Portfolia a jejich vliv na individualizaci vzdělávání

Andrea Malíková
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 20, 2024
Pixabay — This is where you are, 27707

Jedním z nástrojů, který nabízí možnost reflektovat individuální pokrok a rozvoj studentů, jsou digitální portfolia. Jak rozmanitá portfolia mohou být? Jaké jsou jejich výhody nebo naopak nevýhody? Jaká je jejich role v individualizaci a personalizaci vzdělávání?

Máme portfolia fyzická a digitální. S fyzickými se nejčastěji setkáme ve více uměleckém prostředí, například ve formě portfolia obsahující fotografie kreseb, maleb, či jako takové. Digitální portfolio však umožňuje mnohem více. Ať už je záměrem založení portfolia pro ukázky či evidenci studentských prací nebo pracovní kariéry, tak rozhodně nelze šlápnout vedle.

Digitální portfolio prezentuje práce a projekty, podporuje individualizaci, rozvíjí sebereflexi, sdílí znalosti a zkušenosti, motivuje, poskytuje možnost zpětné vazby, umožňuje seberozvoj, „který nám pomáhá uvažovat nad tím kdo jsme, kým jsme byli a kým být chceme, tedy utvářet sebe sama. Taková rozvojová portfolia dokumentují vzdělávací proces a individuální pokrok. Především pak sebeprezentují šíři a hloubku dosavadních znalostní a dovedností.

Adaptace vzdělávání na bází vedení digitálních portfolií představuje zajímavý prvek. Způsob výuky a výstupů z předmětů nemusí být již pouze seminární práce, ale také infografiky, podcasty a další digitální artefakty, které pak studenti mohou jednoduše sdílet v online prostředí. Adaptace na úrovni širší skupiny a individualizace zaměřena na jednotlivce, tak může spočívat v možnosti dát studentovi volbu výstupu úkolu, či projektu s pár ohraničenými specifiky. Tento způsob zapojení studentů do vzdělávacího procesu může zlepšit jejich výsledky tím, že budou mít k dispozici větší kontrolu a flexibilitu nad tím, co a jak se učí. Ve výsledku lze shledávat portfolia jako pestré vzdělávací prostředí, které odpovídá lépe potřebám dnešního světa a také schopnostem studentů. Ze strany pedagogů je plusem detailnější porozumění jednotlivým studentům a poskytnutí individualizované zpětné vazby.

Digitální portfolia lze vnímat jako přínosné zvlášť u vysokoškolských studentů pedagogického zaměření. Podporují orientaci budoucích učitelů na aktivní zapojení portfolií do školního vzdělávání i s ohledem na digitální transformaci vysokých a středních škol.

Mobilizace znalostní z různých oborů je vhodná pro propojenější učení. Díky používání portfolií mají studenti možnost rozšiřovat smysly a významy pojmů, které se učí, a uvědomují si, že způsob, jakým se zapojují, se odráží ve zlepšování jejich učení.

Zároveň nemusíme portfolia vnímat pouze jako webové stránky pouze s textem. Ve výsledku mohou být rozmanitá obsahem a jedinečná vizuálem. Je důležité zmínit, že digitální portfolia hrají důležitou roli i v oblasti práce a budoucí kariéry. Mohou se tak stát užitečným prvkem při výběrových řízeních pro potenciální zaměstnavatele. Zaměstnavatelé mají možnost lépe pochopit schopnosti a potenciál kandidáta. Výhodou je sdílet odkaz na portfolio skrze sociální sítě, jako je například LinkedIn. Tento krok může vést k možnostem stáží, pracovních příležitostí nebo spolupráce na projektech. Propojení digitálních portfolií s profesním světem tak poskytuje dynamický způsob, jak se studenti mohou odlišit a upoutat pozornost zaměstnavatelů.

Vytváření a správa portfolia je zcela zdarma, pokud máte k dispozici internetové připojení a elektronické zařízení. Vyskytuje se zde však pár negativ, jako např. technologické bariéry a přístupnost, soukromí a ochrana dat, standardizace a to, jak by měla být digitální portfolia hodnocena.

Myslím si, že i přesto představují potenciál nyní i do budoucna pro hodnocení vlastních výsledků a individuální trajektorii úspěchu. Investované úsilí a čas strávený nad portfoliem se vyplácí. O několik let později se z digitálních portfolií stane možná standard a co přijde jako další je otázkou.

Zdroje:

• ČERNÝ, Michal. Práce s digitálním portfoliem jako součást efektivního procesu učení. <em>Metodický portál: Články </em>[online]. 15. 03. 2016, [cit. 2024–03–17]. Dostupný z WWW: https://clanky.rvp.cz/clanek/20735/PRACE-S-DIGITALNIM-PORTFOLIEM-JAKO-SOUCAST-EFEKTIVNIHO-PROCESU-UCENI.html. ISSN 1802–4785.

• Digitální portfolio. KISK [online]. [cit. 2024–03–17]. Dostupné z: https://kisk.phil.muni.cz/studenti/digitalni-portfolio

• MARINHO, Paulo, Preciosa FERNANDES a Fernando PIMENTEL. The digital portfolio as an assessment strategy for learning in higher education. Distance Education. Routledge, 2021/04/03, 42(2), 253–267. ISSN 0158–7919. Dostupné z: doi:10.1080/01587919.2021.1911628

• RUBASHENKO, S.A. a S.A. ZAYTSEVA. ELECTRONIC PORTFOLIO AS A MEANS OF COMPREHENSIVE ASSESSMENT OF STUDENTS’ EDUCATIONAL ACHIEVEMENTS IN THE CONDITIONS OF BLENDED LEARNING. Современные проблемы науки и образования (Modern Problems of Science and Education) [online]. 2022, (№3 2022), 150–150 [cit. 2024–03–17]. ISSN 20707428. Dostupné z: doi:10.17513/spno.31838

--

--