PLE a učení se jazyků

Tereza Kráčmarová
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 29, 2021

PLE (Personal Learning Environment) je pojem, který označuje vizi našeho osobního vzdělávacího prostředí. Jedná se o myšlenku svázanou s celoživotním vzděláváním. Ještě v minulém století nebyl problém s modelem klasického vzdělávání, jelikož se svět měnil mnohem pomaleji. To se ovšem změnilo s nástupem nových technologií a nových výzev, kvůli kterým je neustále nutné se něco učit. To znamená, že už nejsou dostatečné TEL metody (technology-enhanced learning) zaměřené na tradiční formy učení. (Chatti et. al, 2010).

autor: Freepik

K organizaci našeho vlastního vzdělávání jsme si čím dál více zvykli používat nové technologie (Godwin-Jones, 2009). Právě tento přístup jde ruku v ruce s PLE. V podstatě je na každém z nás, jak si takové učební prostředí uspořádáme. Jak si ale představit konkrétní PLE nástroje, které vám pomohou s učením se jazyků?

Kalendáře a Todo listy

Pomalu nahrazují tradiční papírové diáře. Pomocí aplikací můžete nejenom sledovat, jaké úkoly máte kdy splnit, můžete si také tvořit podrobné todo listy a pozorovat, v jaké fázi s jednotlivými povinnostmi jste. Víte tak například, jaké tematické okruhy slovíček už umíte a na jakých ještě musíte zapracovat. K podobnému zaznamenání lze využít třeba Trello.

Jazykové nástroje

V dnešní době jsme nejenom zvyklí používat online překladače. Existují aplikace, díky kterým se lze aktivně učit cizí jazyky, navíc za využití gamifikace — tedy hravou formou (Blohm, Leimaster, 2013). Příkladem takové aplikace může být třeba Duolingo, kde je možné se naučit 37 cizích jazyků (Duolingo, 2021).

Kvízy

K učení se nejenom jazyků lze využít nejrůznější kvízy online, díky kterým si ověříte své znalosti. V aplikaci Quizlet můžete vytvářet i vlastní kvízy a tím se zároveň učit.

Instant messaging

V rámci komunikačních aplikací jako je Messenger, Instagram nebo Whatsapp si můžete vytvářet skupinové chaty a v nich si například procvičovat konverzaci v cízím jazyce. Většina těchto aplikací navíc kromě psaní nabízí i možnost hovorů a videohovorů.

Jak to (nejlépe) funguje?

Abyste se dokázali učit co nejefektivněji, doporučeje se držet se čtyř kroků: Propojení, Sbírání, Reflexe, Sdílení. Díky nim si naučenou látku lépe zapamatujete. Na webu iTeachU jsou shrnuty následovně.

Propojení

Může jít o čtení zpravodajského serveru, poslech podcastů i využití knihovny nebo návštěva konference.

Sbírání

Informace si můžete uložit do složky s inspirací, na cloud nebo třeba připnout na Pinterest.

Reflexe

Proveďte reflexi informací. Vytvořte si myšlenkové mapy, zaznamenejte si poznámky do bloku, pište blog.

Sdílení

A v neposlední řadě, nezapomeňte informace sdílet s ostatními. Nejenom, že si je lépe zapamatujete, můžete navíc vzdělat i lidi ve svém okolí.

Zdroje

Chatti, M. A., Agustiawan, M. R., Jarke, M., & Specht, M. (2010). Toward a personal learning environment framework. International Journal of Virtual and Personal Learning Environments (IJVPLE), 1(4), 66–85.

Godwin-Jones, R. (2009). Personal learning environments. Language Learning & Technology, 13(2), 3–9.

Blohm, I., & Leimeister, J. M. (2013). Gamification. Business & information systems engineering, 5(4), 275–278.

Personal Learning Environments | iTeachU. iTeachU: eCampus Faculty Support at the University of Alaska Fairbanks [online]. Dostupné z: https://iteachu.uaf.edu/personal-learning-environments/

Aplikace

https://cz.pinterest.com

https://quizlet.com/latest

http://cs-cz.messenger.com

https://www.instagram.com

https://web.whatsapp.com

https://en.duolingo.com/courses

--

--