Použití rozšířené reality ve vzdělávání

Lenka Večeřová
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 1, 2022

Rozšířená realita (Augmented Reality, AR) je typem virtuálního prostředí, které používá digitální technologie k doplnění reálného prostředí. (Kipper & Rampolla, 2012) Ve výuce se používá k pochopení složitějších konceptů, protože žákům a studentům umožňuje lépe vidět souvislosti mezi nimi a v procesu vzdělávání je vizuální stránka je velmi důležitá.

Photo by Tobias on Unsplash

Příklady využití rozšířené reality napříč vzdělávacím procesem a zkušenosti z nich vyplývající lze ilustrovat následujícími studiemi ze zahraničí:

Autoři (Baran et al.) ve studii z roku 2019 zkoumali použití rozšířené reality u žáků druhého stupně základních škol při výuce fyziky. Vytvořili jednotlivé prvky jednoduchého elektrického obvodu v rozšířené realitě, které bylo možné propojit do různých kombinací elektrických obvodů. Sestavený obvod reagoval na způsob zapojení a zobrazoval protékání elektrického proudu v příslušném obvodu.

Při výzkumu byli žáci rozděleni do dvou skupin — první skupina pracovala při výuce s rozšířenou realitou individuálně s vlastními tablety a druhá skupina pracovala týmově pouze s jedním tabletem. Výzkum probíhal po dobu pěti týdnů. Následně studenti vyplňovali dotazník, kde byl zjišťován vztah mezi názorem na studijní metodu individuální s využitím rozšířené reality proti názoru na studijní metodu založenou na kolektivní práci s rozšířenou realitou. Studenti, kteří pracovali s technologií rozšířené reality individuálně vykazovali pozitivnější stanoviska k použití rozšířené reality ve výuce. (Baran et al., 2020)

Druhá studie z roku 2021 provedená s žáky ve věku středních škol se týkala předmětu matematiky. Ve výzkumu byli studenti rozděleni do dvou skupin. První skupina plnila úkoly související s 3D geometrickými tvary za pomoci rozšířené reality a byla porovnávána s druhou skupinou, která pracovala se stejným zadáním bez použití rozšířené reality.

Pro výzkum byla využitá metoda eye‑tracking s dotazníky zjišťujícími motivaci a hodnocení dosažených úspěchů. Výsledky ukázaly, že studenti v obou skupinách měli podobné studijní výsledky, avšak studenti pracující s rozšířenou realitou byli více motivováni. (Bhagat et al., 2021)

Třetí studie pochází z univerzitního prostředí. Zkoumáni byli studenti biochemie. Rozšířená realita zde byla použitá v části kurzu zabývajícího se strukturou a funkcí proteinů. Výsledky z formativního hodnocení ukázaly, že studenti pracující s rozšířenou realitou se mírně zlepšili. Prostřednictvím následujícího průzkumu bylo zjištěno, že studenti pozitivně hodnotili poutavost a interaktivitu v hodinách používající rozšířenou realitu. (Reeves et al., 2021)

Na základě výsledků z těchto studií ukazujících příklady použití rozšířené reality ve výuce lze usoudit, že ačkoliv použití rozšířené reality nemusí mít velký vliv na výsledky učení, má velký vliv na motivaci žáků a studenů. Jedna ze studií také ukazuje vhodnější individuální využití rozšířené reality před využitím ve skupinách.

Bibliografie

Baran, B., Yecan, E., Kaptan, B., & Paşayiğit, O. (2020). Using augmented reality to teach fifth grade students about electrical circuits. Education and Information Technologies, 25(2), 1371–1385. https://doi.org/10.1007/s10639-019-10001-9

Bhagat, K., Yang, F., Cheng, C., Zhang, Y., & Liou, W. (2021). Tracking the process and motivation of math learning with augmented reality. Educational Technology Research and Development, 69(6), 3153–3178. https://doi.org/10.1007/s11423-021-10066-9

Kipper, G., & Rampolla, J. (2012). Augmented Reality: An Emerging Technologies Guide to AR. Syngress. http://ezproxy.muni.cz/login?url=https://search.ebscohost.com/login.aspx?direct=true&AuthType=ip,cookie,uid&db=e000xww&AN=486634&lang=cs&site=eds-live&scope=site&ebv=EB&ppid=pp_Cover

Reeves, L., Bolton, E., Bulpitt, M., Scott, A., Tomey, I., Gates, M., & Baldock, R. (2021). Use of augmented reality (AR) to aid bioscience education and enrich student experience. Research in Learning Technology, (29), 1–15. https://files.eric.ed.gov/fulltext/EJ1293792.pdf

--

--