Pozitivní vliv sociálních sítí na učení

Nika Fröhlichová
EDTECH KISK
Published in
1 min readMar 20, 2017

Sociální sítě tvoří významnou součást každodenního života mládeže. Veřejností jsou však často negativně považovány za původce prokrastinace. Přitom učení je odjakživa společenským procesem, který probíhá v sociálním prostředí nebo v kontextu. Což rozvíjí myšlenku sociálního učení, které znamená, že lidé se neučí jen individuálně. Učení má totiž mnohem větší efekt, jestliže je možnost sdílet své myšlenky a poznatky spolu s ostatními. A sdílet své zkušenosti je možné i přes sociální sítě.

Sociální sítě (v mém případě využívám především Facebook) umožňují vytvářet různé oborové skupiny, kde se můžeme propojit s profesionály v oboru, dozvědět se, co je v daném oboru aktuální nebo kde se například koná oborová konference. Další možností jsou třídní skupiny — právě zde mohou spolužáci diskutovat o úkolech, písemkách nebo zkouškách. A potom jsou k dispozici skupinové chaty, které většinou sdružují úzký kruh lidí (např. výběr z třídní skupiny), kteří se dobře znají, a kteří si spolu vyměňují informace (nejen) o společném studiu. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že právě skupinová konverzace s mýma spolužačkama je prvním místem, kam si jdu pro odpověď, když si s něčím ohledně školy nevím rady. Je to nejrychlejší a nejpohodlnější. Právě podporu spolupráce studentů považuji za největší výhodu sociálních sítí. Jsou také užitečným místem pro řešení týmových projektů.

Mimo diskuzní a informační charakter mají sociální sítě další výhody. Mohou motivovat k samotnému učení a také podporují kreativitu.

--

--