat ve spojení s příležitostmi, které přináší současné digitální technologie.

PLE bývá vytvářeno pro jednotlivé žáky, studenty, ale i pro učitele. Jeho nástroje nabízí rozšířené možnosti sebevzdělávání každému z nás. Mezi základní nástroje, které se v rámci této oblasti využívají, se řadí například poznámkové systémy, to-do listy, složky v počítači, ale i hojně využívané sociální sítě. PLE je nástrojem celoživotního učení, které se v dnešní době stává nutností, pomáhá objevovat nové proudy, které formální vzdělávací systémy zvládají reflektovat více opožděně.

V oblasti PLE se stírá hranice mezi formálním, neformálním a informálním vzděláváním. Každé jednotlivé PLE je jedinečné, jelikož reflektuje potřeb a zájmy osoby, která ho vytváří. Současné prostředí, ve kterém všichni žijeme, brání rozvoji ducha osobnosti, nepodněcuje k nalézání nových neznámých věcí a nevybízí k setkávání a komunikaci se zajímavými lidmi, kteří by pro náš život byli obohacující. Tuto situaci mění internet, zde je ovšem v oblasti vzdělávání kladen jistý tlak především na učitele. Ti by měli své žáky směrovat tak, aby měli vlastní zájem o určité poznání. Učitelé by v současnosti měli být schopni do své výuky zakomponovat moderní technologie a využívat je způsobem podobným, nebo stejným, jako to jejich žáci dělají mimo školní výuku (například aktivita na sociálních sítích, odkazování na vlastní blogové příspěvky vztahující se k probírané látce).

Velmi výstižný pro potřeby PLE je dle mého názoru příspěvek týkající se čtenářské gramotnosti Petra Koubka:

„Pokud vezme (školský systém) v potaz svět jaký je, s facebooky, minikamerami, minidiktafony a kalkulačkou, ale také s twitterem a (dalšími) sociálními sítěmi, může žáky třeba i něco naučit. Takový facebookový profil Iana McEwana nebo Erika Taberyho a Václava Cílka jako třídní projekt v kvintě může pomoci rozvoji čtenářství více než účast v této diskusi.“

Pokud nevíte, jak si založit vlastní vzdělávací prostředí, tak vám možná bude nápomocné video, které naleznete níže.

Zdroj:

BRDIČKA, Bořivoj. Smysl osobního vzdělávacího prostředí. Metodický portál RVP.CZ: inspirace a zkušenosti učitelů [online]. 2011 [cit. 2018–03–14]. Dostupné z: https://spomocnik.rvp.cz/clanek/10605/SMYSL-OSOBNIHO-VZDELAVACIHO-PROSTREDI.html

--

--