„Pomoz mi, abych to dokázal sám.“ Montessori škola, jako jedna z možností alternativního vzdělávání.

Natálie Fábry
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 23, 2020

Pojem alternativní školství označuje druhy škol, které se nějakým způsobem odlišují od klasického vyučování. Rozdíl může být například ve specifičnosti obsahu vzdělávání, organizaci výuky nebo například v hodnocení vzdělávacích výsledků. [1]

Alternativní školy mají za cíl přiblížit žákům učivo zábavnější formou. Díky možnostem, které alternativní školy nabízejí, mají děti alternativního školství možnost vzdělávat se formou hry, diskuze a úkolů. Tomuto druhu výuky se říká také Škola hrou. [2]

Díky speciálně stanoveným podmínkám má většina alternativních škol možnost vzdělávat žáky v menších skupinách a umožnit tak žákům větší prostor pro komunikaci a spolupráci s pedagogy. Je zde kladen větší důraz na rozvoj samostatnosti a možnosti výběru, ale také větší spolupráce s vrstevníky a rodinnými příslušníky, pro které není v klasickém vzdělávání dostatek prostoru.

V České republice mají žáci možnost navštěvovat několik alternativních škol. Jedná se o školy Montessori, Waldorfská, Daltonská, Jenská, ale také novodobější školy, které staví na již zmíněných, jako například Začít spolu, Zdravá škola a jiné.

Jednou z nejzajímavějších alternativních škol je alternativní škola Márie Montessori. Mária Montessori byla italská lékařka, která se zabývala prací s duševně nemocnými dětmi. Metody, které na práci vyzkoušela následně aplikovala i na děti zdravé a zakládá první mateřskou školu (CASA DEI BAMBINI).

…vidím a zapomenu, slyším a zapamatuji si, udělám a pochopím…

Mária Montessori

Montessori pedagogika se snaží pomoci dítěti k rozvíjení potenciálu ve všech oblastech života, podporuje komunikaci, rozvíjení vztahů a spolupráci. Na základě pozorování dětí vytvořila Mária Montessori speciální pomůcky, které podporují smysly, logické a abstraktní myšlení dětí. Cílem pedagoga je vytvořit pro žáky kreativní prostředí a podpořit tak jejich tvořivost.

Montessori pomůcky se dělí na šest skupin. Cvičení běžného života (zde patří například péče o tělo, práce v místnosti nebo na zahradě), smyslový materiál pro rozvoj hmatu, jazykový materiál, matematický materiál, materiál k poznávání světa a materiál kosmické výchovy (vazba člověka a přírody).

Škola se vyznačuje hodnocením bez známek, absencí trestů a soutěživosti. Děti nemají pevně stanovený zasedací pořádek a hodiny nejsou ukončeny zvoněním a mnoho dalšího.

Závěr:

Montessori škola nabízí dětem vlídnou atmosféru a kreativní prostředí, které napomáhají vhodnému rozvoji dětí. Díky přátelskému kolektivu mají děti Montessori školy možnost navázat se svými spolužáky, ale také především s pedagogy kladnější vztah než ve škole klasické.

Nevýhoda Montessori škol nastává ve chvíli, kdy její žák nastupuje na střední školu. Vzhledem k tomu, že Montessori školy jsou v České republice jen mateřské a základní, mohou mít žáci při přechodu na střední školu problém s klasickými pravidly škol.

Zdroje:

[1] PRŮCHA, Jan, Eliška WALTEROVÁ a Jiří MAREŠ. Pedagogický slovník. 7., aktualiz. a rozš. vyd. Praha: Portál, 2013. ISBN 978–80–262–0403–9.

[2]PRŮCHA, Jan. Alternativní školy a inovace ve vzdělávání. 3., aktualiz. vyd. Praha: Portál, 2012. ISBN 978–80–7178–999–4.

--

--