Portfoliové hodnocení — význam

Nika Fröhlichová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 14, 2017

Hodnocení žáků je jedním z nejdůležitějších bodů celého vzdělávacího procesu. To, jakým způsobem je žák hodnocen, má na jeho osobnost nesmírný vliv a může mít i obrovský dopad na jeho budoucí život. Hodnocení může (de)motivovat, snižovat sebevědomí, ničit sebedůvěru, ale také povzbuzovat, ukázat, na co má žák nadání a jakým směrem se dále ubírat.

Portfoliové hodnocení vzniklo jako alternativa k běžnému hodnocení žáků — pod pojmem běžné hodnocení rozumíme hodnocení na základě písemných testů nebo ústních zkoušení ze znalostí. Portfolio je dle výkladu oxfordského slovníku plochá krabice k uchování volných papírů, dokumentů, výkresů atd. Ve vzdělávání může mít několik podob: od krabice a pořadače, přes desky s výkresy, až po CD nosiče. Jaký bude obsah portfolia závisí jen na žákově iniciativě. V praxi to vypadá tak, že pokud je žák výtvarně nadaný, pak jeho portfolio bude přirozeně obsahovat více výkresů, literárně nadaný žák své portfolio zase zaplní esejemi na různá témata.

Rozlišujeme 4 typy portfolia: dokumentační (vešekerá činnost osoby v daném časovém úseku), tématické (souvisí s určitým tématem, např. konkrétním předmětem), pracovní (tzv. processportfolio, kombinuje předchozí dva typy) a účelové (vytvořené za konkrétním účelem prezentace studentských schopností).

Portfolia hodnotí především způsobilost žáka postoupit na další úroveň vzdělávání, sleduje žákův rozvoj a vykazuje žákův pokrok. Využívání portfolií je však vzdělávácím procesem sám o sobě. Žák se v průběhu tvoření portfolia učí rozvíjet vědomosti, kritické myšlení, přebírá odpovědnost za své vzdělávání.

Výhody portfoliového hodnocení:

  • Spravedlivější: sleduje se pokrok konkrétního žáka, není srovnáván se svými spolužáky
  • Učitel vnímán jako partner žáka, nikoli jako nezpochybnitelná autorita
  • Možnost zachytit i mimoškolní aktivitu
  • Žáci se soustředí na získávání vědomostí, nikoli jedniček
  • Hodnotí se celoroční práce, nikoli výsledek jednoho testu, který může být ovlivněn různými faktory jako nemoc nebo stres

Nevýhody portfoliového hodnocení:

  • Chybí standardizace procesu tvoření portfolia, obsahu a kritéria hodnocení
  • Časová náročnost
  • Velký rozsah materiálů

--

--