Pozornost — druhy a tipy pro její udržení

Veronika Lolová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 26, 2020
Zdroj: Pixabay.com

Čím lepší pozornost, tím se nám lépe pracuje. Hlavním problémem lidské pozornosti je avšak to, že se těžko udržuje. Máme kolem sebe tolik rozptylujících prvků, že je snadné pozornost ztratit.

Pozornost patří spolu s emocemi a pocity mezi psychické stavy. Psychické stavy jsou projevem celkového stavu organismu.

Druhy pozornosti

· Úmyslná pozornost (též záměrná nebo aktivní) — jedná se o pozornost, kterou jedinec udržuje vlastním úsilím.

· Neúmyslná (též bezděčná nebo pasivní) — pozornost je nezávislá na úmyslu jedince, je vyvolána zvláštností působících podnětů (př. nápadnost, zajímavost, pestrost).

· Poúmyslná — je vyvolána úsilím, ale je udržována významností nebo zajímavostí působících podnětů pro jedince.

· Selektivní (též výběrová) — pozornost je věnována jedinému podnětu, kdy v jsou v okolí jiné rušivé vlivy.

· Protivolní (perseverační) — pozornost trvá i přes snahu ji oddělat. [1]

Poruchy pozornosti

Existuje i mnoho poruch, které pozornost dokáží pořádně narušit.

Mezi méně závažné patří například roztržitost, která se projevuje dlouhodobou neschopností se koncentrovat. Rozptýlenost se projevuje neschopností udržet pozornost v daném směru.

Mezi závažnější patří ADHD, která se spojuje s hyperaktivitou. Porucha ADD je pak bez hyperaktivity.

Hyperprosexie je zvýšení pozornosti, kdy je pozornost upřena na nějaký podnět nebo myšlenku. Hypoprosexie je naopak snížená pozornost projevující se např. při velkém fyzickém nebo psychickém úsilí. [2]

TIP: Dalším doporučením je rozšíření WasteNoTime. I když to zní trochu brutálně, toto rozšíření vám může zablokovat weby, na kterém ztrácíte příliš mnoho času. Právě toto umožňuje funkce BlockList, kde si nastavíte čas, který jste za den ochotni strávit na daném webu. Po překročení tohoto limitu vám zablokuje přístup k dané stránce. Funkce TimTracker vám poskytne zprávy o tom, na kterých webových stránkách jste strávili spoustu času.

Vytrénování pozornosti

Paměť je možné připodobnit ke svalu, který lze posílit vytrvalým cvičením. To stejné platí i o pozornosti. Pro cvičení svalů existují posilovací stroje, tak i pro pozornost existují cvičení na posílení.

Pro vytrénování pozornosti existuje mnoho cvičení a já bych vám jich pár ráda představila podle článku Jak si vytrénovat pozornost.

Obrázky — Pro trénování je dobré zkusit jednoduché cvičení, které zahrnuje obrázky. Porovnáváte téměř stejné obrázky, mezi kterými hledáte rozdíly. Obdobou tohoto cvičení jsou obrázky s velkým množstvím různých podnětů. V nich hledáte právě jeden typ podnětu.

Psaní — Dalším typem cvičení je zrcadlové čtení nebo psaní. Oboje vyžaduje neustálou koncentraci, nesmíte totiž udělat chybu. Zrcadlové psaní není lehká záležitost, a proto je potřeba neustálá pozornost. Stačí přiložit zrcadlo na opačnou stranu papíru, ze které píšete. Píšete tak, aby bylo písmo čitelné v zrcadle, do kterého se musíme dívat.

Meditace — Meditace je stará technika pro prohlubování soustředění. Pozornost při něm zaměřujete na jeden podnět a ignorujete všechny ostatní. Jedním z jednoduchých způsobů meditace je zaměření se na tikot hodin. [3]

Samozřejmě existují i různé přípravky, jejichž účelem je právě udržení pozornosti. Tipy jak je správně využívat najdete například v článku Kristýny Šťastné Chytré drogy jako pomocník při studiu.

Zdroj: pixabay.com

Pár tipů na konec

Všichni známe ten pocit, kdy píšeme úkol nebo se učíme, a najednou uslyšíme tu známou notifikaci z Facebooku nebo Instagramu. Řekneme si: „jen odepíšu a hned se k tomu vrátím“. Nakonec vyřizujeme maily, musíme ještě něco říct kamarádce, pak je nutný si udělat kafe a jejda, na vašem oblíbeném kanálu vyšlo nové video. BUM, hodina utekla tak rychle. A to se předtím ten čas tak vlekl! A pozornost je pryč.

Zde je mých pár tipů, co dělám, když se potřebuji soustředit:

· Odstřihněte se od rušivých vlivů.

· Dejte si pozor na prostředí, ve kterém jste. Vyvětrejte si.

· Rozdělte si svůj čas. Dávejte si pauzu mezi učením, třeba každou hodinu na 10 minut.

· Vyhraňte si čas na soustředění. Vypněte si notifikace.

· Dejte si telefon dál od stolu, ať zbytečně nepřitahuje vaši pozornost.

· Vytvořte si pravidla a vlastní rytmus na práci.

· Dejte si kousek hořké čokolády! 😊

Zdroje:

[1] [2] PLECEROVÁ, Veronika a PUŽEJOVÁ, Yvetta. Psychologie. Publi [online]. 2016 [cit. 23.3.2020]. ISBN: 9788088058885. Dostupné z: https://publi.cz/books/339/14.html

[3] DURKÁČOVÁ, Katarína. Jak si vytrénovat pozornost. Magazín M[online]. 28. ledna 2015 [cit. 23.3.2020]. Dostupné z: https://www.em.muni.cz/vite/5630-jak-si-vytrenovat-pozornost

--

--