Pozitivní aspekty pandemie COVID-19 ve výuce

Natálie Kudriová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 19, 2022

Jak všichni asi moc dobře vím, pandemie COVID-19 se značně podepsala, v některých odhledech dokonce až nenávratně změnila klasickou výuku.

V souvislosti s opatřením vlády České republiky během pandemie COVID-19 byl vyhlášen zákaz fyzické přítomnosti žáků na základních a středních školách. Všechny školy tak byly nuceny hledat cestu, jak by mohly efektivně naplnit svoji roli a zajistit tak žákům vzdělávání i v těchto nestandartních podmínkách. (Pavlas et al., 2020b)

Zdroj: https://www.skolavolgogradska.cz/2021/11/10/distancni-vyuka/

Vznikla tak situace, kdy žáci nesměli být značnou část 2. pololetí školního roku 2019/2020 osobně ve škole a školy tak byly nuceny kompletně přejít na distanční formu výuky. Na to však nebyly školy ani zákonní zástupci žáků připraveni, a tak se dopady těchto mimořádných opatření na vzdělávacím procesu značně podepsaly. (Pavlas et al., 2020a)

Snaha o vyhnutí se infekci COVID-19 vedla k rozsáhlé změně ve způsobu, jakým přistupujeme k výuce a učení. (Lashley et al., 2020)

Učitelé byly tak na jaře 2020 nuceni prakticky ze dne na dne změnit způsob své výuky a značná část učitelů pedagogů byla donucena zvýšit si své dovednosti ve využívání digitálních technologií ve vzdělávání. (Pavlas et al., 2020a)

Pouze na necelé pětině základních a středních škol byly před pandemií COVID-19 žáci vzděláváni větší částí učitelů pomocí digitálních technologií. Také z tohoto důvodu je práce učitelů v nových podmínkách distančního vzdělávání hodnocena jako náročnější. Školy jsou ale dle všeho ochotny více využívat digitální technologie i po návratu do běžného provozu. (Pavlas et al., 2020b)

Distanční výuka nám tak ukázala, že bez digitálních technologií by nebyla výuka možná, současně nám ale připomněla, že kvalitní výuku dělá učitel, nikoliv technologie. (Tomková, 2022)

Hargreaves (2021) tvrdí, že pandemie COVID-19 je největší, se kterou jsme se za posledních více než 100 let setkali. Tato pandemie vyvolala řadu otázek o jejích přímých, ale i nepřímých dopadech na děti a mladé dospělé. Značně ovlivnila také učitele, kteří museli zlepšit své digitální dovednosti a často dokonce vytvářet nové pedagogické postupy (např. online hodnocení). Navíc byli tito učitelé odříznuti od jinak běžných konverzací a interakcí s kolegy. Nedostávalo se jim tak sociální a morální podpory, kterou mezi sebou často sdílí v budově školy. Tyto změny v práci učitelů vedly nejen ke ztrátám, ziskům a různým transformacím, ale je očekávané, že v některých případech tyto změny budou v určité formě pokračovat i po pandemii.

Jednou z mála výhod krize, jako je pandemie COVID-19, je to, že nutí společnost přehodnotit aspekty a procesy, které jsou tradičně odolné vůči změnám. A právě vzdělání je jedním z takových aspektů. Kvůli pandemii se miliony studentů musely učit jinak než dříve a narušení přineslo otázku, co vzdělávání vlastně obnáší. (Louwerse et al., 2021)

Jedním z pozitivních aspektů pandemie COVID-19 je tedy zvýšení dovedností pedagogů ve využívání digitálních technologií ve vzdělávání.

Zdroje

Hargreaves, A., (2021). What the COVID-19 pandemic has taught us about teachers and teaching, FACETS. 6 (1). https://www.facetsjournal.com/doi/10.1139/facets-2021-0084

Lashley, M. A., Acevedo, M., Cotner, S., & Lortie, C. J. (2020). How the ecology and evolution of the COVID-19 pandemic changed learning. Wiley Online Library, 10(22), 12409–12634. https://doi.org/https://doi.org/10.1002/ece3.6937

Tomková, A. Rozhovor s Ondřejem Neumajerem o digitálních technologiích ve vzdělávání. Komenský: odborný časopis pro učitele základní školy, 146(02), 5–12. https://old.ped.muni.cz/komensky/clanky/rozhovor-s-ondrejem-neumajerem-o-digitalnich-technologiich-ve-vzdelavani

Pavlas, T., Zatloukal, T., Andrys, O., Pražáková, D., & Šlajchová, L. (2020a). Zkušenosti žáků a učitelů základních škol s distanční výukou ve 2. pololetí školního roku 2019/2020: Shrnutí vybraných zjištění a doporučení pro následující období. Česká školní inspekce. https://www.csicr.cz/Csicr/media/Prilohy/PDF_el._publikace/Tematick%c3%a9%20zpr%c3%a1vy/TZ_Zkusenosti-zaku-a-ucitelu-ZS-s-distancni-vyukou-2-pol-2019-2020.pdf

Pavlas, T., Pražáková, D., Zatloukal, T., Andrys, O., Novosák, J., Folwarczný, R., Borkovcová, I., Modráček, Z., & Chovancová, K. (2020b). Vzdělávání na dálku v základních a středních školách. Česká školní inspekce. https://www.csicr.cz/Csicr/media/Prilohy/PDF_el._publikace/Tematick%c3%a9%20zpr%c3%a1vy/Vzdelavani-na-dalku-v-ZS-a-SS-Tematicka-zprava.pdf

--

--