Portfolio — Životopis 2.0

Martin Mikš
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 24, 2024
1. Obrázek vygenerován ChatGPT 4.0.

Už jste se někdy hlásili do zaměstnání a zaměstnavatel nabízel možnost sebeprezentace pomocí portfolia? Nebo jste se hlásili na akademický obor a místo motivačního dopisu jste použili právě portfolio? Tak tento článek je pro Vás! V dnešním článku Vám rozeberu můj pohled na portfolia obecně, jeho silné a slabé stránky, a mé zkušenosti s ním.

Definice?
Položte si otázku, co se představujete pod slovem porfolio. Pro někoho může být portfolio prezentace sebe sama. Může jít o prezentaci své profese, ať už prekoordinovaně, postkoordinovaně, či metodou kombinovanou. Může jít o reprezentaci motivačního dopisu spolu s vizuálními prvky, ale také prezentaci studentských článků. Nebo exhibice vlastních koníčků a dovedností z osobního života. Nejčastěji však portfolio tvoří kombinace všeho výše zmíněného, a to se dá skvěle využít v zaměstnání a tvoří jeho verbální definici. (1)

Pomoc při hledání práce
Určitě jste někdy tvořili životopis do práce, a tak jste si všimli, jak takový životopis je strukturovaný. Povětšinou je tvořen chronologicky tvořeným scénářem, dělící profesní, akademickou, a případně behaviorální charakteristiku autora. Někdy obsahuje i fotografii člověka, přičemž fotografie a vlastnosti nejsou povinné. Jsou však vítané. Pokud se ale podíváme z pohledu zaměstnavatele, co byste z jejich pohledu u zaměstnanců hledali? Vhodná sebeprezentace je součást sociální hry, která je součástí i samotného pohovoru. Důležité totiž nejsou vaše papírové zkušenosti, ale jaký dojem uděláte. A zde nastává první výhoda portfolia. Není nutné umět dobře mluvit, když umíte dobře zaujmout psaním. Není nutné dobře vypadat, když Vaše porfolio Vás zviditelní za Vás. A na závěr, není nutno se chválit svými behaviorálními klady a aktivitou, když portfolio to za Vás řekne samo.

Výhody
Jaké jsou ale výhody pro zaměstnavatele? Z mého pohledu to, že člověk je aktivní zejména mimo profesní a akademický život. Takoví zaměstnanci si totiž vyvolají pocitovou prestiž u jejich zaměstnavatele, a co víc? Je vyšší pravděpodobnost, že když jsou aktivní i ve svém volném čase doma, hledají nové vjemy a inovace, budou je hledat i ve volném čase v zaměstnání. To může být pro zaměstnavatele přínos, který často hledají, ale z pohovorů a životopisů mohou jen dedukovat jejich pravděpodobnost.

Nevýhody
Nevýhody jsou pak následující, a to že lidé bez prezentovaných zájmů zůstávají v nevýhodě. I pokud by byli stejně aktivní, ale jen o něco více stydliví se prezentovat na webu, zde jsou stavěni do stejné řady jako uchazeči bez aktivity. Na druhou stranu, z mé zkušenosti je portfolio, stejně jako fotografie v životopise, otázka dobrovolnosti.

Mé zkušenosti
Z mé osobní zkušenosti, pocházející pouze ze sociální sítě LindedIn, jsou portfolia čímdál více žádané. A z toho důvodu se i tato sociální síť přizpůsobila, aby lidé pouze nevkládali své odkazy, ale mohli publikovat i zde a prezentovat se. Jako nevýhodu ale vnímám to, že sociální síť svojí scrolovací a netřídící funkcionalitou působí chaoticky. Zde tedy stále vyhrávají portfolia webová, kde je možné své zájmy, články, akademické a profesní zkušenosti, rozdělit do daných faset. Vhodné z mé osobní zkušenosti je zmínit i to, kdo portfolia vyžaduje, a kdo je, a to konkrétně v mém oboru IT. Pokud jde o větší, více prozápadně směřující firmu, či firmy z německa, rakouska apod., tak portfolia jsou více žádané, než např. tuzemské menší firmy, či firmy na východ od Brna, jelikož osobní aktivita zaměstnavateli na první pohled nepřináší žádné materiální výhody.

Děkuji Vám za přečtení článku!

[1] https://kisk.phil.muni.cz/edtech/vzdelavaci-technologie/digitalni-portfolio

[2] https://chat.openai.com/

--

--

Martin Mikš
EDTECH KISK
0 Followers
Writer for

Student of bachelor degree in Information and librarian science on FF MUNI, IT admin in STAREZ — SPORT, a.s. Company , 25 yo.