Podnikání ve vzdělávání

ema juranová
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 25, 2018

Spojení vzdělávání, technologií a podnikání prochází v 21. století velkým rozmachem. Není se čemu divit, s neustálým rozvojem nových technologií narůstá i potřeba rozšiřování svých znalostí i dovedností. Firmy očekávají od svých zaměstnanců stále větší pole dovedností, ať už se jedná o jazyky, práci s technologiemi nebo softskills a poptávka po firmách podnikajících v oblasti vzdělávání roste. To, že podnikat v sektoru vzdělávání se vyplatí, vychází i z analýz společnosti Bisnode, podle které je vzdělávání, hned po zdravotnictví, nejstabilnějším oborem podnikání v České republice.

Podnikat ve vzdělávání lze mnoha způsoby, díky technologiím narůstá stále více možností a příležitostí.

Aplikace

S příchodem smartphonů se s aplikacemi doslova roztrhl pytel. Jsou všude a na vše. Vzdělávací aplikace jsou jedny z nejrozšířenějších a neustále vznikají nové. Existuje jich nepřeberné množství a jsou často uzpůsobeny různým skupinám. Některé jsou vytvářeny pro studenty středních škol, některé pro absolventy vysokých škol a některé pro děti předškolního věku.

K více známým patří Duolingo, které nabízí přes 68 různých jazykových kurzů v 23 jazycích a má kolem 200 milionů registrovaných uživatelů po celém světě. Hlavním profitem jsou klasicky reklamy, ale krom toho si můžete zaplatit za certifikát anglického jazyka, který je nyní přijímán řadou univerzit, podniků a vládních organizací po celém světě.

Méně známou aplikací určenou především pro studenty, jež mají problémy s matematikou, je Photomath, tzv. “fotokalkulačka”, která využívá fotoaparát telefonu k rozpoznání matematických rovnic a k zobrazení postupného řešení přímo na obrazovce.

Vzdělávací aplikace ovšem nemusí být jen pro studenty. Na druhé straně spektra tu máme i aplikace pro tutory a učitele. Šikovným pomocníkem může být Google Classroom. Jedná se o bezplatný nástroj pro spolupráci učitelů a studentů. Učitelé mohou vytvořit online učebnu, kam mohou zvát studenty a vytvářet a rozdělovat úkoly. Obě skupiny spolu mohou komunikovat a konverzovat o jednotlivých úkolech a učitelé mohou sledovat průběh studentovy práce.

Pro ty nejmenší tu jsou pak vzdělávací aplikace ve formě her, například Výukové kartičky, Abeceda pro děti, Předškolní brašnička, atd.

Nápady ze zahraničí

  • Stejně lehce jako si můžete objednat pizzu si lze objednat tutora až k vám domů. Tutor Doctors nabízí individuální školení nebo doučování. Školení je možné pro všechny věkové kategorie, od těch nejmenších školáků a větších vysokoškoláků, až po učení dospělých.
  • Pokud nemáte dost času na děti, ale naopak se vám peníze jen sypou, můžete využít služby College Nannies, Sitters + Tutors. CNST zbudoval v Americe celonárodní síť lokalit, které odpovídají požadavkům rodinám hledajících “role modeles” pro své děti. Hlavní rolí CNST je tedy “dohazování” vhodných osob na hlídání, které však jsou pro děti více než jen dočasnými opatrovníky, ale i tutory a vzory.
  • V České republice máme velikou výhodu v tom, že vysoké školy jsou (zatím) zdarma, ale v zemích, kde rodiče musí dlouhou dobu šetřit na školné pro své děti, je příprava na přijímací zkoušky jednou z nejhlavnějších priorit. Firmy jako NextStepU se specializuje na přípravu dětí na vysokou školu. Licenční program společnosti se zaměřuje především na práci s poradci, kteří již pracují se studenty středních škol.

Takže pokud máte dost energie, šikovný nápad, správně provedenou studii proveditelnosti a dobře vytvořený business plan, můžete se vesele pustit do podnikání. Úspěch sice nikdy není jistý, ale risk je zisk, obzvlášť v oblasti vzdělávání.

Zdroje:

https://hlidacipes.org/podnikani-na-jistotu-vzdelavani-a-zdravotnictvi-nejrizikovejsi-je-obchod-a-pohostinstvi/

https://www.dtest.cz/clanek-4538/mobilni-vzdelavaci-aplikace-pro-skolaky

https://www.digitaltrends.com/mobile/best-educational-apps/

https://hbswk.hbs.edu/item/education-technology-and-business-whats-the-catch

--

--