Potenciál průřezových témat v neformálním vzdělávání aneb nové RVP

Pavlína Řezáčová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 27, 2024
Photo by Brett Jordan on Unsplash

Rámcové vzdělávací programy, označovány zkratkou RVP, představují hlavní kurikulární dokumenty tvořící závazný rámec, se kterým pracují školy ve všech oblastech vzdělání — předškolním, základním, základním uměleckém, jazykovém a středním. Jednotlivé školy pak na základě RVP vytvářejí tzv. ŠVP — školní vzdělávací programy, dokumenty přizpůsobené dané instituci, formující například konkrétní cíle vzdělávání, vzdělávací plány atd.[1] Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D. ve své publikaci uvádí, že také v praxi spolupráce knihoven a škol jsou RVP užitečnými dokumenty.[2]

V kontextu tohoto článku se věnuji průřezovým tématům, která jsou v RVP pro základní vzdělávání reflektována jako okruhy aktuálních problémů současného světa, jsou významnou a neoddělitelnou součástí základního vzdělávání a tvoří jeho povinnou součást. [3] V rámci aktuálního znění RVP pro základní vzdělávání je definováno těchto 6 témat:

· Osobnostní a sociální výchova,

· Výchova demokratického občana,

· Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech,

· Multikulturní výchova,

· Environmentální výchova,

· Mediální výchova.[4]

V rámci Velké revize RVP se do objektu změny dostala právě i průřezová témata. Z původních šesti byl jejich počet zredukován pouze na 3, což je změna signifikantního charakteru. V novém znění by se mělo jednat o oblasti pojmenované jako: Péče o wellbeing, Společnost pro všechny (nejrozsáhlejší tematický rozsah) a Udržitelné prostředí.[5] Od 2. dubna by měl být upravený dokument k nahlédnutí pro veřejnost.[6]

Co by změna mohla znamenat?

Ráda bych řekla, že transformace témat znamená zásadní změnu, takovou, která implikuje lepší spolupráci formálního a neformálního vzdělávání. Navzdory zredukování počtu témat, obsahově zůstávají však nová průřezová témata podobná těm předchozím, vnímám je jako zaštiťující. Dalo by se s nimi pracovat jinak, za větší podpory technologií, variovat je a zacházet s nimi mnohem flexibilněji. Pod každé z nich se „schová“ spousta dílčích okruhů a námětů, mají dle mého subjektivního soudu fluidní charakter. Což může být ona změna, které se mohou instituce neformálního vzdělávání chytnout a pracovat s ní, a tak popularizovat prostřednictvím průřezových témat svou činnost. Průřezová témata zastávají totiž v jakékoli podobě zajímavou pozici, jsou povinnou součástí výuky, avšak netvoří vzdělávací obsah konkrétních předmětů.[7] Stojí samostatně jako edukační oblasti, a proto si myslím, že se dají velmi dobře rozvíjet pomocí prvků, které můžeme realizovat například v knihovnách. Na druhou stranu se bojím, aby se názvy témat nestaly příliš obecnými a vyučující pak věděli co si počít s jejich konkretizací.

[1] RVP — Rámcové vzdělávací programy. Edu.cz. Online. Dostupné z: https://www.edu.cz/rvp-ramcove-vzdelavaci-programy/ [citováno 2024–03–27].

[2] MAZÁČOVÁ, Pavlína. Rozvoj kompetencí učícího knihovníka. 1. vydání. Praha, NK ČR, 2023. ISBN 978–80–7050–783–4. Strana 27.

[3] Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání. Praha: MŠMT, červen 2023. Dostupné z: https://www.edu.cz/rvp-ramcove-vzdelavaci-programy/ramcovy-vzdelavacici-program-pro-zakladni-vzdelavani-rvp-zv/ Strana 132.

[4] Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání. Praha: MŠMT, červen 2023. Dostupné z: https://www.edu.cz/rvp-ramcove-vzdelavaci-programy/ramcovy-vzdelavacici-program-pro-zakladni-vzdelavani-rvp-zv/ Strana 132.

[5] Příspěvek prezentovaný na konferenci [2024–26–03]. Spolupráce NPI a SDRUK. Spolupráce knihoven a škol, celostátní konference, Knihovna Jiřího Mahena. Zprostředkované poznámky.

[6] MAZÁČOVÁ, Pavlína. Paradigmata, příprava výuka, cíle, metody, přístupy. Design vzdělávacího procesu [přednáška]. Brno: FF MUNI, 27. 3. 2024

[7] MAZÁČOVÁ, Pavlína. Rozvoj kompetencí učícího knihovníka. 1. vydání. Praha, NK ČR, 2023. ISBN 978–80–7050–783–4. Strana 37.

--

--