Průnik zábavy a práce: Jak se VR stává součástí náborových a onboardingových procesů

Šárka Portešová
EDTECH KISK
3 min readApr 24, 2024

--

S nástupem digitálních technologií a inovativních přístupů k pracovišti se stále více firem obrací k VR jako způsobu jak představit pracovním kandidátům naplň práce, firemní kulturu nebo jak zaměstnance vzdělávat. Tento článek zkoumá, jak se VR stává nedílnou součástí moderních pracovních postupů.

Využívání virtuální reality v náborových procesech

Virtuální realita (VR) se stává stále populárnějším nástrojem v náborovém procesu. Umožňuje firmám poskytnout kandidátům vtahující zkušenost, což může vést k lepšímu porozumění práci a firemní kultuře. Zaměstnavatelům zase lépe odhalit dovednosti jednotlivých kandidátů.

Jaké jsou tedy možnosti využití virtuální reality v náborovém procesu?

Pomocí virtuální reality předveďte své pracovní prostředí

Některé firmy využívají VR v náborovém procesu především v případě, že se jedná o nábor na dálku. Tyto firmy využívají VR pro představení virtuálního modelu pracovních prostorů a firemní kultury. Kandidáti si tak lépe dokáží představit, zda je pro ně daná firma vhodná.

Tento přístup využila například firma Tieto. Ta vytvořila simulaci pracovního prostředí včetně popisů jednotlivých míst a interakcí s avatary ostatních zaměstnanců. Viz:
https://www.youtube.com/watch?v=URFxj_jUDX4&ab_channel=TietoCorporationisnow%40Tietoevry

Pomocí virtuální reality poskytněte kandidátům náhled do role

Dalším důvodem proč firmy využívají VR při náboru je, že mají možnost lépe kandidátům představit jejich případnou pracovní náplň. Kandidáti tak mohou lépe porozumět jaká má firma očekávání.

Tento způsob zvolila například firma Deutsche Bahn aby nalákala více zájemců o práci. Simulace pracovní činnosti ve VR tak představila náplň práce zajímavým a zábavným způsobem. Více na: https://www.computerweekly.com/news/4500255941/German-rail-and-transport-group-turns-to-virtual-reality-in-war-for-talent

Virtuální realita pro pochopení rozhodovacích procesů kandidátů

Některé firmy pomocí virtuální reality své možné budoucí zaměstnance testují. Zkoumají jak v připraveném prostředí nebo hře pracují, jak se rozhodují v určitých situacích a jak interagují s ostatními zaměstnanci. VR má potenciál kandidáty v táhnout do simulované situace natolik, že se odprostí od náborového procesu a začnou projevovat jejich skutečné vlastnosti.

Případem tohoto využití je například přístup banky The Commonwealth Bank of Australia (CBA). VR zážitek ve společnosti CBA začíná v inovační laboratoři společnosti CBA. Zde vám kolega z CBA říká, že banka má zájem o vytvoření aplikace, která by umožňovala lidem zpracovávat faktury, aby už nebylo potřeba papírových faktur.

Poté jste se seznámeni se skupinou, kterou budete vést, a ta zahrnuje vývojáře, analytika a marketéra. Ve zkušenosti vznikají různé výzvy a vy jste vyzváni, abyste učinili obtížné rozhodnutí, která mají odpovídající výhody a následky.

https://www.linkedin.com/business/talent/blog/talent-acquisition/australias-biggest-bank-uses-virtual-reality-to-recruit

Onboarding zaměstnanců

Některé firmy zahrnuly VR do svých procesů onboardingu. To má hned několik výhod. Umožní připravit školení ve VR pro všechny zaměstnance stejným způsobem, tak aby zahrnovalo všechny důležité dovednosti. Firmy mohou připravit simulaci stěžejních situací, na které by měli zaměstnanci zvládat. Zaměstnanci si mohou jednotlivé činnosti vyzkoušet bez strachu z chyb, nehrozí žádné finanční škody v případě, že se něco nepovede.

Příkladem může být například firma KFC, která zaučuje zaměstnance v poměrně gamefikované simulaci. Více https://vrscout.com/news/kfc-vr-job-training-simulator-new-employees/

Nebo například obchodní řetězec Walmart, který ve VR zaměstnancům simuluje různé realistické události jako jsou vylití tekutin, konfrontace a black friday a mnohé další. (https://vrscout.com/news/walmart-black-friday-vr-simulator-train-staff/)

--

--