PLE metódy

Lenka Pincová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 2, 2021

Personal Learning Environment, alebo osobné vzdelávacie prostredie je tvorené nástrojmi, ľuďmi či službami, ktoré v prístupe k učeniu tvoria individualizované zdroje [1]. Každý jedinec má svoje učebné prostredie vytvorené z niečoho iného. Môže sa jednať o kurzy, poznámky z prednášok, úlohy, knihy, náučné videá, vzdelávacie platformy a mnoho ďalších. Svoje PLE máme nastavené dobre vtedy, ak vieme z procesu učenia vyťažiť maximum. Znamená to že prichádzame do styku so správnymi a užitočnými informáciami a v procese učenia tiež spoznávame ľudí, ktorí nám vedia poradiť a posunúť naše zručnosti i schopnosti na vyšší level. Prostredníctvom dobre nastaveného PLE si môžeme tiež vytvoriť tím ľudí, s ktorými vieme spoločne napredovať [1].

(Zdroj: blogs.ibo.org, 2020)

Nastavenie PLE

Vedieť si nastaviť PLE má veľa výhod. Každý sme iní a každému vyhovujú iné spôsoby učenia. PLE môžeme definovať ako “samostatne riadené a vyvíjajúce sa prostredie nástrojov, služieb a zdrojov organizované osobou, ktorá hľadá spôsob, ako sa celoživotne vzdelávať, vytvárať a spájať sa s ostatnými, ktorí majú podobné záujmy” [2].

PLE si môžeme vytvoriť organicky, teda náhodným vyhľadaním niektorého nástroja, či zdroja z ktorého následne čerpáme, alebo si ho vieme nastaviť sami vďaka metódam, ktoré nám zúžia množstvo učebných zdrojov. Ako pomôcku pre nastavenie svojho vlastného PLE môžeme využiť niektorý z nasledujúcich modelov [2].

  • Všeobecný model — hovorí o tom, že by sme sa mali učiť s ostatnými ľuďmi, budovať si s nimi neformálne vzťahy a predávať si medzi sebou informácie, poznatky, znalosti. Súčasťou je tiež spolupodieľanie sa na rôznych edukačných aktivitách[2].
  • Model zhromažďovania-uvažovania-prepájania a zverejňovania — ide o model kedy sa informácie zhromažďujú, ukladajú, organizujú a kriticky hodnotia. Využíva sa tu tiež práca s ľuďmi, práca v skupinách, vytváranie nových kontaktov s ktorými máme spoločné ciele a v neposlednom rade ide o publikáciu informácií prostredníctvom blogov, portfólií a iných kanálov [2].
  • Rámec vyhľadávania, porozumenia a zdieľania — tento model pojednáva o vyhľadávaní aktuálnych informácií, ktoré sú pre nás práve relevantné. Porozumenie znamená to, aký zmysel prikladáme jednotlivým veciam a ako ich vieme využiť v praxi. Následne si praktickým učením získavame ďalšie kontakty, s ktorými vieme zdieľať naše poznatky a skúsenosti [2].
  • Model four C´s — collecting, communicate, create, collaborate — v tomto modeli znamená prvé C zhromažďovanie článkov, nástrojov, údajov a ďalších zdrojov. Komunikácia znamená zdieľanie informácií, nápadov, vedenie diskusií či uvažovanie nad získanými informáciami. Vytváranie pojednáva o prenesení poznatkov do praxe, tzn. uskutočnenie výskumu, alebo tvorba niečoho s čím súvisí naše zameranie. Posledné C opäť zahŕňa spoluprácu či už so stálymi, alebo novými ľuďmi. Ide tu najmä o podieľanie sa na spoločnom projekte [2].
  • Model zhromažďovania-spracovania-konania — je model kognitívneho zamerania. Informácie zhromažďujeme z rôznych online i offline zdrojov. Tieto informácie si následne spracujeme podľa vlastných preferencií a môžeme k tomu využiť napríklad blog, alebo obyčajný papier a pero. Získané poznatky neskôr využijeme v experimentovaní, alebo ich priamo využijeme na používateľoch, ktorí nám k tomu dajú povolenie [2].

Nastavenie PLE je dnes vhodné a potrebné pre študentov, učiteľov, aj ľudí vo firmách. Vyhľadávanie informácií na internete zmenilo náš spôsob myslenia, uvažovania i učenia sa a postupom času prichádzajú stále nové spôsoby výučby. Využitie niektorého modelu pre naše vlastné PLE nám pomôže rozšíriť si obzory i vedomosti. Výhodou je tiež lepšie pochopenie informácií, ich následné využitie v praxi a vytváranie nových kontaktov [3].

Zdroje

[1] Quist Michael. What is Personal Learning Environment?. In: Study [online]. [cit. 2021–04–30]. Dostupné na: https://study.com/academy/lesson/what-is-a-personal-learning-environment.html

[2] Malamed Connie, 2017. Models For Designing Your Personal Learning Environment. In: The Learning Coach[online]. [cit. 2021–04–30]. Dostupné na: https://theelearningcoach.com/elearning2-0/designing-personal-learning-environment/

[3] Morrison Debbie, 2013. How To Create a Personal Learning Environment to Stay Relevant in 2013. In: Online Learning Insights [online]. [cit. 2021–04–30]. Dostupné na: https://onlinelearninginsights.wordpress.com/2013/01/05/how-to-create-a-personal-learning-environment-to-stay-relevant-in-2013/

--

--