Portfolia jako podpora ve vzdělávání?

Veronika Doležalová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 12, 2019

Když se řekne portfolio, tak si většina lidí představí něco, co prezentuje naši tvorbu a může nám pomoci v získání práce nebo slouží jako propagace naší práce. Například u fotografů je portfolium složeno z fotografií a u malířů zase z jejich výkresů. Portfolio se dá využít, ale více způsoby.

Prvním způsobem je, že vytvoříme portfolio, které bude zobrazovat naše dosavadní úspěchy. Do portfolia můžeme zahrnout absolvované kurzy (od těch fyzicky absolvovaných až po online např. MOOC nebo Digitální garáž), účast na konferencích (aktivně i pasivně), různé zajímavé projekty (ať už ve škole nebo v práci), praxe a stáže, články i knihy a další.

Portfolia mohou být velmi rozmanitá i co se týče jejich formy. Mohou být tvořena texty, obrázky, animacemi, fotografiemi, ale i různými infografikami, příspěvky v blogu a podobně.

Portfolio nemusí nutně prezentovat naše dosavadní schopnosti, ale můžeme si vytvořit i naše soukromé portfolio, kde si vytyčíme jednotlivé kroky, které vedou k našemu vysněnému povolání. A jak budeme získávat jednotlivé dovednosti, tak se budeme motivovat a rychleji se přibližovat k cíli a nikdy nesejdeme z cesty, protože svůj cíl budeme mít pořád před očima.

Výhody portfolia

  • slouží jako motivace

Portfolio zobrazuje naše dosavadní úspěchy, a tím nás může motivovat v dalších krocích v seberozvoji.

  • ucelený přehled našich úspěchů/dovedností

Portfolio prezentuje, co jsme už zvládli a všechny jednotlivé kroky dává do souvislosti a tím nabízí zamyšlení nad dalšími kroky, které jsou potřebné pro náš větší cíl.

  • podklad pro získání spolupráce nebo zaměstnání

A samozřejmě nám může dopomoci k získání zaměstnání, k tomu slouží od nepaměti.

Článek od RNDr. Jany Strakové Typy portfolií a jejich využití ve výuce dokládá, že podobnými způsoby lze využít portfolia i ve školní výuce. Tato portfolia se dělí na pracovní (poskytuje zpětnou vazbu žákovi), prezentační (posuzuje studijní výsledky žáka a jeho předpoklady k dalšímu studiu) a portfolio hodnotící, které je kombinací obou dvou předchozích.[1]

Portfolio používá například Mateřská škola v Hradci Králové jako dokumentaci pokroku dítěte. Jejich portfolio poskytuje informace o vývoji dítěte rodičům, učitelům, ale i samotným dětem. Motivuje děti k jejich rozvoji a podporuje komunikaci mezi učitelem a dětmi i dětmi s rodiči. „Získané informace o vývoji dítěte slouží pedagogům jako východisko pro stanovení vhodných cílů podporujících rozvoj dítěte a volbu odpovídajících vhodných metod a forem práce — portfolio je podkladem pro pedagogickou diagnostiku dítěte jak v rámci MŠ, tak celého Centra Prointepo.“[2]

Nejenže portfolio podporuje náš seberozvoj a jednotlivé kroky k vysněnému životu (motivace), ale také ho pak můžeme prezentovat, když se už konečně budeme blížit k cíli a budeme se ucházet o vysněnou pozici.

[1]STRAKOVÁ, Jana. Typy portfolií a jejich využití ve výuce. In: Metodický portál RVP [online]. Praha: Metodický portál RVP, 2010 [cit. 2019–03–12]. Dostupné z: https://clanky.rvp.cz/clanek/c/z/9879/TYPY-PORTFOLII-A-JEJICH-VYUZITIVE-VYUCE.html/

[2]ZERZÁNOVÁ, Magda. Portfolio v předškolním vzdělávání. Hradec Králové: Prointepo, 2016 [cit. 2019–03–12]. Dostupné z: https://www.prointepo.org/upload/files/53-Portfolio-v-MS.pdf

--

--