Podpora duševného zdravia na slovenských školách

Gabriela Godiskova
EDTECH KISK
Published in
4 min readMay 19, 2022

Pandémia Covid-19 predstavuje hrozbu nielen pre fyzické zdravie človeka, ale aj pre jeho duševný stav. Žiaci na školách spoločne so svojimi rodičmi a pedagógmi zažili počas mnohých hygienických reštrikcií viacero zmien týkajúcich sa procesu vzdelávania (Connor, De Valliere, Warwick, Stewart-Brown, & Thompson, 2022). Na Slovensku sa vplyvom opatrení zabraňujúcich prenosu koronavírusu prerušil fyzický kontakt medzi učiteľmi a žiakmi na niekoľko mesiacov alebo týždňov v závislosti od stavu školského semaforu.

V súčasnosti sa vďaka zlepšujúcej pandemickej situácii postupne deti i pedagógovia vracajú do známeho školského prostredia. Odhliadnuc od vplyvu pandémie na spôsob výuky sa v slovenskom školskom systéme dá vypozorovať i dôraz na duševné zdravie všetkých participantov výuky, ktoré si za posledné dva roky prešlo zaťažkávajúcou skúškou.

Photo by Anthony Tran on Unsplash

Aplikačná pomôcka

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) vydalo na školský rok 2021/2022 písomnú aplikačnú pomôcku, ktorá združuje množstvo odporúčaní týkajúcich sa duševných ťažkostí nielen žiakov, ale aj pedagógov.

Pomoc žiakom

Podľa odporúčaní je pri práci pedagóga so žiakom najdôležitejšia komunikácia a spôsob, akým je vedená. Každý učiteľ by mal v rámci triedy vytvoriť priestor, kde sa deti či mladiství cítia bezpečne a nie sú v ňom súdení. Praktickou pomôckou pri práci s duševným stavom žiaka môže byť vytvorenie One Page profilu, prostredníctvom ktorého vyjadrí:

  • čo je preňho dôležité v konkrétnej oblasti
  • aké vlastnosti žiaka sú oceňované ostatnými osobami v škole alebo domove
  • akými spôsobmi môžu žiakovi napomôcť ostatní

Skrze informácie sprostredkované takýmto spôsobom môže učiteľ hlbšie pochopiť stav daného jedinca a tým i vytvoriť priestor pre vylepšenia, ktoré konkrétnemu žiakovi umožnia príjemnejšiu skúsenosť so školským prostredím. Učiteľ nemusí zmeny reflektovať len na úrovni triedy, ale aj na úrovni školy, kde sa vedenie školského zariadenia môže rozhodnúť pre pozmenenie niektorých procesov, ktoré sú v jeho kompetencii.

Zdroj: Aplikačná pomôcka pre podporu duševného zdravia v školách, str. 4

Pomoc pre učiteľov

Aplikačná pomôcka obsahuje takisto niekoľko návrhov adresovaných priamo učiteľom a ostatným zamestnancom školy. Vzdelávacia inštitúcia zamestnávajúca týchto pracovníkov by mala byť charakteristická svojou otvorenosťou, podporou sebavedomia svojich zamestnancov. Odporúča sa vytvoriť učiteľské dvojice, ktoré sa budú navzájom podporovať a predchádzať tak vyhoreniu. Podobne sú v texte uvedené rôzne techniky, ktoré majú napomáhať učiteľom pred syndrómom vyhorenia. Jedná sa napríklad o techniku “Poslanie učiteľa”, keď si pedagóg pripomína raz do týždňa dôvod, prečo si vybral dané povolanie, a reflektuje, či toto svoje poslanie napĺňa, prípadne ako môže jeho naplnenie zefektívniť.

Photo by Marcel Strauß on Unsplash

Transformácia školy

Okrem odporúčaní z dielne MŠVVaŠ SR je v oblasti duševného zdravia na školách aktívna i Liga za duševné zdravie. Tá v rámci projektu Koalícia škôl za duševné zdravie vyzýva školy k participácii na aktivitách usporiadaných skrze daný projekt. Takisto poskytuje školám 5 doporučení, prostredníctvom ktorých sa školské zariadenie môže transformovať na prívetivé z hľadiska duševného zdravia:

  1. Riadenie zmeny — vytvorenie strategického plánu v prostredí školy apod.
  2. Spoločná práca — akčná skupina duševného zdravia, spolupráca s odborníkmi
  3. Porozumenie potrebám — rozhovory so žiakmi, meranie wellbeingu
  4. Osveta a popularizácia duševného zdravia — zavedenie tematiky do kurikula
  5. Podpora učiteľov — psychohygiena, anonymné prieskumy
Photo by CDC on Unsplash

Záver

Text vyššie dokazuje, že záujem o podporu psychického zdravia na slovenských školách existuje. Či už priamo od MŠVVaŠ SR, projektov Ligy za duševné zdravie a určite mnohých iných, ktoré neboli spomenuté. Je však potrebné podotknúť, že akákoľvek zmena vnímania problematiky duševného zdravia závisí od prístupu zamestnancov reprezentujúcich danú vzdelávaciu inštitúciu.

Zdroje

Aplikačná pomôcka pre podporu duševného zdravia v školách: Školský rok 2021/2022 [Online]. MŠVVaŠ SR. Retrieved from https://www.minedu.sk/data/att/20724.pdf

Connor, C., De Valliere, N., Warwick, J., Stewart-Brown, S., & Thompson, A. (2022). The COV-ED Survey: exploring the impact of learning and teaching from home on parent/carers’ and teachers’ mental health and wellbeing during COVID-19 lockdown [Online]. Bmc Public Health, 22(1). https://doi.org/10.1186/s12889-022-13305-7

Koalícia škôl za duševné zdravie [Online]. Retrieved from https://dusevnezdravie.sk/project/koalicia-skol-za-dusevne-zdravie/

--

--