Princípy prepojeného vzdelávania

Nikoleta Habartová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 21, 2018

Učitelia sa neustále snažili prispôsobiť vzdelávanie študentom a vyvíjali nové spôsoby výuky tak, aby to bolo prospešné a zároveň zaujímavé pre študentov. V súčasnom digitálnom veku, vďaka najnovším pokrokom sa využíva prepojené vzdelávanie (Connected Learning). Tento typ vzdelávania integruje osobné záujmy, vzájomné vzťahy a úspechy v akademických, občianskych alebo kariérne relevantných oblastiach. Okrem toho je prepojené vzdelávanie prístupom k reforme vzdelávania, ktorá je kľúčom k množstvu informácií a sociálneho prepojenia, ktoré prinášajú sieťové a digitálne médiá. Tento prístup využíva nové médiá na rozšírenie prístupu k príležitostiam a zmysluplným vzdelávacím skúsenostiam.

6 navrhovaných zásad prepojeného vzdelávania:

1. Poháňať záujmom (Interest-Powered)

Záujmy podporujú snahu o získanie poznatkov a odborných znalostí. Výskumy opakovane ukazujú, že ak je téma osobne zaujímavá a relevantná, študenti dosahujú oveľa vyššiu úroveň vzdelávacích výsledkov.

2. Zamerať sa na tvorbu (Production Centered)

Prepojené vzdelávanie oceňuje aktivity, ktoré vychádzajú z aktívneho vytvárania, experimentovania a navrhovania, pretože podporujú zručnosti a dispozície pre celoživotné vzdelávanie a považujú sa za zmysluplné prispievanie k dnešnej rýchlo sa meniacej pracovnej a sociálnej situácii.

3. Peer podpora (Peer-Supported)

Prepojené vzdelávanie sa rozvíja v sociálne zmysluplnej a znalostne bohatej ekológii sebavyjadrenia a uznania. Vo svojich každodenných interakciách s kolegami a priateľmi, mladí ľudia plynulo prispievajú, zdieľajú a poskytujú spätnú väzbu. S využitím možností, ktoré sú k dispozícii v dnešných sociálnych médiách, môže táto vzájomná kultúra vytvárať vzdelávanie, ktoré je pútavé a silné.

4. Zdieľaný účel (Shared Purpose)

Dnešné sociálne médiá a komunity založené na webe poskytujú bezprecedentné príležitosti na zdieľanie záujmov pre dospelých, učiteľov, rodičov, študentov a ich rovesníkov, a mali možnosť prispieť k spoločnému cieľu. Potenciál vzájomného vzdelávania a prepojenia sa rozvíja, keď sa sústredíme na spoločné ciele.

5. Akademicky orientované (Academically-Oriented)

Prepojené vzdelávanie uznáva význam akademického úspechu pre intelektuálny rast a ako cestu k hospodárnym a politickým príležitostiam. Ak študenti a inštitúcie čerpajú z partnerskej kultúry, spoločenstiev a záujmových aktivít mladých ľudí a spájajú ich, študenti rozvíjajú a realizujú svoj skutočný potenciál.

6. Otvorené siete (Openly-Networked)

Prepojené vzdelávacie prostredie spája vzdelávanie v škole, doma a v komunite, pretože študenti dosahujú najlepšie výsledky, keď sa ich učenie posilňuje a podporuje vo viacerých prostrediach. Online platformy umožňujú, aby vzdelávacie zdroje boli bohaté, prístupné a viditeľné vo všetkých prostrediach študentov.

--

--