Portfolium ve výuce

Milan Kylar
EDTECH KISK
Published in
1 min readMar 15, 2017

Portfolium v kontextu výuky je nutno chápat zcela odlišně, než například prezentační portfolio fotografa. Obě portfolia slouží k prezentaci osoby, ale zatímco klasické portfolium ukazuje to nejlepší a slouží k posouzení práce od ostatních (typicky klientů), tak smyslem vzdělávacího portfolia je ukázat proces učení a také posun ve vzdělání.

Co obsahuje vzdělávací portfolio?

V prvním řadě cíle studia. Poté dokumentace procesu vzdělávání — od čistě formálních dokumentů (sylaby, popisy kurzů, testy a podobné materiály) po neformální poznámky a různé záznamy (mohou být i multimediální).

V portfoliu měly být zařazená hodnocení těchto kurzů. Opět formální i neformální. A také dokumentace studia — opět to mohou být testy, nebo pracovní materiály použité při výuce.

Samozřejmě by v portfoliu neměla chybět zpětná vazba — hodnocení…

Pro a proti?

Osobně si myslím, že takovéto vzdělávací portfolium není úplně novinka. Jen termín portfolio nebyl v kontextu výuky zaveden. Při mém středoškolském studiu (1990–1994) jsme dostávali okopírovaná schémata, do kterých jsme si psali poznámky a řadili do kroužkovaného bloku. Při přípravě k maturitě jsme u některých témat využívali i měřící protokoly z praxe…

Z pohledu vyučujícího fotografie jsem na odevzdaných úkolech studentů také viděl posun. Ale jak takovéto portfolium ohodnotit známkou?

Další informace o portfoliích

--

--