Prirodzené učenie a voľná hra: Cesta k lepšiemu vzdelávaniu

Julia Hiadlovska
EDTECH KISK
Published in
5 min readJun 13, 2024
Photo by Gautam Arora on Unsplash

V dnešnej dobe, kedy sa vzdelávacie metódy neustále vyvíjajú, menia či zlepšujú, je dôležité aby sa zameriavali na prirodzený vývoj detí. Jedna z možností ako k tomu pristupovať je prirodzené učenie a voľná hra, ktorá zdôrazňuje význam samo-objavovania a učenia sa pomocou hry. V tomto príspevku by som sa chcela zamerať na výhody tohto prístupu a možnosťami implementácie v modernom vzdelávacom systéme.

Prirodzené učenie a voľná hra sú úzko prepojené koncepty, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a podporujú celkový rozvoj detí. Voľná hra je jedným z hlavných prostriedkov, prostredníctvom ktorých prebieha prirodzené učenie.

Čo je prirodzené učenie?

Môžeme to nazvať filozofiou s 2 hlavnými presvedčeniami, ktoré sú (Your Natural Learner, n.d.):

  • každé dieťa je schopné učiť sa vo svojom vlastnom rytme, čase a svojím jedinečným spôsobom
  • príroda a starostlivo vybrané prostredie v ktorom sa dieťa pohybuje, mu poskytuje všetko, čo potrebuje na úspešný rast a naučenie sa všetkého potrebného, čo sa má naučiť

Čo je voľná hra?

Voľná hra je, keď sa deti môžu hrať, ako sa im zachce. Môžu si slobodne vybrať materiály na hranie, oblasť záujmu či dej. Počas voľnej hry sa deti môžu vyjadrovať spôsobom, ktorý si zvolia v závislosti od dňa, času a situácie, v ktorej sa nachádzajú. Každé dieťa je jedinečné a má iný spôsob vyjadrovania sa. Môžete mať dieťa, ktoré chce kresliť, ale iné dieťa sa bude chcieť hrať samo s puzzle. Každé dieťa má iný spôsob vyjadrenia svojej kreativity (Koníčková, n.d.).

Výhody:

Výskumy preukázali, že voľná hra a prirodzené učenie majú pozitívny vplyv na kognitívny, sociálny a emocionálny rozvoj detí. Voľná hra umožňuje deťom objavovať svet vlastným tempom, rozvíjať kreatívne myslenie a riešiť problémy bez priamych pokynov dospelých. Podľa American Academy of Pediatrics je voľná hra kľúčová pre rozvoj motorických, kognitívnych, sociálnych a lingvistických zručností (Yogman et. al, 2018). Ďalšie výskumy tiež ukazujú, že deti, ktoré sa učia pomocou voľnej hry, dosahujú lepšie študijné výsledky. Voľná hra podporuje rozvoj výkonných funkcii ako je plánovanie, organizovanie a regulovanie správania, ktoré sú dôležité pre úspešné učenie (Zosh et. al., 2022). Peter Gray (2013) vo svojej knihe Free to play taktiež zdôrazňuje dôležitosť samostanosti vo vzdelávacom procese.

Integrovanie do vzdelávacieho systému:

Flexibilné učebné plány

Bolo by super, dať deťom viac slobody na to, aby si vybrali aktivity, ktoré podporujú ich záujmy a motivujú ich. Učebné plány by mali byť upravené tak, aby podporovali projektové vzdelávanie, kde deti pracujú na naozajstných problémoch a môžu aplikovať ich znalosti v praxi (Zosh et. al, 2022). Taktiež výskumy ukazujú, že takáto voľnosť študentov viac motivuje, keďže sa cítia, že si sami držia kontrolu nad svojou vlastnou vzdelávaciou cestou. Tým, že sa dovolí deťom aby nasledovali vlastné záujmy, školy môžu vytvoriť v žiakoch hlbšie spojenie s učením sa a zakoreniť v nich túžbu vzdelávať sa celý život (Accelerate Learning, 2024). Gray (2013) súhlasí a ešte dodáva, že tradičné školské vzdelávacie systémy potláčajú autonómiu a tým pádom deti strácajú záujem.

Project-based learning (PBL)

PBL je pekná ukážka flexibilného učebného plánu pri ktorej študenti získavajú vedomosti a zručnosti tým, že pracujú počas dlhšieho časového obdobia, aby preskúmali autentické, pútavé a komplexné otázky, problémy alebo výzvy a našli na ne odpovede (PBL works). Výzkum z Buck Institute for Education preukázal, že študenti, ktorí využívajú PBL vykazujú zlepšené schopnosti pri riešení problémov a väčší záujem v predmety, ktoré študujú (Mergendoller, n.d.).

Vzdelávania skrze hru

Vzdelávanie sa pomocou hry je pedagogický prístup, ktorý integruje prvky hry to vzdelávacieho sa procesu aby ho spravil viac pútavým a efektívnym. Tento spôsob môže mať viacero foriem, ako sú vzdelávacie hry, či simulovanie situácii. Implementácia vzdelávacích hier a simulácii podporuje aktívne zapojenie žiakov, pomáha vyvynúť pozitívny vzťah k učeniu a lepšie zapamätanie si informácii. Takéto metódy dokážu taktiež deti naučiť zložité koncepty hravým spôsobom, čím sa zvyšuje ich záujem a efektívnosť učenia. Pomáha im to rozvinúť kritické myslenie, kreativitu a sociálne zručnosti (Shafer, 2018).​

Príklad vo svete je škola Sudbury Valley School, ktorá vznikla už v roku 1968 a nachádza sa v štáte Massachusetts v USA. Je to alternatívna demokratická škola, ktorá sa riadi princípmi samoriadeného učenia a neformálneho vzdelávania. Všetci členovia školy, vrátane študentov a zamestnancov, majú rovnaké hlasovacie práva pri rozhodovaní o školských pravidlách a záležitostiach. Študenti nemajú pevne stanovené predmety, učebné osnovy ani rozvrh hodín. Môžu si sami vybrať, čomu sa budú venovať a ako budú tráviť svoj čas. Škola nie je rozdelená podľa vekových skupín. Študenti rôzneho veku spolu komunikujú a učia sa od seba navzájom, čo podporuje rozvoj sociálnych zručností a empatie. Staršie deti často preberajú rolu mentorov mladším spolužiakom. Voľná hra a osobné projekty sú základom vzdelávacieho procesu. Študenti majú možnosť venovať sa aktivitám, ktoré ich zaujímajú, čo zvyšuje ich motiváciu a angažovanosť. Táto voľnosť im umožňuje preskúmať témy, ktoré ich fascinujú. Absolventi školy Sudbury Valley často pokračujú v štúdiu na vysokých školách a dosahujú úspechy v rôznych kariérnych oblastiach. Škola ich pripravuje na reálny svet tým, že podporuje kritické myslenie, riešenie problémov a nezávislosť​ (Gray, Riley, 2015).

Zavedenie princípov prirodzeného učenia a učenia skrze hru do vzdelávacích systémov, prináša veľa benefitov. Myslím, že stojí za to aby kompetentné osoby, zvážili zmenu, alebo aspoň integrovali niečo do učebných osnov a dali deťom viac slobody. Myslím si, že to dokáže priniesť obrovské zmeny.

Zdroje:

--

--